Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1933.

m. volební období. 8. zasedání.

2253.

Interpelace:

I.

posl. Husnaje a soudr. min. vnitra o úpravě služebního a platového poměru zemských cestářů

 

a cestmistrů na Podkarpatské Rusi,

II.

posl. Dvořáka a soudr. min. národní obrany o týrání a šikanováni vojína Voanky u 28. pěš. plu-

 

ku v Praze, které ho dohnalo k sebevraždě,

III.

posl. Dvořáka a soudr. min. národní obrany o sebevraždě vojína 5. pěšího pluku Šumana, k niž

 

byl dohnán šikanováním nadporučíka Mikulky,

IV.

posl. Chobota, dra Bůžka a soudr. min. vnitra o zadržených dosud vkladech u těšínské spořitel-

 

ny,

v.

posl. Dvořáka a soudr. min. národní obrany o neudržitelných poměrech u 28. pěšího pluku

 

v Praze,

VI.

posl. Dvořáka a soudr. min. národní obrany o neudržitelných poměrech a hladověni vojínů 101.

dělostřeleckého pluku,

VII.

posl. Bergmanna, Sladkého, Tučného a druhů min. financi o nedodržováni osmihodinové doby

 

pracovní školníků,

VIII.

posl. Dvořáka a soudr. min. národní obrany o pobuřujícím zkracování vojínů 28. pěšího pluku

 

v Praze o jejich velikonoční dovolenou.

2253 I.

Interpelace

poslance Jul. Husnaje a soudruhů

ministru vnitra

o úpravě služebního a platového poměru zemských cestářů a cestmistrů na Podkarpatské Rusi.

Služební a platový poměr zemských cestářů a cestmistrů v Čechách, na Moravě a Slovensku je již zákonem upraven. Není tomu však tak na Podkarp. Rusi, kde služební a platový poměr není právně upraven.

Zemské zastupitelstvo země Podkarpatoruské v roce 1929 v měsíci záři schválilo stanovy, jednající o úpravě služebního a platového poměru zemských cestářů a cestmistrů, ale ministerstvo vnitra do dnešního dne tyto neschválilo.

Tážeme se proto pana ministra, zda je informován o průtazích se schválením stanov pro zemské cestáře a cestmistry na Podkarpatské Rusi a co míní učiniti, aby schválení bylo urychleno a tito aby průtahy nebyli poškozováni.

V P r a z e, dne 8. května 1933.

Husnaj,

dr Markovič, dr Macek, dr Mareš, Polach, Kučera,

Pik, Nový, Biňovec, Neumeister, Chalupa, Jaroš,

Klein, Seidl, Chalupník, V. Beneš, Bečko, Hummel-

hans, Benda, Vácha, J. Svoboda, Prokeš, Srba,

Jurnečková-Vorlová.

2253/II.

Interpelace

poslance Dvořáka a soudruhů

ministru národní obrany o týrání a šikanování vojína Voanky u 28. pěš. pl. v Praze, které ho dohnalo k sebevraždě.

Před krátkou dobou spáchal vojín Voanka u 28. pěš. pl. v Praze sebevraždu. Voanka byl nejprve v kuchyni, později pak byl z kuchyně opět dán k rotě, kde ho pro některé neznalosti místo poučení a vysvětlení nadřízení tak šikanovali a týrali, že ho to dohnalo k sebevraždě. Při sebevražedném pokusu byl vojín Voanka těžce zraněn a leží nyní v divisní nemocnici. Místo zdravotní dovolené a započítáni doby nemoce do služby, hodlá vojenská správa postaviti ho před divisní soud.

Ptáme se pana ministra:

Jaká opatřeni je pan ministr ochoten učinit, aby byl již jednou učiněn konec nelidskému týrání vojínů, které je dohání k sebevraždám?

Co hodlá pan ministr učiniti, aby byli potrestáni oni nadřízeni vojína Voanky, kteří ho dohnali k sebevraždě?

Co hodlá pan ministr učinit, aby vojínu Voankovi dostalo se po vyléčení okamžité zdravotní dovolené se započítáním do služební doby a aby bylo zamezeno jakékoliv trestní stíhání nešťastného vojína?

V Praze, dne 8. května 1933.

Dvořák,

Kliment, Gottwald, Vallo, J. Svoboda, Krosnář,

Šliwka, Tyll, Juran, Hadek, Zápotocký, Höhnel,

Russ, Steiner, Novotný, K. Procházka, Hruška,

Babel, dr Stern, Štětka, Török, Kopecký,

2253/III.

Interpelace

poslance Dvořáka a soudruhů

ministru národní obrany

o sebevraždě vojína 5. pěš. pl. Šumana,

k níž byl dohnán šikanováním nadporuč.

Mikulky.

Ve středu, dne 29. března večer v 7. hodin střelil se v umývárně Štefanikových kasáren na Smíchově 24 letý vojín 5. pěš. pl. 7. roty Václav Šumán, služební puškou do prsou. Zranění bylo tak vážné, že musel být převezen do divisní nemocnice, kde následujícího dne ve čtvrtek skonal. Některé listy přinesly zprávu zřejmé dodanou velitelstvím pluku,

že vojín Václav Šumán střelil se »z legrace«. Avšak vojíni tohoto pluku, kde Šumán byl velmi oblíben mužstvem pro svoji veselou a dobrou povahu, nám sdělují, že vojín Šumán byl nadporučíkem Mikulkou bezdůvodně tak šikanován a týrán (měl neustále kasárnika, po službě, pro maličkosti byl honěn k raportu a t. d. ), že jej to dohnalo k sebevraždě. Naprosto není pravda, jak snažila se věc vylíčit úřední zpráva, jako by vojín Šumán spáchal sebevraždu buď ze žertu nebo pro svoji zádumčivou povahu nebo snad z rodinných důvodů.

Ptáme se pana ministra:

Je pan ministr ochoten nařídit co nejpřísnější vyšetření sebevraždy vojína Šumaná?

Je pan ministr ochoten exemplárně potrestat a okamžitě degradovati nadporučíka Mikulku, který Šumaná dohnal k sebevraždě?

Je pan ministr ochoten učiniti opatřeni, která by napříště znemožnila takováto surová týrání a šikanování vojínů, která je dohánějí k sebevraždě?

V P r a z e, dne 2. května 1933.

Dvořák,

Gottwald, K. Procházka, Babel, Kliment, Steiner, Novotný, Höhnel, Zápotocký, Hadek, Štětka, Kopecký, Russ, Hruška, Juran, Hrubý, dr. Stern, Šliwka, Krosnář, Vallo, Šťourač, Tyll, J. Svoboda.

2253/IV.

Interpelace

poslanců Emanuela Chobota, Dr. Jana

Bůžka a soudruhů

ministrovi vnitra

o zadržených dosud vkladech u těšínské spořitelny.

Na naší interpelaci tisk 320/XXIII bylo nám sděleno tehdejším ministrem vnitra Dr. Juraj am Slavíkem (tisk 555 XV ze dne 14. června 1932), že ministerstvo vnitra neopomene podati co nejdříve návrh vládě republiky Československé na uzavření s Polskem dohody v záležitosti zadržených dosud vkladů u těšínské spořitelny, podle československopolské úmluvy z. r. 1928, č. 56. Sb. z. a n.

Ačkoliv od uzavřeni československo-polské úmluvy, která předpokládala vyřízení této věci během jednoho měsíce po jejím vyhlášení, uplynulo již 6 let a od odpovědi pana ministra vnitra Dr. Juraje Slavika skoro 3 roky, tisíce drobných vkladatelů nedočkalo se dosud vyřízení této palčivé otázky a marně se domáhá vyplaceni vkladů, potřebných k uhájeni svého živobytí.

Spisy, týkající se této věci, nalézají se již dlouhou dobu u přednosty příslušného oddělení v ministerstvu vnitra, ministerského rady Dr. Schmidta, který v tomto směru nepodnikl dosud žádných kroků, omlouvaje to nedostatkem času, následkem jiných neodkladných prací.

Nezdá se nám pravděpodobné, že by zmíněný referent nenašel za tak dlouhou dobu příležitosti k zabývání se touto věcí, a nevidíme také důvodu proč jest vyřízení oddalováno na pozdější dobu. Vkladatelé žádají proto právem, aby vláda nenechala je déle čekati a splnila to, k čemuž se smluvně zavázala.

Podepsaní táží se tedy pana ministra:

1. Jest pan ministr o této věci informován?

2. Co hodlá pan ministr učiniti, aby záležitost vkladů u těšínské spořitelny byla konečně vyřízena?

3. Jakým způsobem bude závazek vlády splněn? V P r a z e dne 19. května 1933.

Chobot, dr. Buzek,

Mravec, Benda, inž. Nečas, Klein, Husnaj, Kučera, dr. Mareš, V. Beneš, Prokeš, Polach, Vácha, Seidl, dr. Markovič, F. Svoboda, Chalupa, Nový, Chalupník, Bečko, Jaroš, Pik, Srba, Jurnečková-Vorlová.

2253/V.

Interpelace

poslance Dvořáka a soudruhů

ministru národní obrany

o neudržitelných poměrech u 28. pěšího

pluku v Praze.

Vojenský dopisovatel nám píše:

V poslední době byl u našeho pluku zaveden nový »pořádek«. V 6 hodin ráno je budíček, v 6 hodin 5 minut musíme již státi na dvoře připraveni k půlhodince. V 6. 15 hodin je snídaně, a dělání pořádku a v 6. 25 musíme již nastupovat ke cvičení. Proti tomuto »pořádku« protestujeme proto, poněvadž tím je nám vzata možnost i řádně se obléci. Následkem tohoto bláznivého »pořádku« již řada kamarádů se nachladila. V 6 hodin vyskočíme z postele a pět minut na to ženou nás jíž polonahé na kasární dvůr. Vyžaduje-li se od nás pořádek, je zapotřebí nám poskytnouti potřebný čas k tomu. Je přece bláznovstvím a nemožností v deseti minutách se obléci, umýti, nasnídat a ještě k tomu svoje věci všechny uspořádat. Že to nejde, to vědí dobře i naši zupáci a proto nás budí o půl hodiny dříve, aby svým pánům ukázali, že jsou s to v pravý čas nás míti u nástupu. To vše dělají ovšem jen proto, aby tito podlézávej z délesloužících byli »poctění« milostným pohledem pana štábního.

Tolik náš vojenský dopisovatel. Ptáme se pana ministra:

Jaká opatřeni je odhodlán pan ministr učinit, aby vojíni 28. pěš. pl. nebyli týráni tímto nesmyslným a bezmyšlenkovitým »pořádkem«?

Jaká opatření hodlá pan ministr učinit, aby vojíni měli dostatečný čas připravit se k nástupu, nasnídat se a umýt a nebylo ohrožováno jejich zdraví?

V Praze, dne 8. května 1933.

Dvořák,

Hrubý, Vallo, Novotný, Kopecký, Tyll, K. Procházka, Kliment, Krosnář, Štourač, Hadek, Gottwald, Höhnel, Russ, Juran, Zápotocký, Hruška, Babel, Sliwka, dr. Stern, Štětka.

2253/VI.

Interpelace

poslance Dvořáka a soudruhů

ministru národní obrany

o neudržitelných poměrech a hladovění

vojínů 101. dělostřeleckého pluku.

Vojíni 101. dělostřeleckého pluku nám píši: U 4. a 5. baterie našeho 101 děl. pluku máme den ze dne více služby, takže téměř denně musí být služba přehazována. Ráno musíme vstávat již o půl 5. hod. a po celý den se na nás tak řve, až se kasárenská okna otřásají, poněvadž prý necvičíme dosti »štram«. Při tom všem řvaní a nadávání máme však tak málo jídla, že jsme více hladoví než nasycení. Dokonce se dosti často stává, že i po celé čtyři dny nefasujeme chléb. Když pak někteří kamarádi chtějí prosaditi svoje právo a žádají, co jim patří, jsou sekýrování a honěni, krátce mění se nám život v peklo. Krmí nás ztuchlou rýží, zkaženými brambory, čočkou a boby, zmrzlými brambory a podobnou »stravou«, zatím co se vykazuje až 800. - Kč úspor měsíčně na naši stravě. - - Tím horší je, že to jde na úkor našich žaludků.

Ptáme se pana ministra:

Je pan ministr ochoten neprodleně naříditi nejostřejší vyšetření zlořádů u 101. děl. pluku, zejména pokud jde o způsob služby, šikanování vojínů a nedostatečnou stravu?

Je pan ministr ochoten postarati se o nápravu těchto poměrů a potrestati vinníky?

V Praze, dne 8. května 1933.

Dvořák,

Gottwald, Kliment, Novotný, Höhnel, Kopecký, Zápotocký, Hadek, Babel, Štětka, Štourač, Tyll, J. Svoboda, Krosnář, Russ, Hruška, Juran, Steiner, Hrubý, Sliwka, dr. Stern, Vallo.

2253/ VII.

Interpelace

poslanců Hugo Bergmanna, Václava Sladkého, A. Tučného a druhů

ministru financi

o nedodržování osmihodinové doby pracovní školníků.

Prováděcí nařízení ministerstva sociální péče z 21. března 1919 čj. 4751/III 19 k zákonu o osmihodinové době pracovní výslovně uvádí, že se tento zákon vztahuje i na školníky.

Ministerstvo školství a národní osvěty vydalo výnos ze dne 16. června 1919 čís. 20050, v němž zdůrazňuje, že 8hod. doba pracovní platí i pro školníky a že tudíž mají nárok na honorování práce přes čas. Prakticky však tento výnos proveden nebyl, nýbrž do věci zasáhlo ministerstvo financí výnosem ze dne 24. března 1932 čís. 2709 pres., v němž se upírá školníkům nárok na odměnu za práci přes čas, za úklid, topení a ostatní úkony, které spadají pod pojem obsluhy úřadu, při školských oslavách, schůzích rodičovských sdružení, konferencích atd., které někdy trvají do noci. Školník musí pak místnosti vyčistiti, ukliditi a vyvětrati, což někdy trvá i do půlnoci a musí vstávati již ve 4 hodiny ráno, aby vytápěl školní místnosti, takže má školník někdy i 20 hodin služby.

Ministerstvo sociální péče zvláštním přípisem znovu zdůraznilo dodržování 8hodinové doby pracovní pro školníky, ale dosud marně.

Z těchto důvodů táží se podepsaní pana ministra financi:

1) Je-li ochoten odvolati protizákonný výnos ministerstva financí ze dne 24. března 1932 čís. 2709 pres. ?

2) Je-li ochoten sděliti podepsaným, co v této věci zařídil, neb učiniti hodlá?

V Praze, dne 18. května 1933.

Bergmann, Sladký, Tučný,

dr Moudrý, Bazala, Mikuláš, Stejskal, Solironk,

Špatný, Richter, Malý, Polívka, Hynek, Netolický,

Jos. Tůma, Šmejcová, Hatina, Vaněk, Tykal, dr Pa-

tejdl, Fiala, David, dr Stránský.

2253/VIII.

Interpelace

poslance Dvořáka a soudruhů

ministru národní obrany o pobuřujícím zkracování vojínů 28. pěš. pl. v Praze o jejich velikonoční dovolenou.

Vojenský dopisovatel nám píše:

Již dlouho před velikonocemi těšili jsme se všichni na dovolenou. Ale najednou před svátky nám bylo oznámeno, že tentokrát dostaneme dovolenou pouze třídenní místo dosavadních 7 dnů. Je to strašlivé, když nám nyni najednou berou přes polovici i té nepatrné dovolené, která až dosud po takovém dření byla dávána. Když plníme svoje povinnosti - a těch se na nás žádá více než dost -, žádáme také, aby byla dodržována naše práva. Žádáme řádnou a nezkrácenou dovolenou - - -.

Ptáme se pana ministra:

Jaká opatření je pan ministr ochoten učiniti, aby příště bylo znemožněno odpírati vojínům právo na řádnou dovolenou, kterou si vojíni v plné míře zaslouží?

V Praze, dne 2. května 1933.

Dvořák,

J. Svoboda, Gottwald, Novotný, Kliment, Zápotocký, Tyll, K. Procházka, Hadek, Kopecký, Babel, Török, Juran, Štětka, Hruška, dr Stern, Russ, Höhnel, Vallo, Steiner, Šliwka.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP