Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1933.

III. volební období.

9. zasedání.

2361.

Zpráva

výboru zahraničního a výboru živnostensko-obchodniho

o vládním návrhu (tisk 2354),

kterým se předkládá Národnímu shromáždění ke schváleni dohoda o úpravě obchodních styků mezi republikou Československou a republikou Polskou, podepsaná

v Praze dne 6. října 1933.

I.

Vládní návrh č. 2354 musil býti předložen, aby se zabránilo bezesmluvnímu stavu mezi ČSR a Polskem. V Polsku vstupuje 11. října 1933 v platnost nový celní sazebník, takže musily býti se strany polské vypovězeny všechny smlouvy, které jsou s novým celním sazebníkem v odporu.

Předložený vládní návrh č. 2354 znamená prozatímní dohodu, jež bude platná

do té doby, pokud nebude uzavřena definitivní obchodní smlouva.

Ježto zabránění bezesmluvnímu stavu je v zájmu republiky Československé, stejně jako Polské, je uzákonění vládního návrhu č. 2354 nezbytností a zahraniční výbor proto navrhuje poslanecké sněmovně schválení následujícího schvalovacího usnesení:

Národní shromáždění republiky Československé schvaluje dohodu o úpravě obchodních styků mezi republikou Československou a republikou Polskou, podepsanou v Praze dne 6. října 1933 a uvedenou v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 10. října 1933, č. 191 Sb. z. a n.

V Praze dne 17. října 1933.

Frant. Tomášek, v. r.,

předseda.

Inž. Jaromír Nečas, v. r., zpravodaj.

II.

Polská vláda zamýšlejíc uvésti v platnost nový zvýšený celní sazebník dnem 11. října 1933, vypověděla k tomuto datu všechny obchodní smlouvy, aby se tak zbavila závazků ohledně celních sazeb, jež v těchto smlouvách převzala. Vypověděla proto také dne 10. července t. r. obchodní úmluvu s naším státem ze dne 23. dubna 1925, publikovanou pod čís. 202/26 Sb. z. a n.

Ačkoliv k jednání o novou smlouvu bylo přikročeno ihned, nepodařilo se pro obchodně-politické obtíže na obou stranách do 10. října sjednati novou smlouvu a dohodly se proto obě vlády prostřednictvím svých delegací dne 6. října t. r. na prozatímní úpravě obchodních styků s platností do konce listopadu t. r., aby se předešlo bezesmluvnímu stavu. Tato úprava byla uvedena v prozatímní účin-

nost vládní vyhláškou ze dne 10. října č. 191/33 Sb. z. a n. V tomto provisorní poskytují si obě smluvní strany vzájemné zacházeni se zbožím podle nejvyšších výhod, takže nedojde na žádné straně k diskriminaci.

Dosavadní stav byl zachován po dobu provisoria také pro přepravu zboží a veterinární předpisy.

Účelem provisoria je, aby delegace mohly nerušené projednávati novou definitivní obchodní smlouvu, jež by po 30. listopadu nahradila úmluvu a kterou by byly vzájemné obchodní styky mezi oběma státy upraveny zase na delší dobu.

Výbor živnostensko-obchodní doporučuje proto poslanecké sněmovně, aby schválila tuto dohodu o úpravě obchodních styků mezi republikou Československou a republikou Polskou.

V P r a z e dne 19. října 1933.

Josef Netolický, v. r., předseda.

Frant. Vácha, v. r.,

zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP