Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1933.
III. volební období. 8. zasedání.
219O.
Zpráva
výboru rozpočtového o vládním návrhu (tisk 2186) zákona
o dani kupónové a o snížení úroků z některých cenných papírů
pevně zúročitelných.
Národní shromáždění schválilo zákon ze dne 2. března 1933 č. 44 Sb. z. a n., kterým se vydávají zvláštní předpisy o soutěži ve věcech peněžnictví a o úpravě úrokové míry, kterým má býti působeno ke snížení úrokových sazeb na peněžním trhu a hlavně ku snížení úroků debetních, aby se ulehčilo výrobě a zejména dlužníkům, při nynější klesající tendenci cen na trhu světovém, při níž nehybnou složkou výrobních nákladů v hospodářství soukromém i veřejném zůstal dosud úrok z dluhů. Tím ztížena, ne-li znemožněna, jest soutěž na trhu světovém, který zaznamenává daleko hlubší pokles cen než jest tomu v našem státě. Jestliže byly ztlačeny mzdy dělnické a platy zaměstnanců soukromých i veřejných namnoze pod existenční minimum, nelze se vyhýbati logicky z této skutečnosti vyplývající povinnosti vlády a zákonodárných sborů, aby nastalo i úměrné snížení cen životních potřeb a všech hospodářských čísel a zjednána tím rovnováha mezi standartem mzdovým a standartem cenovým.
Jestliže zákon č. 44/1933 měl za účel docíliti snížení úrokových sazeb ze zápůjček osob soukromých a právnických, nemohly zůstati na dosavadní výši úrokové sazby z úvěrů emisních ať státních, veřejných
nebo jiných, poněvadž by musily nastati přesuny vkladů u peněžních ústavů od níže zúročitelných vkladů k výše zúročitelným ukládacím papírům, jichž nynější nízký kurs by ještě více lákal k tomu, aby byla dávána přednost ukládacím papírům před vklady u ústavů peněžních.
Jest tedy pouhým logickým důsledkem zákona č. 44/1933 podání vládní osnovy tisk 2186, která sleduje docílení snížení úrokové služby hospodářství státního z vnitřního státního dluhu o jednu šestinu, vyjma úroků ze státních pokladničních bonů podle zák. ze dne 12. srpna 1921, č. 333 Sb. z. a n. vydaných, jakož i úroků ze státních pokladničních poukázek vydaných po 31. prosinci 1932 do dne účinnosti navrhovaného zákona.
Snížení úrokové služby z tohoto titulu činí okrouhle 186 milionů Kč ročně.
Dále sleduje osnova snížení úroků o 1/6 u ostatních papírů emisních, pevně zúročitelných ve prospěch dlužníka.
Vládní návrh jest tedy jen logickým článkem v řetězu opatření, směřujících ke snížení hospodářských čísel a docílení rovnováhy v národním hospodářství.
Rozpočtový výbor projednal vládní osnovu tuto ve své schůzi dne 15. března 1933 konané a usnesl se doporučiti poslanecké
sněmovně, aby schválila osnovu ve znění rozpočtovým výborem schváleném.
V Praze, dne 15. března 1933.
Dr Černý v. r.,
předseda.
Hugo Bergmann v. r.,
zpravodaj.
Zákon
ze dne ........... ....................................1933
o dani kupónové a o snížení úroků z některých cenných papírů
pevně zúročitelných.
Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:
Hlava první. Kuponová daň.
§ 1.
(1) Dani kupónové podléhají úroky vnitřního státního dluhu, jejichž splatnost nastane po té, co tento zákon nabude účinnosti.
(2) Nerozhoduje, jsou-li úroky vypláceny na kupony či jiným způsobem.
§ 2.
(O Výjimečně nepodléhají dani kuponové:
1. úroky ze státních pokladničních bonů vydaných podle zákona ze dne 12. srpna 1921, č. 333 Sb. z. a n., jakož i úroky státních pokladničních poukázek vydaných po 31. prosinci 1932 do dne účinnosti tohoto zákona;
2. úroky z půjčky, emitované podle současně vydaného zákona o půjčce práce.
(2) Ministr financí je zmocněn, aby od daně kupónové osvobodil úroky státního vnitřního dluhu sjednaného po té, co tento zákon nabyl účinnosti.
§ 3.
Daň činí 16 2/3% úroků, jež mají býti vyplaceny.
§4.
(1) Daň se vybírá srážkou při výplatě úroků tím způsobem, že vyplácející pokladna vyplatí úroky zmenšené o kupónovou daň.
(2) Při tom jest jednotlivé úrokové platy (kupony) zaokrouhliti podle ustanovení § 8 zákona ze dne 9. června 1932, č. 94 Sb. z. a n., o nové soustavě drobných peněz.
Hlava druhá.
Snížení úroků z některých cenných papírů pevně zúročitelných.
§5.
(1) úroky ze zástavních listů a jiných pevně zúročitelných dílčích dlužních úpisů, znějících na československé koruny, jichž dlužník sídlí v tuzemsku a které byly vydány před účinností tohoto zákona, snižují se počínajíc první úrokovou splatností po účinnosti tohoto zákona o 16 2/3% srážkou při výplatě příslušných úroků. Jest nerozhodno, zda se úroky vyplácejí na kupony či jiným způsobem. Jednotlivé úrokové platy jest zaokrouhliti podle ustanovení § 8 zák. č. 94/1932 Sb. z. a n.
(2) Ustanovení předešlého odstavce se nevztahují na cenné papíry, o nichž jedná prvá hlava tohoto zákona, dále na dluhopisy vydané zvláštním fondem pro zmírnění ztrát povstalých z poválečných poměrů a všeobecným fondem peněžních ústavů v republice československé, jakož i základní úpisy Zemské banky, dříve Zemské banky království Českého v Praze.
§ 6.
(1) úroky ze zápůjček, na jejichž podkladě byly před účinností tohoto zákona vydány zástavní listy anebo jiné dílčí dlužní úpisy, snižují se počínajíc první úrokovou splatností po účinnosti tohoto zákona o 16 2/3%. Umořovací plány takových zápůjček zůstávají beze změny v platnosti.
(2) Není dovoleno zvyšovati správní příspěvky a jiná vedlejší plnění ze zápůjček uvedených v předešlém odstavci nad míra platnou dne 1. března 1933 ani požadovati od dlužníků jakákoliv nová plnění toho druhu.
(3) Jednání proti ustanovením obou předešlých odstavců nejsou právně závazná.
§7.
československým státem nebo jinými tuzemskými osobami jakýmkoliv způsobem zaručené dividendy z akcií vydaných před účinností tohoto zákona snižují se počínajíc první jejich splatností po jeho účinnosti o 16 2/3% na tak dlouho, dokud společnost plně ručiteli nesplatí všechny ze záruky poskytnuté zálohy s příslušenstvím.
§8.
Ode dne účinnosti tohoto zákona smějí býti vydávány cenné papíry (§ 5) s úrokovou mírou nejvýše 5%ní.
§9.
Pro posouzení, byl-li ten který cenný papír vydán před účinností tohoto zákona, jest až do provedení protidůkazů rozhodným den jeho vyhotovení; u cenných papírů vydaných na podkladě zápůjček (§6, odst. 1. ) den výplaty zápůjčky.
§ 10.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provede jej ministr financí v dohodě se zúčastněnými ministry.
Státní tiskárna v Praze. - 996-33.