Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1933.

III. volební období. 8. zasedání.

2342.

Návrh

poslance Jana Dubického a druhů na rychlé poskytnutí pomoci zemědělcům postiženým živelní pohromou.

Dne 29. července 1933 rozpoutala se nad několika obvody v pojizerském kraji prudká bouře s krupobitím. V několika minutách byla zničena převážná část úrody v Pětikozlích, v Rokytovci, v části katastru ve Vinci, v Čejetičkách a v Dalovicích. Zničeno nejen obilí, ale i píce a okopaniny.

Přes Mladou Boleslav hnala se bouře na Sobotecko, Turnovsko a část Mnichovohradišťska. Nejvíce jsou postiženy obce: Dobšín, Hor. Bousov, Podkost, Kamenice, Přepere, Libošovice, Lhota Rytířová, Nepřívěc, Malechovice, Dobšice, Věštec, Obruby a Mladějov. V některých místech, jako v Dobšíně a Podkosti, bylo na 30 cm velkých krup, které zničily úrodu na plných 100 procent.

Na Mnichovohradišťsku postižena jest hlavně obec Malobratřice. Katastr ve výměře 335 ha je zničen, takže na místo žní budou nešťastní lidé sklízeti trochu rozbité slámy. Také část katastru obce Solec s okolím byla potlučena.

Na okresu turnovském postihlo krupobití hlavně obce Troskovice, Semín a Krčkovice.

V horských okresech podkrkonošských přehnala se ničivá bouře přes celý okres novopacký, přes část okresu lomnického, jilemnického až na Hořicko. Není pa-

mětníka podobné bouře, poněvadž nejen kroupy, ale i kusy ledu ve váze 10 až 20 dekagramů ničily vše nač padly. Smršť lámala stromy, odnášela střechy a ničila budovy. Z okresu novopackého jsou největší škody v obcích: Ostí, Roškopově, Staré Pace, Nové Pace, Krsmoli, Brdě, Heřmanicích, Přibyslavi, Radkyní, Valdově, Bělé u Pecky, Vrchovině, Lev, Olešnici, Úbislavicích, Karlově, Žďáře, Tampli, Vidonicích, Stankově, Javoří, Dolním Javoří, Pecce, Lhotě u Pecky, Stupné, Vidochově, Zboží, Nedaříži, Arnoštově, České Proseči, Čisté, Bukovině u Čisté, Borovnici. Na okrese lomnickém v Bělé u Libštátu, Syřenově, Nové Vsi n. Pop., Žďáře pod Kumburkem. Na okrese jilemnickém Roztoky a Kruh.

Ve většině postižených obcí je zničena veškerá úroda. Jednu se ponejvíce o kraje chudé, kde zemědělci toužebně čekali na žně, aby mohli dostáti svým finančním povinnostem, leč takto jsou nyní ožebračeni a existenčně ohroženi.

Stejně řádila bouře a krupobití v době shora naznačené i v jiných krajích Čech, zvláště ve východních Čechách, pak v jihozápadní Moravě. Postiženy byly okresy karlínský a brandýský, dále Zbirožsko, Přeloučsko, Žamberecko, Poličsko a Kostelecko, pak Polensko, Telečsko, kraj

dačický a jihlavský. Následky živelní pohromy jsou pro postižené obce katastrofální.

Vzhledem k tomu navrhují podepsaní: Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti: Vládě se ukládá, aby

L nařídila urychlené vyšetření škody ve všech postižených obcích;

2. poskytla postiženým dle výsledků šetření jednak peněžitou nouzovou pod-

poru, jednak daňové úlevy, zvláště odpisy daní a učinila opatření, by drobným přídělcům z pozemkové reformy poskytnuty byly náležité úlevy v jejich platebních povinnostech;

3. nařídila, aby postiženým poskytnuto bylo včas náhradní osivo pro podzimní setbu, dále krmivo a jiné zemědělské nezbytnosti a aby na jich dovoz sníženy byly dopravní tarify.

Finanční zatížení návrhem tímto vzniklé budiž hrazeno z položek rozpočtových, k účelu tomu určených.

Po stránce formální budiž návrh tento přikázán výboru iniciativnímu, zemědělskému a rozpočtovému.

V Praze dne 6. srpna 1933.

Dubický,

Marek, dr. Černý, Rozdílek, Jan Tůma, Bistřický, Machník, Kočandrle, dr. Suchý,

Škvor, Křemen, dr. Brdlík, dr. Zadina, Honzl, Chloupek, Zářecký, Udržal, Beran,

inž. Žilka, dr. Slávik, Nejezchleb-Marcha, Blažek, Zajíc, Vančo, Mašata.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP