Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1933.

III. volební období. 8. zasedání.

2311.

Návrh

poslance Fr. Ježka a druhů

na novelisaci zákona ze dne 17. prosince 1931, č. 308 Sb. z. a n., o zřizováni

státních policejních úřadů.

Zákon

ze dne .................

jímž se doplňuje a mění zákon ze dne 17. prosince 1931, č. 208 Sb. z. a n., jímž se vláda zmocňuje zřizovati státní policejní úřady.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

Odstavec 3, § l doplňuje se takto: »Dále může býti státní policejní úřad zřízen usnesením vlády bez podmínky 1. odst., § l zákona ze dne 17. prosince 1931, č. 208 Sb. z. a n., jestliže se stala obec sama nebo její okolí místem činnosti živlů protistátních nebo vyžaduje-li toho jiný důležitý státní zájem. «

Jako paragraf poslední přidává se k zákonu ze dne 17. prosince 1931, č. 208 Sb. z. a n. následující nový paragraf:

»Vláda se zmocňuje, aby postupně provedla sestátnění policie ve všech sídlech pohraničních okresních úřadů. Za pohraniční okresní úřad se považuje sídlo okresu, jehož část hranice je totožná s hranicí státní. «

Čl. II.

1. odstavec: "Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení. "

2. odstavec: "Provede jej ministr vnitra v dohodě s ministrem financí. "

Důvodová zpráva.

Politické poměry v sousedních státech způsobily, že se v pohraničním území stala neobyčejně silnou činnost různých protistátních živlů, která směřuje jednak proti pokojnému obyvatelstvu všech národností, jednak přímo proti státu a jeho integritě.

Z toho důvodu je nutno, aby stát zejména v pohraničních okresích mohl zabrániti všem protistátním provokacím, teroru a agitaci. V menších městech lže tato opatření učiniti rozmnoženým četnictvem, avšak v hlavních městech celé agitace, v obcích větších a zejména v sídlech okresních úřadů nestačí na tento úkol četnictvo a je nutno v tomto zájmu použíti také policie. Právě v těchto městech mají však protistátní živly stále větší vliv na vedení obce a tím se stává plné využití policie ilusorním.

Sestátnění této místní policie není podle 1. odst., § l zákona o zřizování státních policejních úřadů možné kromě odst. 3., § l citovaného zákona bez souhlasu obce. Jelikož postup protistátních živlů dává možnost mařiti v obecním zastupitelstvu sestátňování policie, navrhuje se změna, která tento nedostatek odstraňuje. Vedle toho vzhledem k uvedeným důvodům ukládá se v návrhu zákona vládě přímo, aby v pohraničních okresních místech, kde nastanou zmíněné poměry, sestátnění provedla.

Uhrazení nákladu budiž provedeno zvláštní vojenskou taxou osob ve vojsku neslouživších. Podání příslušné osnovy nechť provede ministerstvo financí v dohodě s příslušnými resorty.

V Praze dne 8. června 1933.

Ježek,

Petrovický, Bistřický, Špaček, dr. Suchý, inž. Novák, Zářecký, dr. Zadina, Honzl,

Pelíšek, dr. Hodáč, Bečák, Kaliňák, Hudec, Jan Tůma, dr. Hajn, Kočandrle, Haupt,

Vetterová-Bečvářová, Pozdílek, inž. dr. Toušek, dr. Štefánek, dr. Ivanka.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP