se pojistitel dovolávati. Totéž platí o ujednáních mezi pojistitelem a pojistníkem, jimiž se vylučují neb obmezují práva založená ve prospěch zástavního věřitele ustanoveními § 79, odst. 1. až 3., a § 81.

Jiná knihovní břemena.

§ 83.

Vázne-li na pojištěné budově věcné břemeno, důchodová pohledávka nebo podle ustanovení exekučního práva nabyté právo úkojné, nebo je-li pojištěná budova zatížena právem požívacím, buď přiměřeně užito ustanovení §§ 79 až 82.

Hlava 3. Pojištění krupobitní.

Obsah pojištění.

§ 84.

Při pojištění krupobitním ručí pojistitel za škodu, jež vznikne na pojištěných plodinách půdy krupobitím.

Pojistná náhrada.

§ 85.

Pojistná náhrada řídí se podle výtěžku, který by byly poskytly pojištěné plodiny půdy, kdyby nebylo nastalo krupobití.

Oznámení pojistné příhody.

§ 86.

Povinnosti oznámiti pojistnou příhodu učiní se zadost, odešle-li se oznámení do čtyř dnů po jejím vzniku.

Dospělost pojistného nároku.

§ 87.

Plnění náhrady lze odložiti až do 31. října běžného roku. Nejsou-li však v této době pojištěné plodiny půdy ještě sklizeny, budiž náhrada dána neprodleně poté, kdy budou sklizeny.

Právo výpovědi po pojistné příhodě.

§ 88.

Dá-li pojistitel výpověď podle § 61, působí výpověď teprve koncem pojistného období, v němž nastalo krupobití.

Zcizení pozemku s pojištěnými plodinami půdy.

§ 89.

(1) Zcizí-li se pozemek, na němž jsou pojištěné plodiny půdy, může pojistitel nabyvateli vypověděti pojistný poměr toliko pro konec pojistného období, v němž zvěděl o zcizení; ustanovení § 65, odst. 1., o lhůtách tu neplatí.

(2) Nabude-li kdo na základě požívacího nebo pachtovního práva nebo podobného poměru oprávnění bráti pojištěné plody půdy, buď přiměřeně podle odst. 1. užito ustanovení o zcizení pojištěného pozemku.

Donucovací předpisy. § 90.

(1) Pojistitel se nemůže dovolávati ujednání, jež se odchylují od ustanovení §§ 86 až 88 v neprospěch pojistníka nebo od ustanovení § 89 v neprospěch nabyvatele nebo poživatele.

(2) Lhůtu k podání odporu podle § 2, odst. 1., lze zkrátiti; nesmí však činiti méně než osm dní. Taktéž jsou přípustná ujednání, jež se odchylují od ustanovení § 57 o náhradě zachraňovacího nákladu.

Hlava 4. Pojištění dobytka.

Obsah pojištění.

§ 91.

(1) Při pojištění dobytka je pojistitel povinen nahraditi škodu, jež nastane smrtí (zhynutím, porážkou z nouze) pojištěného zvířete.

(2) Pojistiti se lze také proti škodě, která nastane nemocí neb úrazem pojištěného zvířete, jež nemají za následek jeho smrt.

Meze zavázaností.

§ 92. Pojistitel nehradí škodu:

a) jež vznikne morem nebo nemocí a která se má podle právních ustanovení nahraditi z veřejných prostředků, třebaže by tu pro porušení policejních předpisů o moru nebylo nároku na náhradu;

b) jež byla způsobena válečnými událostmi nebo jež vznikla vzbouřením nebo povstáním;

c) jež byla způsobena požárem, bleskem, výbuchem, povodní nebo zemětřesením;

d) jež vznikla při dopravě pojištěných zvířat po železnici, lodi nebo jiných dopravních prostředcích nebo následkem takové dopravy, jakož i při nakládání i vykládání s tím spojeném;

e) jež vznikla užitím koní k dostihům nebo k jiným sportovním účelům.

Změna místa.

§ 93.

Ujednání, že pojistitel bude prost závazku plniti, bude-li pojištěné zvíře odstraněno z určitého místa, může se pojistitel dovolávati pouze tehdy, trvalo-li odstranění déle osmi dnů.

Oznamovací povinnost při pojistné příhodě a při onemocněních a úrazech.

§ 94.

Pojistník je povinen oznámiti neprodleně pojistiteli jak smrt tak i každé závažné onemocnění a každý závažný úraz pojištěného zvířete, a to i když se nemá onemocnění neb úraz pokládati za pojistnou příhodu. Povinnosti oznamovací se učiní zadost, odešle-li se oznámení do dvou dnů potom, kdy událost nastala.

Právo pojistitelovo k prohlídce

a vyšetření pojištěných

zvířat.

§ 95.

Pojistitel jest oprávněn kdykoli na své náklady prohlédnouti a vyšetřiti pojištěná zvířata.

Zachraňovací povinnost a zachraňovací náklad.

§ 96.

(1) Onemocní-li pojištěné zvíře neb utrpí-li úraz, je pojistník povinen, pokud jsou onemocnění neb úraz závažné, přibrati neprodleně zvěrolékaře nebo, není-li to možné, odborníka.

(2) Útraty krmení a ošetření, jakož i náklady na zvěrolékařské ohledání a léčení není povinen pojistitel nahraditi.

(3) Náklady první prohlídky (odst. 1. ) při onemocnění pojištěného zvířete nesou pojistitel a pojistník stejným dílem.

Týrání a zanedbání zvířete.

§ 97.

Jestliže pojistník úmyslně nebo z hrubé nedbalosti zvíře těžce týral nebo zanedbal, obzvláště opominul-li při onemocnění nebo úrazu zvířete úmyslně nebo z hrubé nedbalosti přibrati zvěrolékaře nebo odborníka podle ustanovení § 96, odst. 1., jest pojistitel prost závazku plniti, leč že týrání nebo zanedbání nemělo vlivu ani na vznik pojistné příhody ani na rozsah plnění, ke kterému je pojistitel zavázán.

Porážka z nouze.

§ 98.

(1) Pojistník nesmí bez přivolení pojistitelova provésti porážku z nouze, leč by porážka byla úředně nařízena nebo pojistník ji mohl podle okolností pokládati za tak naléhavou, že nebylo lze čekati na prohlášení pojistitelovo.

(2) Provedl-li pojistník porážku z nouze proti tomuto ustanovení, je pojistitel prost závazku plniti.

(3) Nepřipustil-li pojistník porážku z nouze pojistitelem nařízenou, je pojistitel prost závazku plniti potud, pokud by rozsah škody byl menší, kdyby se byl pojistník náležitě zachoval.

Pojistná náhrada.

§ 99.

Nastane-li smrt pojištěného zvířete nemocí neb úrazem, řídí se pojistná náhrada podle

hodnoty, kterou mělo zvíře přímo před onemocněním nebo úrazem.

Právo výpovědi po nastalé pojistné příhodě.

§ 100.

Každá strana jest oprávněna vypověděti pojistný poměr podle § 61. Je-li však některé z několika pojištěných zvířat stiženo nakažlivou nemocí, ať následovala smrt čili nic, nemá pojistitel právo výpovědi.

Přechod nároku ze správy.

§101.

(1) Přísluší-li pojistníkovi proti třetí osobě nárok ze správy pro vadu pojištěného zvířete, přechází nárok na pojistitele, pokud tento nahradí pojistníkovi škodu vadou způsobenou. Přechod nelze uplatniti na újmu pojistníka.

(2) Vzdal-li se pojistník nároku ze správy nebo pozbyl-li ho svým zaviněním, je pojistitel prost závazku plniti potud, pokud by byl mohl z nároku dosíci náhrady.

Rozšíření zavázanosti přes smluvní dobu.

§ 102.

Pojistitel je povinen náhradou také za smrt zvířete, jež nastala do měsíce po ukončení pojistného poměru, byla-li způsobena onemocněním nebo poškozením, jež nastalo za doby smluvní.

Zcizení pojištěného zvířete.

§103.

Při zcizení pojištěného zvířete platí ustanovení § 67. Nastane-li však ještě za běžného pojistného období nebo do měsíce po zániku pojistného poměru smrt zvířete pro vadu, za kterou zcizitel jest nabyvateli po zákonu povinen správou, trvá zavázanost pojistitelova proti pojistníkovi až do výše nároku ze správy.

Přechod statkového inventáře.

§ 104.

Přejde-li pozemek s inventářem zcizením anebo dědictvím na někoho jiného, budiž v příčině zvířat náležejících k inventáři užito ustanovení §§ 64 až 66 a 68.

Donucovací předpisy.

§105.

Pojistitel nemůže se dovolávati ujednání, jež se odchylují od ustanovení § 93, § 94, věty 2., § 96, odst. 3., §§ 97 až 104 v neprospěch pojistníka nebo jeho právního nástupce.

Hlava 5. Pojištěni dopravní.

Obsah pojištění.

§106.

(1) Při dopravním pojištění nese pojistitel nebezpečí, jimž je vydáno zboží při dopravě po souši nebo po vnitrozemských vodách nebo jimž jsou vydány lodi při plavbě vnitrozemské.

(2) Při pojištění lodi ručí pojistitel také za škodu, kterou pojistník utrpí tím, že jest pro srážku pojištěné lodi s jinou lodí zavázán nahraditi škodu třetím osobám.

§ 107.

Pojištění proti nebezpečím vnitrozemské plavby vztahuje se též na škodu, která vznikne pojistníkovi tím, že jest nutno na záchranu lodi a nákladu ze společného nebezpečí obětovati vlastní nebo cizí věci.

Rozsah zavázanosti.

§108.

(1) Při pojištění zboží proti nebezpečím dopravy po vnitrozemských vodách nese pojistitel nebezpečí z užití lehkých lodic při nakládání nebo vykládání, je-li jich užití v místě obvyklé.

(2) Dopravuje-li se pojištěné zboží jinou lodí, než která jest stanovena v pojistné smlouvě, nebo po souši, není pojistitel povinen náhradou škody; je však povinen škodu nahraditi, stala-li se změna po vzniku zavázanosti pojistitelovy pro nehodu, na kterou se jeho zavázanost vztahuje, nebo změní-li se po vzniku zavázanosti pojistitelovy způsob dopravy bez přivolení pojistníkova neb upustí-li se od oné plavby lodi. Pojištění zahrnuje v těchto případech i útraty překládání a prozatímního uskladnění, jakož i vyšší útraty další dopravy.

Meze zavázanosti.

§ 109.

Pojistitel nehradí škodu:

a) při pojištění zboží, byla-li způsobena odesílatelem nebo příjemcem úmyslně nebo z hrubé nedbalosti;

b) způsobenou přirozenou povahou zboží (zejména vnitřní zkázou, úbytkem, obyčejným prosakováním), vadným obalem nebo krysami nebo myšmi, leč že tato škoda nastane průtahem cesty, způsobeným nehodou, za kterou jest pojistitel zavázán náhradou;

c) vzniklou při pojištění lodi tím, že loď při nastoupení cesty nebyla ve stavu k jízdě způsobilém nebo nebyla náležitě vypravena nebo posádkou opatřena, nebo způsobenou obyčejným opotřebením, stářím, zetlelostí nebo červotočinou;

d) způsobenou válečnými událostmi nebo vzbouřením nebo povstáním;

e) vzniklou pro průtahy při dopravě ztrátou konjunktury, na kursu neb úrocích;

f) způsobenou ledem nebo výbušnými látkami.

Doba, po kterou je pojištěno zboží.

§ 110.

Zavázanost pojistitelová se vztahuje na celou dobu, po kterou pojištěné zboží jest na cestě označené ve smlouvě; počíná se odevzdáním zboží dopravci a končí se dodáním příjemci nebo, nelze-li je pro překážku dodati, řádným uložením nebo řádným prodejem zboží.

Doba, po kterou jsou pojištěny lodi.

§ 111.

(1) Při pojištění lodi, jež jest sjednáno pro jednu cestu, počíná se zavázanost pojistitelova dobou, kdy se počne na loď nakládati, nebo nepřijímá-li nákladu, odjezdem. Zavázanost se končí dobou, kdy složení nákladu na určeném místě je skončeno, nebo nejde-li o složení nákladu, příjezdem do určeného místa. Opozdil-li se pojistník se složením přes slušnou míru, končí se pojištění dobou, ve které by bylo složení ukončeno, kdyby tu nebylo opoždění.

(2) Přijme-li se před ukončením složení náklad pro novou cestu, končí se pojištění dobou, kdy se počne znovu nakládati.

(3) Upustí-li se od cesty po vzniku zavázanosti pojistitelovy, pokládá se místo, kde přestane cesta, za určené místo.

Pojistná náhrada při zboží.

§ 112.

(1) Při pojištění zboží řídí se pojistná náhrada podle obecné obchodní hodnoty a, není-li takové, podle obecné hodnoty, kterou mělo zboží v době, kdy se počíná pojištění, v místě odeslání, připočítajíc náklady na pojištění, jakož i náklady, jež vzniknou až do doby, kdy dopravce zboží přijme.

(2) Poškodí-li se zboží, budiž hodnota, kterou zboží má v poškozeném stavu na místě určení, odečtena od hodnoty, kterou by zboží na tomto místě mělo v nepoškozeném stavu; škoda je vyjádřena zlomkem pojistné hodnoty (odst. 1. ), který se vypočte podle poměru úbytku hodnoty zboží k jeho hodnotě v nepoškozeném stavu.

Pojistná náhrada při lodích.

§ 113.

(1) Při pojištění lodí řídí se pojistná náhrada podle hodnoty, kterou měla loď, když se počalo pojištění.

(2) Při poškození lodi se pokládá za škodu, hodí-li se loď ještě k opravě, výše nákladů na opravy a na výměnu poškozených částí; při tom se odečítá částka, jež je přiměřena

jednak zmenšení hodnoty opravených částí, jež tu bylo již při vzniku pojistné příhody, jednak hodnotě starých dílců, které tu ještě jsou a při opravě byly nahrazeny novými.

(3) Není-li možno poškozenou loď již opraviti, záleží škoda v rozdílu mezi pojistnou hodnotou (odst. 1. ) a hodnotou lodních součástí v poškozeném stavu.

Zvýšení nebezpečí a zcizení.

§ 114.

(1) Při pojištění zboží není pojistitel oprávněn vypověděti smlouvu proto, že nebezpečí se zvýšilo nezávisle na vůli pojistníkově (§ 33, odst. 3. ). Pojistník není povinen oznámiti pojistiteli takové zvýšení nebezpečí.

(2) Vypoví-li při pojištění lodi pojistitel pojistný poměr v době, kdy loď jest na cestě, protože se zvýšilo nebezpečí nezávisle na vůli pojistníkově, nepůsobí výpověď před ukončením cesty. Nastane-li za cesty pojistná příhoda, je pojistitel povinen plniti, jakkoli mu zvýšení nebezpečí nebylo oznámeno.

(3) Byla-li však povinnost k oznámení již porušena před počátkem cesty, buď užito ustanovení odst. 2. toliko tehdy, zvěděl-li pojistitel ještě před počátkem cesty o zvýšení nebezpečí.

(4) Zcizí-li se pojištěné zboží nebo lodi v době, kdy jsou na cestě, pomíjí pojištění nikoli dobou, stanovenou v § 67, odst. 1., nýbrž teprve ukončením cesty.

Hlava 6.

Pojištění odpovědnostní.

Obsah pojištění. §115.

(1) Při odpovědnostním pojištění jest pojistitel zavázán zprostiti pojistníka škody z plnění třetí osobě, k němuž jest pojistník povinen podle odpovědnostního poměru ve smlouvě uvedeného pro skutečnost ve smluvené době nastavší.

(2) Je-li pojistník povinen pro nárok třetí osoby dáti jistotu, vztahuje se závazek pojistitelův také na poskytnutí jistoty.

Rozsah zavázanosti

§ 116.

(1) Pojištění zahrnuje též soudní a mimosoudní útraty obrany proti nároku třetí osoby, jakož i útraty obhajoby v trestním řízení zahájeném pro čin, který by mohl odůvodniti pojistný nárok. To platí, i když se nemusí platiti náhrada třetí osobě.

(2) útraty má pojistitel nahraditi, pokud byly nutné.

(3) Byly-li útraty vynaloženy ve sporu vedeném na podnět pojistitelův nebo jinak na jeho poukaz, je pojistitel povinen je nahraditi nehledíc na pojistnou sumu.

(4) Je-li pojistník povinen podle smlouvy nebo po zákonu nésti část škody sám, nahradí pojistitel útraty jen v tomto poměru.

Neplatná ujednání.

§ 117.

(1) Neplatné jest ujednání, že pojistitel bude zavázán plniti i tehdy, způsobil-li pojistník úmyslně a protiprávně skutečnost, za niž odpovídá osobě třetí.

(2) Totéž platí o ujednání, že pojistitel bude ručiti za peněžité tresty a pokuty uložené soudy nebo politickými úřady.

Pojištění proti následkům odpovědnosti podnikatelské.

§118.

O) Pojištění proti následkům odpovědnosti z provozování podniku se vztahuje i na odpovědnost osob ustanovených k vedení podniku nebo jeho části nebo k dozoru na podnik, kterou mají v této vlastnosti. Pojištění jest potud pojištěním na cizí účet.

(2) Je-li zároveň několik takových osob odpovědno z téže skutečnosti, budiž plnění pojistitelovo rozvrženo podle poměru, ve kterém jsou náhradní sumy, jež mají platiti jednotlivci, k úhrnné sumě náhrady.

(3) Jestliže se podnik zcizí, propachtuje nebo jestliže jej převezme třetí osoba na základě podobného poměru, buď přiměřeně užito ustanovení §§ 64 až 66.

Oznámení pojistné příhody.

§ 119.

(1) Povinnosti oznámiti pojistnou příhodu se učiní zadost, odešle-li se oznámení do osmi dnů poté, kdy třetí osoba mimosoudně uplatnila svůj nárok proti pojistníkovi nebo kdy bylo zavedeno trestní řízení pro čin, na němž se nárok zakládá. Uplatní-li třetí osoba svůj nárok proti pojistníkovi soudně, je pojistník povinen oznámiti to neprodleně pojistiteli.

(2) Pojistiteli, jenž vstoupí v rozepři jako vedlejší intervenient, přísluší postavení nerozlučného společníka v rozepři podle ustanovení civilního soudního řádu. úmluvy, jíž je pojistník zavázán dáti se v rozepři zastupovati osobou pojistitelem jmenovanou, může se pojistitel dovolávati jen, když proti pojistníkovi uznal svůj závazek plniti.

(3) Nastane-li skutečnost odůvodňující nárok třetí osoby po uplynutí dodatečné lhůty stanovené v § 29, avšak před zaplacením prémie, je pojistitel prost závazku plniti, věděl-li pojistník v době zaplacení prémie o tom, že nastala tato skutečnost.

Dospělost pojistného nároku.

§ 120.

(1) Pojistitel je povinen nahraditi škodu do osmi dnů poté, kdy nárok třetí osoby byl pojistníkem uspokojen nebo byl zjištěn pravoplatným rozsudkem, uznáním nebo smírem. Útraty, jež se mají hraditi podle § 116, zaplatiž pojistitel do osmi dnů poté, kdy mu byla oznámena částka pravoplatně stanovená.

(2) Ujednání, podle něhož pojistitel bude prost závazku plniti, když bez jeho přivolení pojistník uspokojí třetí osobu nebo uzná její nárok, nemůže se pojistitel dovolávati, jestliže pojistník podle zřejmé slušnosti nemohl odepříti uspokojení nebo uznání a jestliže při tom nepřekročil meze svého právního závazku.

Náhradní nároky proti příslušníkům rodiny.

§ 121.

Jsou-li příslušníci pojistníkovy rodiny, kteří s ním žijí ve společné domácnosti, povinni

hraditi mu škodu, jíž se pojištění týká, nepřechází nárok na pojistitele (§ 62).

Zákonné zástavní právo třetí osoby na náhradové pohledávce.

§ 122.

Třetí osoba má pro svůj nárok proti pojistníkovi zástavní právo na jeho náhradové pohledávce z pojistné smlouvy.

Plnění třetí osobě.

§ 123.

Pojistitel jest oprávněn, když dříve uvědomil pojistníka, platiti náhradu, jež tomuto přísluší, přímo osobě třetí, pokud pojistník jest zavázán plniti této osobě. Pojistitel je však povinen platiti třetí osobě, žádá-li to pojistník.

Donucovací předpisy.

§ 124.

Pojistitel se nemůže dovolávati ujednání, jež se v neprospěch pojistníka odchylují od ustanovení §§ 116, 119 až 121.

DÍL TŘETÍ. Životní pojištění.

Obsah pojištění. § 125.

Při pojištění na život je pojistitel povinen po pojistné příhodě platiti ve smlouvě určený kapitál nebo důchod.

Pojištění na cizí život.

§ 126.

(1) Pojištění lze sjednati na život pojistníkův nebo někoho jiného. Sjedná-li se pojištění na případ smrti někoho jiného, jest k platnosti smlouvy a opatření v § 127, odst. 2., stanovených potřebí písemného přivolení této jiné osoby, ledaže otec nebo matka sjednají pojištění na případ smrti svého nezletilého dítěte.

(2) Pojištění na život dítěte mladšího čtrnácti let jest neplatné, pokud pojistitel podle smlouvy má býti na případ smrti dítěte před dovršením čtrnáctého roku věku zavázán k plnění, jež převyšuje obyčejné pohřebné nebo nejvyšší částku, kterou pro ně stanovil dozorčí úřad.

(3) Pokud podle ustanovení tohoto zákona jsou právně významné vědomost a chování pojistníka, přihlíží se při pojištění na život některé jiné osoby také k její vědomosti a jejímu chování.

Pojištění ve prospěch třetích osob.

§ 127.

(1) Třetí osoba, v jejíž prospěch se pojištění sjednává (obmyšlený), nabývá, neustanovuje-li smlouva jinak, práva na pojistitelovo plnění teprve vznikem pojistné příhody.

(2) Při pojištění kapitálu má se za to, že jest pojistníkovi vyhrazeno až do pojistné příhody oprávnění nakládati jednáními mezi živými nebo na případ smrti bez přivolení pojistitelova s nárokem z pojistné smlouvy, zejména označiti též někoho třetího jako obmyšleného neb označiti jako obmyšleného někoho jiného, než kdo původně byl označen, a to i tehdy, stalo-li se dřívější označení ve smlouvě.

(3) Nenabude-li nároku osoba obmyšlená, platí, jakoby nebyla označena.

Výklad doložky o obmyšlení.

§ 128.

(1) Je-li při pojištění kapitálu několik osob označeno jako obmyšlené bez určení jejich podílů, mají na pojistitelovo plnění nárok rovným dílem; podíl, jehož některý z obmyšlených nenabyl, přirůstá ostatním.

(2) Jsou-li jako obmyšlení označeni dědicové bez podrobnějšího ustanovení, mají v pochybnosti nárok na plnění pojistitelovo osoby, jež nabudou dědictví, podle poměru svých dědických podílů.

(3) Je-li pojištění kapitálu na případ smrti sjednáno ve prospěch majitele nebo doručitele pojistky, budiž pojistná suma pojata do pozůstalosti pojistníkovy, ledaže učinil o nároku

jiné opatření jednáním mezi živými nebo na případ smrti.

Nesprávný údaj věku.

§ 129.

(1) Byl-li věk toho, na jehož život se sjednalo pojištění, nesprávně udán a byla-li proto vyměřena prémie příliš nízko, sníží se pojistná suma na částku, která odpovídá sjednané prémii podle sazeb pojistitelových platných při sjednání smlouvy, vezme-li se za základ skutečný vstupní věk.

(2) Pojistník však může dříve, než nastane pojistná příhoda, žádati, aby pojistná suma byla opět zvýšena na původní výši, jestliže se zaváže platiti přiměřeně vyšší prémie a doplatí částku, která nesmí činiti více nežli rozdíl prémií s pětiprocentními úroky za uplynulou dobu.

(3) Právo odstupu od smlouvy pro nesprávný údaj věku přísluší pojistiteli toliko tehdy, jestliže skutečný vstupní věk je mimo hranice, ve kterých pojistitel podle svého pojistného plánu uzavírá pojištění na život.

(4) Objeví-li se, že prémie pro nesprávný údaj věku byla vyměřena příliš vysoko, budiž počátkem nejbližšího pojistného období snížena na částku, která odpovídá skutečnému vstupnímu věku, a budiž vrácen rozdíl mezi prémiovou reservou dosud nashromážděnou a prémiovou reservou, jíž jest třeba pro skutečný vstupní věk.

Zvýšení nebezpečí.

§ 130.

Za zvýšení nebezpečí platí toliko taková změna nebezpečí, která je ve smlouvě výslovně označena jako zvýšení nebezpečí s určitým údajem okolností ji způsobujících a která podle ujednání musí býti oznámena.

Kdy nelze odporovati pojištění.

§ 131.

(1) Neprovinil-li se pojistník obmyslností, nemůže pojistitel po uplynutí pěti let od uzavření smlouvy již uplatňovati vadné údaje při uzavření smlouvy, vyjmouc případ nesprávného údaje věku.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP