Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.

III. volební období.

7. zasedáni.

2073.

Zpráva

výboru rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 2045)

o dalším poskytování poplatkových úlev při splynuti (fusi) nebo při přeměně

právního útvaru podniků.

Zákonem č. 88 z roku 1927 byly poskytnuty poplatkové úlevy podnikům akciovým, jiným veřejně účtujícím podnikům, společnostem s ručením obmezeným, pravovárečným měšťanstvům, spořitelnám, okresním hospodářským záložnám a i jiným podnikům, když splynou s jiným podnikem (fuse) nebo když přemění svou dosavadní právní formu utvořením společnosti akciové nebo přeměnou ve společenstvo dle zákona ze dne 9. dubna 1873, č. 70 ř. z.

Úlevy ty týkají se osvobození od poplatků z převodu nemovitostí nebo poplatků vkladních, započítání dřívějšího poplatku z akcií do poplatku z nových akcií a jiných podobných slev nebo zmírnění.

Zákonem č. 153 z r. 1930 byla prodloužena účinnost zákona č. 88/27 a udělení poplatkových úlev bylo podmíněno podáním žádosti do konce prosince 1932. Důvod zákonného opatření toho byl ten, že poválečný vývoj hospodářský vyvolal překotný vzrůst podniků všeho druhu, zejména bank a průmyslových podniků a hospodářská deprese později se dostavivší vynutila si restrinkci.

Fuse nebo přeměna právní formy jest hospodářsky vhodnou formou restrinkce, vhodnější jistě nežli zastavení podniku nebo vyrovnání nebo dokonce úpadek. Poplatkové úlevy mají takovou vhodnou formu hospodářské restrinkce podnikové umožniti.

Důvody, které vedly k prodloužení účinnosti zákona z r. 1927 do konce r. 1932, trvají za nynější zesílené hospodářské deprese ještě v míře zvýšené.

Proto byl vládou podán návrh na prodloužení účinnosti zákona č. 88/27 o úlevách poplatkových do konce r. 1935.

Při projednávání vládního návrhu byly proti němu z oposice proneseny námitky, že se poskytují při dnešní finanční krisi státu poplatkové slevy, a že se používá fusí nebo přeměny právní formy k propouštění dělnictva.

Námitky ty nejsou tak přesvědčivé, aby odůvodňovaly neprodlouženi účinnosti zákona.

Z provádění zákona jest patrno, že hlavním důvodem fuse nebo přeměny bylo rozmnožení kapitálu provozovacího a to právě za účelem udržení výroby nebo

jejího zvýšení; většinou přeměňovaly se podniky jednotlivců nebo společností veřejných, nebo komanditních, nebo s ručením obmezeným na podniky akciové, tedy na podniky kapitálově silnější, dávající možnost nejenom udržení výroby, ale jejího zvýšení.

Bez existence zákonu o úlevách byly by podniky volily pravděpodobně jinou formu likvidace, ať dobrovolné nebo nucené, jejímž následkem by bylo propuštění dělnictva a tím zvyšování nezaměstnanosti.

Prodloužení účinnosti zákona tedy nezaměstnanost nezvýší, naopak spíše zabrání dalšímu jejímu zvyšování.

Úlevy poplatkové se poskytují jen v případech plně odůvodněných a ministerstvo financí přihlíží bedlivě k tomu, aby fuse nebo přeměny nebylo zneužíváno k propouštění sil pracovních.

Rozpočtový výbor očekává, že i v budoucnosti bude ministerstvo financí při

provádění zákona dbáti sociálních zájmů dělnictva.

Proti námitce, že se poskytují slevy za dnešní doby finanční krise státu, třeba uvésti, že celková surna slev za dobu minulou nebyla značná a byla vyvážena emisním poplatkem z akcií nově zřízených akciových společností, které by se jinak sotva zřizovaly, a dále, že zastavením podniků, ku kterému by bez zákona o úlevách docházelo, vznikly by státu daleko větší výlohy placením podpor v nezaměstnanosti.

Rozpočtový výbor přiklonil se proto k důvodům vládního návrhu a přijal ho ve znění vládou navrženém.

Kromě toho přijal rozpočtový výbor 2 resoluce ve znění dole uvedeném.

Rozpočtový výbor doporučuje poslanecké sněmovně, aby přijala vládní návrh zákona č. tisku 2045 beze změny a aby dále přijala 2 resoluce výborem usnesené.

V Praze dne 29. listopadu 1932.

Dr. Černý, v. r.,

předseda.

Dr. Josef Patejdl, v. r., zpravodaj.

Zákon

ze dne.............1932

o dalším poskytování poplatkových úlev při splynutí (fusi) nebo při přeměně

právního útvaru podniků.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

V ustanoveních § 1 a § 3, odst. 3., zákona ze dne 22. října 1930, č. 153 Sb. z. a n., kterým se prodlužuje účinnost zákona ze dne 9. června 1927, č. 88 Sb. z. a n., o poplatkových úlevách při splynutí (fusi) nebo při přeměně právního útvaru

některých podniků, a doplňují jeho ustanovení, nahrazují se slova »do konce prosince 1932« slovy »do konce prosince 1935«.

Čl. II.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1933; provésti jej náleží ministru financí v dohodě se zúčastněnými ministry.

Resoluce:

1. Vláda se vybízí, aby při poskytování poplatkových úlev při fusích nebo při přeměně právního útvaru podniků zjistila ministerstvem financí účinky fuse na platnost kolektivních smluv.

2. Vláda se vybízí, aby s urychlením předložen byl zákon o kartelech.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP