__ ^
Poslanecká sněmovna N. S. R Č. 1933.
III. volební období.
7. zasedání.
2136.
Návrh
poslanců Krosnáře, Hadka, Kubače, Töröka, Šliwky a soudruhů
na vydání zákona o výkupu dobytka a levném přídělu masa obcemi.
Podepsaní navrhují:
Zákon
ze dne............
o výkupu dobytka a levném přídělu masa obcemi.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Obce mají výhradní právo vykupovati dobytek, dovážený na jatka, porážeti jej a přidělovati maso spotřebitelů m.
§ 2.
(1) Výkup dobytka obcemi děje se za přiměřením cenu, která zaručuje málozemědělcům průměrný občanský zistk.
(2) Výkup budiž pokud možno proveden přímo u výrobce.
§ 3
(1) Po porážce dobytka přiděluje se maso neprodleně spotřebitelům.
(2) Přídel provede se buď přímo obcí nebo prostřednictvím spotřebních družstev drobných obchodníkú.
§ 4.
Prodejní cena rovná se cene výkupní s nejvýše 15% tní přirážkou na úhradu daní a výloh spojených s dopravou jakož i prodejem samým.
§ 3.
(1) Nezaměstnaným a chudine prodává obec maso přímo za režijní cenu.
(2) Pro nezaměstnané. kteří nemají vlastní domácnosti nebo kteří pro sebe a příslušníky své rodiny o to žádají zřídí obec vyvarování za režijní ceny.
§ 6.
Tento zákon nabude účinnosti dnem vyhlášení současně pozbudou platnosti všechna zákonná ustanovení mu odporující. Provedou ho všichni ministři
Odůvodnění.
Velkořezníci a velkouzenáři provádějí s masem a s masnými výrobky neslýchanou lichvu. Stát podporuje drahotu nejen daněmi a cly, ale také zřizováním syndikátu, ze kterých mají zisky - a to zisky obrovské - jen velkořezníci, agrární družstva a socialistické velkonákupny.
Drobný zemědělec dostává za l kg hovězího masa jen 2. - Kč až 3. 50, ale konsument musí zaň platit 8. - až 12. Kč. Za vepřové dostává malozemědělec 7. -Kč. ale spotřebitel platí 12. - až 18. - Kč, telecí stojí u výrobce 8. - Kč. v maloobchode však 12. - až 24. -- Kč, koňské u výrobce 2. - až 4. - Kč, pro spotřebitele "však 6. - až 12. - Kč. Na salámech vydělávají velkouzenáři až 60 procent, na všech uzeninách vůbec průměrně až 50%.
Tak jsou nestydatým způsobem vy-
kořisťováni jak malorolníci tak drobní spotřebitelé. Ohromné zisky osvojuje si hrstka lichvářu Zemka a pod.. kteří nutí malozemedelce, aby jim svůj dobytek prodávali za velmi nízké ceny. kteří drtí a nutí drobné řezníky i malé uzenáře ale sami prodávají maso a uzeniny spotřebitelům za nepoměrně vysoké ceny. Jde o to. aby tito velcí lichváři byli vyřazeni, a ceny masa poklesnou na pouhý zlomek nynějších cen. při čemž budou jak malozemědělcům, tak drobným obchodníkům zaručeny přiměřeně slušné zisky.
Navrhujem proto, aby obce byly vybaveny výhradním právem vykupovati dobytek dovážený na jatka, porážeti jej a přidělovati maso spotřebitelům. Jatka jsou převážnou většinou stejně již obecní. Obce mají právo a povinnost dohlížeti nad zachováváním veterinářkách předpisů - proč by tedy obce neměly
míti přímo na starosti zásobování obyvatelstva masem? Potřebný aparát by snadno opatřily a námi navržená přirážka k výkupním cenám stačila by k úhradě nákladu s tím spojených. Při tom by obce mohly používati dobrovolné spolupráce drobných spotřebitelů, kteří by jistě pomáhali, kdyby viděli, že se tím vyřazují zisky lichvářů.
Příděl by se prováděl buď přímo obcí - a to zejména pro nezaměstnané a chudinu za režijní cenu - nebo prostřednictvím drobných řezníku a spotřebních družstev. Výsek pro nezaměstnané a chudé obyvatelstvo nesměl by se ovšem podobati nynějšímu «lidovému výseku« ve kterém jsou často upotřebovány jinak neprodejné, špatné nebo do-
konce zkažené druhy masa. Totéž platí o námi navrženém obecním vyvařování. které by mohlo býti poměrně velmi levné a při tom výdatné. Při správném vyvarování mohl by na př. nezaměstnaný v Praze za cenu l. 50 Kč dostati gulášovou polévku s nejméně 15 dkg dobrého hovězího masa a se 1/4 kg chleba.
Úhrady navrhnouti netřeba, protože provedením našeho návrhu nevzniknou státu žádné výlohy.
Náš návrh je tedy v každém směru oprávněný.
Po stránce formální navrhujeme, aby tento náš návrh byl neprodleně přikázán výboru z á s o b o v a c í m u a soc. p o l i t i c k é m u k bezodkladnému projednání do 14 dnů.
V Praze, dne 2. ledna 1933
Krosnář. Hádek, K ubač, Török. Šliwka.
Vallo, Kliment, J. Svoboda, Zápotocký, Kopecký, šťourač, Tyll, Čižinská, Babel. Kuhn, Novotný, Juran, K. Procházka, Russ, Steiner, dr. Stern, Hodinová-Spur-
ná, Štětka.