Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1933.
III. volební období. 8. zasedání.
2248.
Vládní návrh.
Zákon
ze dne ............ ............................,
kterým se prodlužuje platnost asanačních zákonů pro hlavní město Prahu.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Platnost zákona ze dne 11. února 1893, č. 22 ř. z., jež skončila podle zákona ze dne 3. července 1923, č. 148 Sb. z. a n., kterým se prodlužuje platnost zákona o vyvlastňování k úpravě asanačního obvodu hlavního města Prahy a povolují se daňové výhody pro stavby v tomto obvodu, dnem 7. dubna 1933, prodlužuje se až včetně do 7. dubna 1943.
§ 2.
Pro novostavby a úplné přestavby, které následkem regulace oněch částí hlavního města Prahy, na něž se vztahuje ustanovení § l tohoto zákona, byly nebo budou provedeny po 7. dubnu 1933 a jejichž plocha ve stavebním povolení přesně označená leží úplně uvnitř výše uvedeného asanačního obvodu, platí příslušná ustanovení hlavy V zákona ze dne 15. června 1927, č. 76 Sb. z. a n., o přímých daních, s tou změnou, že stavbám těm, dokončeným až včetně do 7. dubna 1943, poskytuje se úplné osvobození od domovní daně činžovní na dobu 20 let, pokud jim podle všeobecně platných zákonných ustanovení nepřísluší osvobození na dobu delší.
§ 3.
(1) Stavby v § 2 uvedené osvobozují se, pokud jim přísluší osvobození od domovní daně činžovní podle tohoto paragrafu, na tutéž dobu od jakýchkoliv přirážek (fondovních a samosprávných svazků včetně přirážek školních).
(2) Převody nemovitostí (včetně směn) za účelem provedení asanace, které se uskutečnily nebo uskuteční ode dne 7. dubna 1933 až včetně do 7. dubna 1943, jsou osvobozeny od obecní dávky z přírůstku hodnoty nemovitostí.
§ 4.
Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provedou jej ministři vnitra a financí v dohodě s ministry spravedlnosti, veřejných prací a sociální péče.
Důvodová zpráva.
Zákonem ze dne 11. února 1893, č. 22 ř. z., bylo propůjčeno pražské obci na dobu deseti let vyvlastňovací právo k nemovitostem v pražském obvodu asanačním, aby mohla býti provedena nová úprava tohoto obvodu. Vedle toho bylo přiznáno zákonem ze dne 11. února 1893, č. 23 ř. z., novostavbám a úplným přestavbám v deseti letech v obvodu onom provedeným osvobozeni od domovní daně činžovní na dobu 20 let; osvobození to bylo pak zemskými zákony rozšířeno též na přirážky zemské, obecní a školní.
Výhody, těmito zákony poskytnuté, byly později s nepatrnými změnami na určité období obnovovány. Posledně stalo se tak zákonem ze dne 3. července 1923, č. 148 Sb. z. a n., na dobu 10 let, totiž až do dne 7. dubna 1933.
Asanační práce, na něž se tento zákon vztahoval, pokračovaly v posledním desetiletí zvolna, čehož příčinou byly jednak nedostatečné finanční prostředky obce praž-
ské, jednak předpisy o ochraně nájemníků. Stavěly se hlavně budovy veřejné: ministerstvo obchodu, právnická a filosofická fakulta, městská knihovna, nemocnice Milosrdných bratří atd. Několik objektů bylo vyvlastněno nebo obcí z volné ruky koupeno, několik starých domů zbořeno a taktéž postaveno několik nových domů činžovních.
Poněvadž asanační práce nemohly býti v tomto období dokončeny, podala rada hlav. města Prahy žádost, aby výhody poskytnuté pro provádění asanace shora řečenými zákony byly prodlouženy na dalších deset let. Vláda uznávajíc oprávněnost této žádosti předkládá tímto osnovu příslušného zákona.
Navrhovaná osnova liší se od zákona č. 118/1923 Sb. z. a n. jednak svými údaji časovými, jednak tím, že v § 2 bylo nutno přihlédnouti k úpravě, jež se stala zákonem č. 76/1927 Sb. z. a n. o daních přímých, jednak pak tím, že v §§ 2 a 3 byla volena
stylisace taková, aby bylo patrno, že výhod v nich založených jsou strany účastný i tehdy, uskuteční-li se příslušná událost v době, kdy zákon č. 148/1923 Sb. z. a n.
pozbyl již platnosti a kdy nový zákon ještě nenabyl účinnosti.
Jinak není třeba k jednotlivým paragrafům vysvětlivek.
V P r a z e dne 28. dubna 1933.
Předseda vlády:
Malypetr v. r.
Ministr vnitra: Černý v. r.
Ministr financí:
Dr. K. Trapl v. r.