Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1933.

III. volební období. 8. zasedání.

2328.

Zpráva

výboru ústavné-právního

o vládním návrhu zákona (tisk 2322),

kterým se ruší ministerstvo pro zásobování lidu.

Návrh na zrušení ministerstva pro zábování lidu odůvodňuje vláda nutným zřetelem na úsporná opatření, diktovaná vleklou hospodářskou krisí. Dle toho jest toto ministerstvo jedním z článků úspor, prováděných zrušeními těch úřadů, jichž agenda dá se přenésti na jiné úřady.

Zrušení ministerstva pro zásobování lidu bylo dohodnuto při tvoření této vlády; byl tomu dán zevně výraz tím, že ministerstvo nebylo obsazeno zvláštním ministrem, nýbrž jeho správu si vyhradil sám předseda vlády.

Ministerstvo pro zásobování lidu bylo pověřeno při svém zřízení především řízením všech záležitostí, které se týkaly zásobování lidu, dovozu potravin z ciziny a také boje proti lichvě. Mělo býti ministerstvem pro ochranu spotřebitele, ovšem nepodařilo se mu nikdy, aby jeho kompetence byla přesně vymezena a aby mělo u nižších instancí, zejména u instance první, své orgány, jedině jemu podrobené.

Nedostatek ten měl za následek určitý nezdar činnosti, jak v oboru zásobování, tak v boji proti lichvě.

Osnova jest výsledkem úsilí, jež směřovalo k odstranění ministerstva a k němu se přidružily důvody úsporné.

Zrušení nelze ovšem provésti bez likvidace, jež se jeví přidělením agendy různým resortům. Je jich celkem 5: ministerstvo

vnitra, sociální péče, zdravotnictví, financí a presidium ministerské rady.

Největší část přiděluje se ministerstvu vnitra: zásobování obyvatelstva a státních podniků, součinnost při provádění zákona o dani z piva a z droždí (dozor na ceny), kontrola a provádění zákona o odběru některých druhů zboží veřejnými úřady, podniky, ústavy a zařízeními a zejména důležitá akce dozoru na přiměřenost cen.

Ministerstvo sociální péče pověřuje se likvidací pomocné akce stravovací z r. 1932 a 1933 pro Podkarpatskou Rus, spolupůsobením při provádění zákona o hospodaření lihem a zřizování provozoven pro výrobu cukru, při provádění celního sazebníku a konečně agendou vyjádřenou v osnově slovy: "působnost v oboru ochrany spotřebitelů vůbec". Protože touž agendou pověřuje se též min. vnitra, dlužno míti za to, že min. sociální péče bude spolupůsobiti s min. vnitra při sledování a rozhodování všech otázek, týkajících se zájmů spotřebitelských, zejména evidencí cen předmětů spotřeby a spolupůsobením při kontrole přiměřenosti cen, majíc při tom především na zřeteli ochranu konsumentů, pokud jde zejména o předměty denní spotřeby. Součinnost min. soc. péče bude se dle toho jeviti v odborných posudcích a návrzích a ve vzájemném sdělování s min. vnitra výsledků cenové kontroly.

Ministerstvo zdravotnictví pověřuje se prováděním vládního nařízení o potravinových náhražkách.

Ministerstvo financí pověřuje se likvidací hospodářských opatření, která se týkají zejména bývalého vázaného hospodářství: převzatého obilního ústavu, moučné akce a p.

Předsednictvo ministerské rady pověřuje se sledováním národohospodářských otázek k přípravě vládních rozhodnutí.

Tím se mu přikazuje důležitá funkce odborného poradce a navrhovatele v otázkách národohospodářských. Je to slabý náběh k tomu, co v jiných státech, na př. v Německu, se projevilo zřízením ministerstva pro věci hospodářské.

ústavně-právní výbor projednal vládní návrh a schválil jej s těmito změnami:

V § 2, odst. 5, bylo zaměněno v řádce 2. slovo "součinnosti" slovem "působnosti".

V § 3 byl připojen další odstavec 2. tohoto znění: "Ustanovením předchozího odstavce se na působnosti ministerstev ničeho nemění. " První věta tohoto paragrafu bude tvořit odstavec 1.

V § 5 byla změněna účinnost zákona tak, že zákon nabývá účinnosti dnem 15. srpna 1933. V ostatním zůstal návrh zákona beze změny.

Ústavně-právní výbor doporučuje slavné sněmovně, aby vládní návrh přijala tak, jak se na něm výbor ústavně-právní usnesl.

V Praze, dne 7. července 1933.

Dr. Černý v. r.,

místopředseda.

Dr. Josef Patejdl v. r.,

zpravodaj.

Zákon

ze dne ........... ........................1933,

kterým se ruší úřad (ministerstvo) pro zásobování lidu a činí opatření

s tím souvislá.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

úřad (ministerstvo) pro zásobování lidu, zřízený nařízením Národního výboru československého ze dne 5. listopadu 1918, č. 20 Sb. z. a n., se ruší.

§2.

(1) Ministerstvo financí dokončí likvidaci prováděnou ministerstvem pro zásobování lidu v oboru hospodářských opatření s výjimkou podpůrných akcí z roku 1932 a 1933, jejichž likvidaci ukončí ministerstvo sociální péče.

(2) Ministerstvu vnitra přikazuje se působnost, která ministerstvu pro zásobování lidu přísluší podle vládního nařízení ze dne 3. září 1920, č. 516 Sb. z. a n., o zásobování obyva-

telstva a opatření důležitých podniků státních předměty potřeby, zákona ze dne 27. listopadu 1930, č. 168 Sb. z. a n., o dani z piva, zákona ze dne 15. července 1932, č. 123 Sb. z. a n., o spotřební dani z droždí, zákona ze dne 10. dubna 1930, č. 46 Sb. z. a n,, o výrobě chleba, jehož účinnost byla obnovena zákonem ze dne 6. prosince 1932, č. 181 Sb. z. a n., a podle zákona ze dne 10. dubna 1930, č. 47 Sb. z. a n., o odběru některých druhů zboží veřejnými úřady, podniky, ústavy a zařízeními, jehož účinnost byla obnovena zákonem ze dne 1. července 1932, č. 115 Sb. z. a n., dále působnost v oboru opatření obyvatelstva předměty potřeby vůbec, a to i v mimořádných poměrech, a ve věcech přiměřenosti cen při stihání lichvy a jiných nedovolených způsobů obchodování, jakož i zákroků jimi podmíněných. V oboru působnosti podle zákona č. 168/1930 Sb. z. a n. vydá ministerstvo vnitra svá rozhodnutí též po dohodě s ministerstvem sociální péče.

(3) Ministerstvu veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy přikazuje se působnost ministerstva pro zásobování lidu ve věcech potravinových náhražek podle vládního nařízení ze dne 7. května 1920, č. 377 Sb. z. a n., ve znění vládního nařízení ze dne 9. prosince 1920, č. 640 Sb. z. a n. Ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy v oboru této působnosti vydá svá rozhodnutí po dohodě s ministerstvy průmyslu, obchodu a živností, sociální péče, vnitra a zemědělství.

(4) Ministerstvu sociální péče přikazuje se ostatní působnost příslušející ministerstvu pro zásobování lidu podle platných zvláštních předpisů ve věcech spotřebitelských, zejména i podle zákona ze dne 7. června 1932, č. 86 Sb. z. a n., jímž se mění některá ustanovení o dani z lihu a upravuje hospodařeni s lihem, zákona ze dne 24. června 1932, č. 105 Sb. z. a n., o zřizování provozoven na výrobu cukru z řepy, vládního nařízení ze dne 10. června 1933, č. 96 Sb. z. a n., o úpravě celního sazebníku, a vládního nařízení ze dne 23. června 1933, č. 104 Sb. z. a n., o celních přirážkách k celním sazbám na některé druhy obilí, dále působnost v oboru ochrany spotřebitelů vůbec.

(5) Ustanovení předchozích odstavců nedotýkají se působnosti jiných ministerstev, pokud jim ve věcech, u nichž se v těchto odstavcích upravuje působnost, podle platných předpisů přísluší.

(6) Vyskytl-li by se vzhledem k ustanovením předchozích odstavců mezi ministerstvy spor o příslušnost, vymezí podrobněji příslušnost vláda nařízením.

(7) Vládní nařízení, uvedená v odstavcích 2 až 4, zachovávají i nadále povahu vládních nařízení.

§ 3.

(1) Předsednictvu ministerské rady přikazuje se sledování národohospodářských otázek k přípravě vládních rozhodnutí.

(2) Ustanovením předchozího odstavce se na působnosti ministerstev ničeho nemění.

§ 4.

Vláda určí, jak budou rozvrženy dosud nepoužité úvěrové položky kapitoly 18 "Agenda ministerstva pro zásobování lidu" státního rozpočtu k finančnímu zákonu pro rok 1933.

§ 5.

(1) Tento zákon nabývá účinnosti dnem 15. srpna 1933. Lze však před tímto dnem provésti opatření, kterých zákon ku včasnému provedení vyžaduje již v době předchozí.

(2) Zákon provede předseda vlády, též jako ministr pověřený řízením ministerstva pro zásobování lidu, v dohodě s ministry financí, sociální péče, vnitra, veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy, průmyslu, obchodu a živností a zemědělství.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP