Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.
III. volební období.
7. zasedání.
Překlad.
2096.
Návrh
poslance O. Horpynky a druhů, aby sanačním zápůjčkám obcí bylo přiznáno osvobození od poplatků.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
» Obcím se přiznává pro sanační zápůjčky, které musily uzavříti, aby opatřily pro své hospodářství, co jim z nedostatku peněz nemohly opatřiti zemské vyrovnávací fondy, osvobození od poplatků podle zákona čís. 70 z roku 1902. Osvobození od poplatků provede ministerstvo financí nařízením. "
Odůvodněni.
Obcím byly při úpravě jejich rozpočtu na rok 1930 povoleny příspěvky z vyrovnávacího fondu podle zákona čís. 77 z roku 1927. Ale peníze vyrovnávacího fondu nestačily, aby obcím byly vyplaceny příspěvky povolené zemským úřadem zcela. Vyrovnávací fond pro Čechy měl tak málo peněz, že ve skutečnosti bylo možno vyplatiti jen 42. 46% povolených příspěvků.
Podkladem pro povolení příspěvků z vyrovnávacího fondu bylo, aby orgány zemského úřadu uznaly různé položky potřeb v obecních rozpočtech jako zakládající se na zákonu nebo právním titulu.
Poněvadž při těchto výdajích šlo právě o takové položky, k nimž byly obce určitě povinny, a jejichž zaplacení obce nemohly odsunouti, musily si obce opatřiti peníze na to potřebné krátkodobými úvěry.
Tu zemské výbory uznávajíce okolnost, že jakýkoliv pokus o sanaci obecních financí novelou k zákonu čís. 77/ 1927, totiž zákonem čís. 169/1930, byl by již býval napřed odsouzen k ztroskotání, kdyby se obcím nevyplatily také zcela částky, které jim zemské správy na rok 1930 přislíbily, povolily obcím tak zvané sanační zápůjčky ve výši rozdílu mezi
povolenými a skutečně vyplacenými příspěvky. Zemské výbory se zavázaly, že z těchto sanačních zápůjček budou platiti ze zemských peněz úroky a že je splatí v desíti ročních splátkách.
Podle dosavadní judikatury nejvyššího správního soudu, má-li býti obecním zápůjčkám přiznáno osvobození od poplatků podle zákona čís. 70 z roku 1902, jest nutno, aby se nejen této zápůjčky použilo k veřejným účelům, nýbrž musí býti také prokázáno, že se obecní zápůjčky k těmto veřejným účelům »přímo« použilo. Tato okolnost, že se valuty zápůjčky použilo přímo, musí býti prokázána usnesením obecního zastupitelstva a to tak, že k tomuto usnesení musí dojíti před použitím zápůjčky k veřejným účelům
V daných případech nyní obce naprosto nemohou prokázati, že sanačních zápůjček použily přímo k veřejným účelům, neboť roku 1930, když byly tyto výdaje uznány jako zakládající se na zákonu nebo na právním titulu, obce nevěděly a vůbec ani věděti nemohly, že jim ze zemského vyrovnávacího fondu nebudou vyplaceny zcela.
Ale obce ani roku 1930, když činily výdaje uznané zemským výborem a či-
niti je musely, nevěděly, že kontokorentní úvěry, které si k tomuto účelu vypůjčily, budou jim splaceny ze zápůjčky, kterou bude úrokovati a umořovati zemský výbor ze zemských peněz.
Shodovala-li se sice prakse zemského finančního ředitelství, řídící se dosavadní judikaturou, podle níž při přiznání osvobození od poplatků podle zákona čís. 70 z roku 1902 musilo býti prokázáno, že se zápůjčky použilo přímo k veřejným účelům, se zákonem zde uvedeným, poměry vytvořily zde dnes nový stav, takže setrvávání na dosavadní praksi nejen se neshoduje s duchem zákona čís. 70 z roku 1902, který měl ulehčiti veřejné ruce uzavírání zápůjček na veřejné účely, nýbrž tomuto duchu a jasnému úmyslu zákonodárcovu by přímo odporovalo.
Mimo to příčí se to duchu poskytnutých sanačních zápůjček a úmyslu, který projevily povolením zemské výbory, aby uvedly do pořádku finanční poměry obcí, kdyby se z opatření sloužících k uvedení finančních obecních poměrů do pořádku předpisoval ještě značný státní poplatek, naprosto nehledě k tornu, že obce naprosto nejsou a ani nebudou s to, aby tento poplatek zaplatily.
Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh byl přikázán v ý b o r u rozpočtovému.
V Praze dne 2. prosince 1932.
Korpynka,
dr. Schollich, dr. Keibl, Oehlinger, Schubert, Krebs, dr. Mayr-Harting, Köhler, Krumpe, Geyer, Scharnagl, Simm, Bobek, Matzner, inž. Kallina, dr. Petersilka, dr. Hassold, dr. Hanreich, inž. Jung, Knirsch, Fritscher, Kunz, Kasper.