Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1933.

III. volební období.

7. zasedání.

Původní znění.

2164.

Odpověď

vlády

na interpelaci poslance Russa a soudruhů o daňové defraudaci spáchané Františkem Stejskalem (tisk 2047).

Předpisování, vybírání a vymáhání daní s přirážkami z provozu dolu Anna a elektrárny v obci Strupčice, okres Jirkov, bylo a jest dosud neobyčejně ztěžováno tím, že podniky ty po převratu provozovalo po sobě několik obchodních společností. Tyto společnosti byly sice z valné části ovládány hospodářsky touž osobou, totiž Františkem Stejskalem st., právně a s hlediska platných daňových zákonů byly však subjekty samostatnými a musely býti finanční správou respektovány.

Důl Anna a elektrárna ve Strupčicích byly totiž v roce 1922 koupeny (od firmy Böhler) Stejskalovou firmou »Hnědouhelné doly Union« spol. s r. o. v Lyskovicích, která krátce na to byla přeměněna ve firmu »Severočeské doly a elektrické centrály« společnost s r. o. v Lyskovicích. Tato společnost spolu s jinou Stejskalovou společností, t. j. s firmou »Mutějovické kamenouhelné doly Union« společnost s r. o. v Praze, splynula od 1. ledna 1924 v nový subjekt, akciovou společnost »Union uhelné doly« v Praze, do jejíhož majetku v důsledku toho se dostaly i shora uvedené podniky ve Strupčicích. Tato firma jest jejich vlastnicí až

dosud, neprovozuje jich však již sama, nýbrž podniky ty od 1. ledna 1931 propachtovala.

Kromě toho nebylo tu po několik let vůbec jistoty o daňovém subjektu. Firmy »Severočeské doly a elektrické centrály« spol. s r. o. v Lyskovicích a »Mutějovické kamenouhelné doly« spol. s r. o. v Praze splynuly totiž v akciovou společnost »Union uhelné doly« v Praze sice již na mimořádné valné hromadě dne 9. ledna 1925, zřízení této akciové společnosti se zpětným účinkem od 1. ledna 1924 bylo však povoleno teprve v roce 1927 a teprve potom akciová společnost podala za berní léta 1924 až 1926 přiznání k zvláštní dani výdělkové, kterou bylo nadto nutno ještě dáti přezkoušeti revisní komisí ministerstva financí. Všechny uvedené okolnosti spolu s těmi, které byly příčinou zaostalosti vyměřovací agendy u berních správ v létech popřevratových vůbec (nedodělky vyměřovací agendy z let válečných, práce spojené se soupisem majetku a vyměřování dávky z majetku, nová daň z obratu a přepychová, nedostatek zapracovaného personálu, nejvíce pravé u zvláštní dané vý-

délkové, a pod. ), zavinily, že předpisy zvláštní daně výdělkové s přirážkami tedy daně, která pro hospodářství obce Strupčice byla nejvýznamnější - za léta 1922 a násl. byly vydány teprve koncem roku 1927 a v létech následujících. Dnes jsou již vydány všechny předpisy této daně včetně roku 1930. Od 1. ledna 1931 pak jest z jmenovaných podniků místo zvláštní dané výdělkové předpisována již méně výnosná všeobecná daň výdělková s přirážkami, poněvadž podniky ty provozuje jako pachtýřka firma Stejskal a spol.; této firmě byla již také tato daň předepsána za první rok provozu (za rok 1931).

Firmám »Severočeské doly a elektrické centrály« spol. s r. o. v Lyskovicích a »Union uhelné doly« akciová společnost v Praze bylo v obci Strupčice za léta 1922 až 1930 předepsáno na přímých daních s přirážkami cca 5 1/4 mil. Kč. Proti předpisům zvláštní daně výdělkové s přirážkami za berní léta 1924 až 1928 podala firma »Union uhelné doly« akc. spol. odvolání, z nichž dosud byla vyřízena pouze odvolání za berní léta 1924 až 1926, na která bylo zemským finančním ředitelstvím v Praze odepsáno u berního úřadu v Jirkově za obec Strupčice cca 445 tisíc Kč. Na této částce byly účastný oobecní přirážky obce Strupčice částkou 188. 000 Kč. Žádné jiné odpisy - nehledíc k zcela nepatrným odpisům na dani z příjmu srážkou cca 2000 Kč - nebyly firmě až dosud povoleny. Neodpovídá tedy skutečnosti domněnka, že na svrchu uvedených daních byla velká část odepsána.

Daně předepsané za rok 1922 a 1923 firmě »Severočeské doly a elektrické centrály« v Lyskovicích byly až na poměrné malou částku zaplaceny.

Firma »Union uhelné doly«, akciová společnost v Praze II, svůj dluh na přímých daních s přirážkami splácela v létech 1928 a 1929 v povolených měsíčních splátkách, které však nedodržovala vždy přesně, odůvodňujíc své prodlení obtížnou finanční situací, zejména nedostatkem bankovního úvěru. Proto berní úřad v Jirkově dluh u něho váznoucí postupně za-

jišťoval, zejména na nemovitostech firmy. Když pak během roku 1930 platby firmy na dlužné daně uvázly téměř docela, pokračovalo se v zajišťování dluhu a současně se přikročilo i k vymáhání dluhu exekucí uhražovací, zejména též zabavením většiny vlastních akcií firmy, zabavením a vybráním vkladu u poštovní spořitelny a zavedením vnucené správy podniků ve Strupčicích. Těsně před zavedením této vnucené správy však firma »Union uhelné doly« akciová společnost v Praze propachtovala důl Anna a elektrárnu ve Strupčicích, jak již bylo výše podotknuto, firmě Stejskal a spol. v Praze II. (veřejní společníci František Stejskal st. a František Stejskal ml., nyní František Stejskal ml. a Jaroslava Stejskalová ml. ). Následkem toho vnucená správa postihla pouze pachtovné. Pro spory, které vznikly mezi firmou Stejskal a spol. a firmou »Union« resp. vnuceným správcem o pachtovném, vnucená správa neodvedla dosud nic na dlužné daňové nedoplatky; část dlužného pachtovného byla firmou Stejskal a spol. pouze uložena k soudu.

Pro neuspokojivý výsledek dosavadních donucovacích opatření bylo nařízeno zahájiti proti firmě další exekuční kroky. Tyto exekuční kroky budou se prozatím týkati pouze objektů, které nesouvisejí s podniky ve Strupčicích, aby provoz těchto podniků a tím i zaměstnanost dělnictva v nich pracujícího nebyly rušeny.

K vymožení dlužných daní s přirážkami firmy »Union uhelné doly« akciová společnost v Praze II. nelze však, jak se pp. interpelanti mylně domnívají, využíti pohledávek z dodávek uhlí z dolu Anna československým státním drahám. Pohledávky ty nelze pro tyto účely postihnouti exekucí, poněvadž nikdy firmě »Union uhelné doly« akciová společnost nepatřily, nýbrž firmě Stejskal a spol., která jedině dodávkovou smlouvu s čsl. státními drahami uzavírala a která až do roku

1930 toto uhlí odebírala od firmy »Union uhelné doly« akciová společnost, od roku

1931 pak doluje je sama podle pachtovní smlouvy. Rovněž z téhož důvodu, jakož i vzhledem k ustanovení odst. 4. prov. na-

řízení k § 275 zákona o přímých daních nelze tyto pohledávky s dlužnými daněmi firmy »Union« kompensovati. Státní správa finanční tyto pohledávky sice zabavila, avšak pouze k zajištění očekávaných dodatečných předpisů, jež mají býti vydány firmě Stejskal a spol. K výtce, že František Stejskal nebo jeho obchodní společnosti, za nimiž se skrývá, má dále vydatné státní dodávky uhlí, se sděluje, že dodávky uhlí čsl. státním drahám jsou sice každoročně uzavírány s firmou Stejskal a spol. v Praze, avšak na základě dosud platné rámcové smlouvy sjednané v roce 1925 na dobu 8 let s firmou Stejskal a Janeček, přejmenovanou později na firmu Stejskal a spol.

K tvrzení, že za rok 1933 byla stanovena pro důl Anna daňová základna 2500 Kč, která na zakročení obce Strupčic byla zvýšena na 55. 000 Kč, se podotýká, že daňová základna pro důl Anna za rok 1933 nemohla býti v roce 1932, kdy interpelace byla podána, stanovena, poněvadž podle platných zákonných předpisů daň za ten který rok se vyměřuje teprve, když tento rok prošel; bude tedy možno daňovou základnu za rok 1933 stanoviti teprve v roce 1934.

Obci Strupčice bylo v posledních 6 létech na obecní přirážky vyplaceno hotově 523. 885. 10 Kč. Podle plateb, vykonaných poplatníky obce Strupčice v příslušných létech, patřilo však obci o 245. 405. 20 Kč méně. Tento přeplatek, objevivší se při účetní závěrce za rok 1931, byl berní úřad podle platných předpisů povinen v

roce 1932 sraziti z běžných měsíčních přirážkových podílů, třebaže k témuž dni měla obec u berního úřadu pohledávku na předepsaných a neuhrazených přirážkách 1, 182. 934. 67 Kč. Ministerstvo financí však svolilo, aby přeplatek nebyl obci během roku 1932 z měsíčních přirážkových podílů srážen. Berní úřad obci srážel pouze poměrné malé částky k úhradě zálohy per 50. 000 Kč obci koncem roku 1931 vyplacené, která k 7. prosinci 1932 zůstala neuhrazena ještě částkou 24. 750 Kč. Za to byla obci v lednu 1932 vyplacena nová záloha per 50. 000 Kč. Další zálohy nemůže finanční správa na dlužné přirážky obci povoliti, poněvadž nemůže předvídati, s jakým výsledkem se potká vymáhání dlužných daní s přirážkami u firmy »Union uhelné doly« akciová společnost v Praze, největšího to daňového dlužníka v obci. Finanční správa nemůže se také zříci svého nároku, aby jí obec Strupčice přeplatky na obecních přirážkách vrátila, poněvadž přeplacené částky obci vyplatila, aniž byla přijala úhradu v příslušných platbách daňových dlužníků z této obce; vychází však obci v její situaci vstříc potud, že do konce roku 1933 zastavuje provádění srážek z běžných měsíčních přirážkových podílů k postupné úhradě těchto přeplatků. Obci se tím dostane nezkráceného přídělu těchto podílů, což v poměru k ostatním obcím téhož okresu jest značnou výhodou, obzvláště uváží-li se též, že si obec vybírá sama přirážku k dani pozemkové v roční výši cca 45. 000 Kč.

V Praze dne l. února 1933.

Předseda vlády: J. Malypetr, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP