Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1933.
III. volební období.
7. zasedání.
2141.
Návrh
poslanců J. V. Najmana, J. Ostrého, J. Lišky, J. Grebáče-Orlova a druhů, jímž se zrušuje zákon ze dne 23. prosince 1932 č. 198 Sb. z. a n. o dopravě
motorovými vozidly.
Poslanecká sněmovno, račíž se usnésti:
Zákon ze dne.................. 1933,
kterým se zrušuje zákon ze dne 23. prosince 1932 č. 198 Sb. z. a n. o dopravě motorovými vozidly.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Zákon ze dne 23. prosince 1932 č. 198 Sb. z. a n. o dopravě motorovými vozidly se zrušuje.
§ 2.
Zákon tento nabývá účinnosti dnem mi hlášení; provedením jeho pověřuje se mi nistr financí, průmyslu, obchodu a živností železnic, pošt a telegrafů v dohodě se zúčastněnými ministry.
Důvodová zpráva.
Zákon č. 198 ze dne 23. prosince 1932 o dopravě motorovými vozidly byl oběma komorami Národního shromážděni překotně projednán.
Zákonodárcům nebyla poskytnuta možnost získati si potřebné informace a zjistiti důsledky plynoucí z navrhovaného zákona.
Nyní však, po jeho přijetí a nabytí účinnosti objevují se jeho přímo katastrofální důsledky. Zákonem tímto zničena byla slibně se vyvíjející živnost autodopravní, odvádějící státu velké daně a poplatky a to nejen na dani silniční a přepravní, ale hlavně na dávkách, clech, dani obratové z pohonných látek a pneumatik atd., aniž by z toho vzešlo drahám nějaké ulehčení, neb zlepšení finančního stavu.
Zákon má však i jinak své stinné a škodlivé stránky. V republice Československé jest v přítomné době cca 800. 000 nezaměstnaných a uváděným zákonem zvýší se počet jejich nejméně o dalších 120. 000 osob, zaměstnaných doposud v autodopravě.
Zákon tento ohrožuje rovněž ve velké míře průmysl automobilový a nově se vy-
tvořivší živnost autosprávkáren a způsobí značný pokles v obchodech s autosoučástkami a pohonnými látkami.
Z uvedeného jest zřejmo, že zákon tento místo očekávaného zvýšení státních příjmů přinese naopak státní pokladně ohromné finanční ztráty, jimž lze předejíti pouze rychlým zrušením tohoto zákona.
Jelikož navrhovaným zákonem stát finančně neutrpí, netřeba navrhovati úhrady.
Po stránce formální navrhují podepsaní, aby návrh přikázán byl výboru iniciativnímu, živnostenskému a rozpočtovému k podání zprávy v době co nejkratší.
V Praze dne 17. ledna 1933.
Najman, Ostrý, Liška, Grebáč-Orlov,
Vávra, Hýbner, Horák, A. J. Beneš, dr Polyák, Mlčoch, Pekárek, Pechman, Kejmar, Jiráček, Hlinka, Sivák, dr Tiso, dr Fritz, Slušný, dr Labaj, Mojto, Galovič, Onderčo,
Suroviak.