Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1933.

III. volební období. 8. zasedání.

2290.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne..................................................................... 1933

o mimořádné moci nařizovací.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Vláda se zmocňuje, aby po dobu mimořádných poměrů hospodářských domácích i zahraničních v tomto roce - pokud k tomu není podle ústavy potřeba zvláštního zákona a pokud se nejedná o zákonnou úpravu československé měny - nařízením upravila celní sazebník republiky československé a činila opatření pro přiměřenou úpravu cen a výrobních a odbytových poměrů v průmyslu, živnostech a zemědělství, jakož i pro zachování rovnováhy v hospodářství státním, státních nebo státem spravovaných podniků, ústavů, fondů a zařízení, rovněž i ústavů, fondů nebo zařízení, jež z moci zákonné vybírají příspěvky, poplatky nebo dávky.

§ 2.

Ustanovení zákonů upravujících týž obor jako nařízení vydaná podle tohoto zákonu pozbývají účinnosti, pokud jsou od těchto nařízení odlišná.

§ 3.

Nařízení podle tohoto zákona vydaná spolupodepisuje president republiky.

§ 4.

Přestupky nařízení podle tohoto zákona vydaných trestají, nejde-li o čin trestný soudně, okresní (státní policejní) úřady, a to peněžitou pokutou až do 50. 000 Kč, při nedobytnosti vězením, trvajícím nejdéle 6 měsíců, nebo tresty na svobodě do 6 měsíců, dále propadnutím předmětů, na něž se trestný čin vztahuje, jakož i ztrátou živnostenského oprávnění. Tyto tresty mohou býti uloženy též současně, nesmí však trest na svobodě spolu s náhradním trestem za nedobytnou pokutu činiti více než 6 měsíců.

§ 5.

Nařízení vydaná podle tohoto zákona předloží vláda do 14 dnů ode dne vyhlášení oběma sněmovnám Národního shromáždění. Odepřou-li obě sněmovny hlasováním podle § 48, odst. l ústavní listiny je schváliti, pozbývají platnosti ode dne tohoto usnesení. Vláda vyhlásí bezodkladně ve Sbírce zákonů a nařízení, že a od kdy nařízení pozbylo platnosti.

§ 6.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provedou jej všichni členové vlády.

Důvodová zpráva

Mimořádné poměry této doby i blízké budoucnosti vyžadují zvláštní pozornosti a pohotovosti všech orgánů, jimž jsou svěřeny osudy a zájmy státu a lidu. Obtíže i nebezpečí, které vznikají jak z vnitřních tak i ze zahraničních skutečností, ukládají zejména demokratickému státnímu zřízení těžké úkoly. Čím složitější jsou politické poměry v té které demokracii, tím obtížnější jest řešení mnohých naléhavých otázek, především hospodářských.

Současná všeobecná tíseň hospodářská prokazuje čím dále tím více potřebu rychlého jednání a rozhodování. Nelze s plnou jistotou očekávati, že bylo by vždy a za všech okolností možno v pravý čas opatřiti vše nutné cestou zákonodárnou, která při našich politických poměrech i z důvodu parlamentní techniky spotřebuje poměrně mnoho času.

Vláda pres to bude se vždy snažiti o pravidelnou a živou součinnost se zákonodárnými sbory. Má však za svou povinnost pro všechny nepředvídatelné případy dožadovati se širší plné moci, zejména také proto, že světová, měnová a hospodářská konference v Londýně podle vykonaných příprav a rozsahu látky, jíž se má zabývati, bude pravděpodobně vyžadovati rychlých rozhodování rázu zásadního.

Vláda předkládá proto Národnímu shromáždění osnovu zákona o mimořádné nařizovací moci, kterým má býti oprávněna nařízeními vydanými v mezích tohoto zákona upravovati některé otázky hospodářské a postarati se o zachování rovnováhy veškerého hospodářství státního.

Tuto nařizovací moc vlády omezuje osnova časově do konce tohoto roku a dále dvojím důležitým ustanovením. Je to jednak

spolupodpis presidenta republiky, který může odepřením podpisu znemožniti vydání nařízení, s nímž by nesouhlasil, jednak právo Národního shromáždění, odepříti jim svůj souhlas a tím zrušiti jich platnost většinou podle §u 48, odst. l ústavní listiny.

Tato kvalifikovaná většina je odůvodněna tím, že Národní shromáždění může projeviti

svůj nesouhlas s rozhodnutím presidenta republiky (§ 47 úst. listiny) jen souhlasným usnesením obou sněmoven nadpoloviční většinou všech jejich členů. Může-li Národní shromáždění setrvati na svém usnesení proti zápornému rozhodnutí presidenta, je nutno, aby při projevu souhlasu presidentova bylo užito stejných ustanovení.

V Praze, dne 7. června 1933.

Předseda vlády: Malypetr v. r.

Státní tiskárna v Praze. - 1991-33.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP