Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1933.

III. volební období. 8. zasedání.

2196.

Návrh

poslanců Václ. Mikuláše, dr. Jos. Patejdla, Em. Špatného, Jar. Hynka a druhů na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje honební zákon pro Čechy.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne .................

kterým se mění honební zákon pro Čechy.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Článek 1.

§ 6 zákona ze dne 1. června 1866, č. 49 z. z. ve znění zákona ze dne 21. února 1870, č. 15 z. z. zní takto:

Společenstvo honební (§ 4) jest povinno právo provozovati myslivost buď nedílně pronajmouti, nebo je vykonávati znalcem zvlášť zřízeným a pod přísahu vzatým (§ 14). Za znalce při vykonávání myslivosti budiž pokládán ten, kdo s dobrým prospěchem odbyl zkoušku z myslivosti a ze zákona o myslivosti, kterou předsevzíti má okresní úřad, přibrav k ní zkoušeného lesníka.

Pronajmutí honitby státi se může jen ve veřejné dražbě, kterou vykoná starosta obecní.

Má-li honitba alespoň 1150 ha, nebo více, může okresní úřad povoliti pronájem honitby po částech.

Článek U.

§ 13 téhož zákona zní:

Výboru honebního společenstva náleží rozhodovati, zdali právo myslivosti společenstvu příslušející má býti vykonáváno znalcem (§ 6 a 14) nebo má-li býti pronajato (§ 6). Rozhodnutí o pronájmu honitby oznámí honební výbor neprodleně starostovi obce, za účelem provedení dražby.

Článek III.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Provedení jeho se ukládá ministrům vnitra a zemědělství.

Důvody.

Honební zákon pro Čechy připouští provozování myslivosti v společenstevní honitbě buď na účet společenstva znalcem, nebo pronájem honitby. Pronájem honitby jest pak možný dvojím způsobem. Buď z volné ruky, nebo veřejnou dražbou.

Možnosti pronájmu honitby z volné ruky bývá však velmi často zneužíváno na úkor společenstva honebního, jehož členům nedává honební zákon český dosti možnosti k hájení svých zájmů.

I při tom ale, nebo snad právě proto, jest agenda správních úřadů (okresních a zemského) vyplývající z provádění zmíněných ustanovení zákona honebního velmi rozsáhlá.

Není také divu, že členové honebního společenstva stěžují si do pronájmu honiteb z volné ruky.

Namátkou jen uvádíme: Společenstevní honitba v obci Cetyni, okr. Příbram, měřící 365 ha pronajata jest z volné ruky za 400 Kč ročně, bez náhrady škod zvěří způsobených, tedy z 1 ha necelých 1. 10 Kč.

V Pacelicích honitba 252 ha jest z volné ruky pronajata za 510 Kč ročně, bez náhrady škod zvěří způsobených, tedy z l ha necelých 203 Kč.

Podobně 520 ha honitby v Močovicích jest pronajato za 600 Kč ročně, tedy l ha za 1. 15 Kč.

Moravský zákon honební stanoví jako jediný způsob pronájmu honitby veřejnou dražbu, aniž by připouštěl možnost provozovati honitbu v režii společenstva znalcem.

Ponechá-li se tato možnost v Čechách, jest zajisté možné a v zájmu věci i nutné, stanoviti, že pronájem honitby i v Čechách jest možný jen veřejnou dražbou.

Poněvadž nelze očekávati, že nový celostátní zákon honební, ač na jeho návrhu se v příslušných úřadech již řadu let pracuje, bude v dohledné době vydán, navrhují podepsaní provedení úpravy honebního zákona pro Čechy alespoň v tom směru, aby stanovil jednotný způsob pronájmu honitby veřejnou dražbou.

Pro stát neznamená návrh žádné finanční zatížení, spíše naopak.

Pokud se týče projednávání návrhu tohoto, navrhujeme, aby byl přidělen výboru iniciativnímu a pak výboru zemědělskému.

V Praze dne 16. března 1933.

Mikuláš, dr. Patejdl, Špatný, Hynek,

Zeminová, Stejskal, Lanc, Langr, Netolický, Sladký, Bergmann, Pechmanová-Klo-

sová, Šmejcová, Bazala, dr. Moudrý, Richter, Solfronk, David, Polívka,

B. Procházka, Jos. Tůma, Malý.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP