Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1952.
III. volební období
7. zasedání.
2076.
Zpráva
výboru zahraničního a živnostensko-obchodního o vládním návrhu (tisk 2020),
kterým se předkládá Národnímu shromáždění ke schválení dodatková úmluva k československo-německé hospodářské dohodě ze dne 29. června 1920, sjednaná dne 6. října 1932 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 13. října 1932, č. 159 Sb. z. a n.
I.
Předkládaná dodatková úmluva jest celkem totožná s úmluvou z 12. listopadu 1931, jejíž platnost vypršela 31. srpna t. r. a byla prodloužena o měsíc dodatkovou úmluvou z 27. srpna 1932. Nová jsou pouze ustanovení čl. 5., jimiž si oba štáty zaručují bezcelnost pro dovoz umělých hnojiv v pohraničním styku, a ustanovení čl. 6. s příslušnými přílohami, jimiž se Československu dostává jednostranně jistých úlev na poli veterinárním pro dovoz a průvoz živých zvířat a zvířecích výrobků. Praktická výhoda této úpravy spočívá v ulehčení československého vývozu živých hus a drůbeže, jatečních koní, šunek a masových konserv.
Touto úmluvou snižuje Německo znovu, jako v minulé úmluvě, autonomní clo na chmel ze 150 marek na 70 marek za 100 kg, a zavazuje se blahovolně vyřizovati žádosti německých pivovarů o používání čs. chmele podle par. 2. něm. nouzového nařízení o nuceném používání domácího chmele z 21. srpna 1931. Tímto nařízením totiž Německo předpisuje svým pivovarům povinné používání domácího chmele až do 75 % použitého množství.
Naproti tomu Československo vyhovělo německému přání, podobně jak již učinilo v dosavadní úmluvě, aby dehtové barvy s obsahem nastavovadel až do 80% byly proclívány při dovozu do ČSR. dle položky 625 čs. sazebníku, a aby žádosti o povolování hašeného vápna z Německa byly blahovolně vyřizovány.
Ustanovení čl. 1. -4. platí nejdéle do 31. srpna 1933, kdežto ustanovení ostatních článků zůstanou v platnosti, pokud nebudou vypovězeny, i po tomto datu. Dodatkovou úmluvu nebo její části může každá z obou smluvních stran kdykoli vypověděti k prvnímu každého měsíce se lhůtou jednoměsíční.
Československo jest si sice vědomo, že touto úmluvou nebude dosaženo podstatného zvýšení vývozu chmele do Německa, ježto možnost tohoto vývozu je omezena zmíněným německém opatřením o povinném používání domácího chmele německými pivovary a pokleslým výstavem piva v Německu.
Nicméně touto úmluvou bude náš vývoz ulehčen, ježto jinak, t. j. při autonom-
ní sazbě 150 marek, by byl sotva uskutečnitelný.
Touto úmluvou dalo Československo zároveň znovu výraz své dobré vůli k dohodě s německou říší. Československo usiluje již řadu let o úpravu svých obchodních styků s touto říší na širším základě všeobecné celně-tarifní dohody, leč k provedení tohoto úmyslu dosud bohužel nedošlo pro ochranářské tendence německé obchodní politiky, jimiž byl postižen zejména náš vývoz zemědělských produktů, jako chmele, ječmene, sladu a dříví. V letošním roce došlo znovu ke zvýšení cel na dříví (v únoru a červnu t. r. ) a ke zvýšení cel u 115 položek zemědělských i průmyslových od 6. září t. r., jímž postiženo bylo dalších as 120 mil. Kč našeho vývozu. Německo letos také brzdí svůj dovoz via facti omezeným přídělem devis.
V důsledku této protekční politiky Německa se v minulých letech naše obchodní bilance s tímto státem stále zhoršovala, takže významné aktivum let poválečných se změnilo pro nás od r. 1928 v pa-
sivum, jež dosáhlo r. 1929 obnosu 1053 mil., r. 1930 1020 mil. a r. 1931 1260 mil. Kč. Za prvých 9 měsíců t. r. činí naše pasivum ve styku s Německem 639 mil. Kč (oproti 881 mil. za stejné období v roce minulém). Náš dovoz z Německa poklesl pouze o 37%, náš vývoz do Německa o 43% oproti r. 1931.
Tento stav jest pro Československo velmi tíživý zejména v dnešní době, a nutno se obávati, že nezlepší-li Německo naše vývozní možnosti, vynutí si stav naší platební bilance automaticky i pokles německého dovozu k nám. Československo si ovšem nepřeje dalšího zúženi vzájemných styků, naopak jeho snahou jest dospěti s německou říší k řádné celnětarifní dohodě. Není vinou Československa, že k provedení této snahy dosud nemohlo dojíti pro odmítavé stanovisko německé vlády.
Výbor zahraniční doporučuje proto poslanecké sněmovně schválení následujícího schvalovacího usnesení:
Národní shromáždění republiky Československé schvaluje dodatkovou úmluvu k československo-německé hospodářské dohodě ze dne 29. června 1920, sjednanou dne 6. října 1932 a uvedenou v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 13. října 1932, č. 159 Sb. z. a n.
V Praze dne 30. listopadu 1932.
Frant. Tomášek, v. r.,
předseda.
Dr. Mareš, v. r., zpravodaj.
II.
Výbor živnostensko-obchodní projednal tuto dodatkovou úmluvu s Německem ve své schůzi dne 6. prosince 1932 a usnesl
se na tom doporučiti poslanecké sněmovně, aby tuto úmluvu schválila.
V Praze dne 6. prosince 1932.
Josef Netolický, v. r.,
místopředseda.
Dr. Zadina, v. r., zpravodaj.