Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1933.

III. volební období. 8. zasedání.

Překlad.

2299.

Návrh

poslance dra Hodiny a druhů,

aby byla ihned poskytnuta vydatná podpora obyvatelům osady Bušína těžce poškozeným požárem.

V osadě Bušín v politické obci Studená Loučka v okrese zábřežském, vypukl v noci dne 1. června 1933 požár, který podporován směrem větru stále více se rozšiřoval. Konečně stalo se jeho obětí z 18 domů osady 10 domů a nyní jest 8 rodin s 39 členy bez přístřeší. Jmění těchto 18 majetníků činí úhrnem 30 ha. Hasiči z okolních obcí, mezi nimi hasiči z Litovle, Mohelnice, Zábřehu, Podolí, Doubravice, Moravičan, Loštic a Žádlovic s motorovými stříkačkami byli sice včas na místě, ale. pro stav cest nemohli s hasícím nářadím vjeti až do Bušína, a hasiči vyzbrojeni nejmodernějšími pomůckami musili nečinně přihlížeti, jak požár ničil vlastnictví chudých horských zemědělců. Pouze hasičům ze Studené Loučky se s napětím všech sil a bez zřetele na škody způsobené na jejich motorové stříkačce podařilo dojeti k požáru. Motorová stříkačka byla zatím tak krutě porouchána, že uplynula hodina drahocenného času, než mohla zahájiti činnost. Jedině to jest důvodem, že

požár mohl se tak velice rozšířiti. Postižení požárem jsou veskrze drobní chudí zemědělci s nejvyšší výměrou pozemků 6 ha, často zadlužení a především otcové četných rodin, takže požár má u těchto lidí tím horší účinky. Zachráněno bylo jen to, co měli lidé na sobě.

Zde jest zapotřebí rychlé pomoci. V mohelnickém okrese byl založen pomocný výbor, který zamýšlí usnadniti novou výstavbu poskytováním povozů a darů. Všechna tato vůle pomoci jest marná, nezřídí-li se přiměřený příjezd k osadě Bušínu. Již z mírových dob jest projektována cesta, která z Líšnice přes Bušín a Bukovou do Studené Loučky má býti spojením s říšskou silnicí. Nezaměstnanost v tamější krajině jest rovněž velmi velká a stát by poskytl nejlepší pomoc tím, kdyby těmto poplatníkům, kteří přes 70 let rozličným způsobem platili silniční přirážky, poskytl nyní možnost vybudovati tuto cestu jako nouzovou.

Poněvadž příčinou tak velkého neštěstí jest pouze to, že tyto dvě obce neměly dosud silničního spojení a s druhé strany není jinak zajištěna nová výstavba ani zabezpečeny existence pohořelých, navrhují podepsaní:

1. Budiž ihned zahájeno nutné šetření škody;

2. návrhy na odškodnění buďtež ihned postoupeny nouzovému fondu;

3. rodinám nezemědělců budiž ihned poskytnuta vydatná pomoc;

4. jako nouzová práce budiž co nejrychleji zahájena stále odkládaná stavba příjezdní silnice.

V Praze dne 6, června 1933.

Dr. Hodina,

Oehlinger, dr. Mayr-Harting, Bobek, Scharnagl, Böhm, Halke, Platzer, Zierhut,

dr. Luschka, Windirsch, Viereckl, dr. Petersilka, Greif, Krumpe, Zajíček, Fritscher,

Wagner, Heller, Stenzl, Eckert, Gläsel.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP