Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932,
III. volební období.
7. zasedání.
2083.
Zpráva
výboru zemědělského a zásobovacího
o usnesení senátu (tisk 2074) k vládnímu návrhu zákona (tisk 920 a 932 sen. ),
kterým se obnovuje účinnost zákona ze dne 10. dubna 1930, č. 46 Sb. z. a n.,
o výrobě chleba.
I.
Zákon ze dne 10. dubna 1930, čís. 46 Sb. z. a n., o výrobě chleba, sledoval ten účel, aby umožněn byl zvýšený odbyt domácího žita, a za tím účelem bylo stanoveno, že se smí vyráběti a do oběhu uváděti chléb jen z nemíchána mouky žitné, vymílané do výše 65%, nebo s přinášením nejvýše 10% mouky pšeničné chlebové.
Touto úpravou výroby žitného chleba při nižším vymílání žita mělo býti působeno ku zvýšenému odbytu domácího žita a ku zabezpečení dobrého žitného chleba pro konsum.
Se zřetelem na menší sklizeň žita v roce 1931 byl vydán zákon ze dne 18. prosince 1931, čís. 220 Sb. z. a n., kterým byla účinnost prvého zákona ze dne 10. dubna 1930, č. 46 Sb. z. a n., suspendována až do konce roku 1932.
Toto zákonné opatření s hlediska současné situace nejeví se prospěšné. Letošní sklizeň žita odhaduje Státní úřad statistický na 2175 mil. q. Jestliže domácí spo-
třeba žita se odhaduje podle průměru roku 1925-1931 na 17'5 mil. q, jeví se dosti značný přebytek přes 4 miliony q.
Naproti tomu jeví se schodek u pšenice. Letošní sklizeň odhaduje se na 14 6 mil. q a domácí spotřeba dle průměru r. 19251931 na 18'25 mil. q, takže se jeví schodek 3'6 mil. q, tudíž přibližný přebytku u žita.
Za této situace dochází k tomu důsledku, že přebytky žita mají vliv na cenu, která poklesla pod cenu směrnou, stanovenou vládou. Také odbyt žita značně vázne. Vývoz žita do ciziny jest velmi obtížný i při použití dovozního listu, poněvadž nastal velký pokles cenový na světovém trhu. Jest tudíž přímo hospodářskou nezbytností, aby bylo využito všech prostředků ku zvýšení odbytu žita na domácím trhu. S hlediska zásobovacího možno pokládati za velmi prospěšné, aby pro spotřebitele byl zabezpečen dobrý žitný chléb.
Z těchto důvodů předložila vláda návrh zákona, kterým má se zrušiti zmíněná
suspense zákona o výrobě chleba, kteréžto opatření vlastně nastalo by automaticky dnem 1. ledna 1933.
Tento vládní návrh zákona byl již projednán a schválen senátem. Při projednávání tohoto návrhu v zemědělském výboru byla na to kladena velká váha, aby vláda vedle tohoto opatření prováděla a řešila všechny jiné akce pro zvýšený odbyt žita a pro zabezpečení přiměřené ceny žita na domácím trhu. Tak především bylo zdůrazňováno, aby bylo pokračováno účelně a soustavně v intervenční akci na domácím trhu a za tím účelem aby byly povoleny potřebné finanční prostředky. Každá finanční oběť v tomto směru přinesená poslouží k udržení a zlepšení cen žita na domácím trhu ku prospěchu obilnářských a horských oblastí a bude vyvážena tím, že nevyužijí se dovozní listy v letošním hospodářském období v částce daleko vyšší.
Dále bylo doporučováno, aby poměr vymílání žita byl snížen až na 50%, poněvadž další kvantum může se použíti ke zkrmení. Také přimíchávání mouky pšeničné může býti sníženo anebo vůbec zastaveno. S hlediska zásobovacího se doporučuje, aby státní správa sama anebo velká konsumní střediska vytvořila a udržovala zvláštní reservu žita pro dobu jarní, kteréžto opatření může se dobře osvědčiti pro případ špatného přezimování žita. Zejména se doporučuje, aby byla vyřešena akce přídělu žitného chleba v rámci všech různých akcí pro podporu nezaměstnaných. Tato akce může býti vhodným způsobem rozšířena též pro obyvatelstvo v Podkarpatské Rusi.
Aby byla zmírněna nabídka žita se strany zemědělců, kteří právě v současné době jsou nuceni přivážeti žito na trh, aby si opatřili peníze na daně a jiné naléhavé platy, doporučuje se poskytovati zálohy anebo splátky na žito u zemědělců sklado-
vané, kterážto akce dá se účelně vyřešiti s nepatrným finančním nákladem.
Navrhuje se též zpracování žita na líh v lihovarech zemědělských a za tím účelem jest třeba učiniti vhodná opatření pro náležité zhodnocení žita v této výrobě. Možno též uvažovati o zvláštním zvýhodnění žita k účelům krmným, aby tak byl nahrazen dovoz kukuřice z ciziny, který v letošním hospodářském období při velké pohotovosti obilních krmiv pokládá se za úplně zbytečný. Vývoz žita do ciziny možno podporovati též cestou kompensační při dovozu jiných zemědělských výrobků, zejména při pozdějším dovozu pšenice. Zvláštní váha klade se na to, aby vláda učinila vhodná opatření pro zabezpečení úplného zhodnocení dovozních listů, poněvadž jejich nynější znehodnocení znamená stlačení cenové hladiny všech druhů obilí až o Kč 7- na l q. Také vojenská správa má možnost svými nákupy na běžnou i pozdější potřebu podporovati odbyt žita. Naskýtá se tudíž celá řada možností, kde vláda může účinně zasáhnouti pro zlepšení odbytu a ceny žita na domácím trhu, a jest jen třeba, aby naznačené akce byly s urychlením a účelně řešeny.
Zemědělský výbor při této příležitosti poukazuje též na to, že vláda přislíbila celou řadu různých opatření ku podpoře domácího zemědělství v letošním hospodářském období, a jelikož dosud z těchto pomocných akcí nebylo ničeho vyřešeno, usnesl se zemědělský výbor jednomyslně na resoluci, kterou vyzývá vládu, aby s urychlením předložila všechny návrhy na positivní řešení všech zemědělských problémů.
Zemědělský výbor se usnesl na tom, doporučiti poslanecké sněmovně, aby usnesení senátu o vládním návrhu zákona o obnovení účinnosti zákona o výrobě chleba schválila. Tím zároveň je vyřízen iniciativní návrh tisk 2010.
V Praze, dne 29. listopadu 1932.
František Mašata v. r.,
předseda.
Dr Zadina v. r.,
zpravodaj.
i 3
Zákon
ze dne___________________________1932,
kterým se obnovuje účinnost zákona ze dne 10. dubna 1930, č. 46 Sb. z. a n.,
o výrobě chleba.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
Čl. I.
Zákon ze dne 18. prosince 1931, č. 220 Sb. z. a n., jímž se prohlašují dočasně neúčinnými ustanovení zákona o výrobě chleba, se zrušuje.
čl. II.
Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr pověřený řízením ministerstva pro zásobování lidu v dohodě s ministry zemědělství, veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy, průmyslu, obchodu a živností, vnitra, financí, spravedlnosti a národní obrany.
Resoluce zemědělského výboru.
S ohledem na vážnou situaci, v jaké se nalézá zemědělství, a se zřetelem na vládní prohlášení vyzývá se vláda, aby s urychlením předložila návrhy na positivní řešení všech zemědělských problémů.
II.
Výbor zásobovací projednal předloženou osnovu ve své schůzi konané dne 6. prosince 1932 a usnesl se připojiti se ke zprávě výboru zemědělského. Současně schválil resoluci výboru zemědělského a přijal dvě resoluce další. Prvou z obou netřeba odůvodňovati, k druhé zavdal podnět nepřirozeně vysoký rozdíl nákupních a pro-
dejních cen, zejména u másla, vajec, masa a jiných nezbytných životních potřeb. Tento stav, při němž meziobchod poměrně bez risika a námahy vydělává až tolik, kolik za všechnu práci a produkty dostávají zemědělci, je se stanoviska zemědělců i spotřebitelů, jejichž nákupní schopnost klesá, neudržitelný.
V Praze dne 6. prosince 1932.
R. Jaroš v. r.,
místopředseda.
Adolf Křemen v. r.,
zpravodaj.
Resoluce zásobovacího výboru.
A.
Vláda se vyzývá, aby zařídila příděl žitného chleba v pomocných akcích pro nezaměstnané.
B. Vláda se vyzývá,
1. aby bezodkladně předložila připravovaný zákon kartelový, kterým by bylo znemožněno kořistnictví kartelů,
2. aby příslušným úřadům dala rozkaz k rychlému a příkladnému trestání cenových přestřelků.
Státní tiskárna v Praze. - 4473-32.