Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1933.
III. volební období. 8. zasedání
2185.
Návrh
poslanců Gottwalda, dr Sterna, Vallo, Töröka, Śliwky a soudr. na zákaz vývozu válečného materiálu z ČSR.
Podepsaní navrhují: Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Zákon
ze dne.......1933,
o zákazu vývozu válečného materiálu z ČSR.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Vývoz válečného materiálu z ČSR. se zakazuje.
§2.
Tento zákon nabývá platnosti dnem vyhlášení. Současně pozbývají účinmosti všechna ustanovení mu odporující. Provedení ukládá se vládě.
Odůvodnění:
Podali jsme již začátkem roku 1932 návrh na vydání zákona o zákazu vývozu válečného materiálu. Avšak tento náš ná-
vrh byl ostatními stranami zamítnut. Mezitím došlo k novým válečným útokům japonských imperialistů na čínský lid.
k novým hrozným krveprolitím. Zbraněmi stále vyváženými z ČSR. byly zničeny životy tisíců dělníků a malorolníků.
Značné rozhořčení vyvolal vývoz zbraní z Itálie do Rakouska a Maďarska. Ale neméně velké rozhořčení vyvolává mezi proletariátem skutečnost, že v téže době československé zbrojovky vy vezly za pomoci vlády nejméně 2. 000 vagónů válečného materiálu do Jugoslávie a ohromný počet zbraní do Rumunska. Tento fakt je tím strašnější, že napětí mezi státy Malé dohody a italským blokem může co chvíli vyústiti válečnou srážkou - nebezpečí, které se stalo tím akutnější uzavřením vojenských smluv mezi státy Malé dohody na straně jedné a italským blokem na straně druhé - že zbraně vyvezené do Jugoslávie a Rumunska jsou také na-
mířeny proti revoltujícím dělníkům a malozemědělcům těchto států.
Druhá internacionála již loni vydala provolání, že prý vyzve dělnictvo, aby samo zabránilo vývozu zbraní do Japonska. Vývoj událostí však dokázal, že sociální demokracii ani nenapadne uskutečniti tuto výzvu k dělnictvu ba, že vývoz vražedních zbraní všemi silami podporuje.
Náš návrh umožňuje všem stranám, aby přiznaly barvu. Jsme ovšem přesvědčeni o tom. že imperialistické válce a vývozu válečného materiálu může zabrániti jen sjednocená síla mezinárodního proletariátu.
Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh byl bezodkladně přikázán výboru zahraničnímu k urychlenému projednání během 48 hodin.
V Praze, dne 28. února 1933.
Gottwald, dr Stern, Vallo, Török, Śliwka,
Babel, Höhnel, Dvořák, Kliment, Čižinská, Hruška. Kopecký, Novotný, K. Procházka, Steiner, Hodinová-Spurná, Hadek, Kubač, Hrubý, Juran, Tyll.