Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.

III. volební období.

7. zasedáni.

2040.

Návrh

poslanců Štětky, Hádka, Kuhnové, Russa a soudruhů

na poskytnutí pomoci nezaměstnaným a jejich rodinám, drobným zemědělcům, živnostníkům a obchodníkům v obci Polévsko, okres Česká Lípa.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne................,

o poskytnuti pomoci nezaměstnaným, jich rodinám, drobným zemědělcům, živnostníkům a obchodníkům v obci Polévsko, okres Česká Lípa.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§1.

Ministr zásobování zakoupí na účet své-

ho ministerstva 5 vagónů brambor, l vagón mouky, 20 q cukru, 10 q sádla, 10 vagónů uhlí a franco to zašle do hladovějící obce Polévska v okrese česko-lipském.

§2.

Ministr sociální péče poukáže obci Polévsko v okrese Česká Lípa 100. 000 Kč na poskytnutí jednorázové výpomoci všem nezaměstnaným a příslušníkům jejich rodin po 100 Kč na osobu. Vedle toho nezaměstnaní a jejich rodiny budou v pří-

padě onemocnění po celou dobu nemoci v léčení na účet ministerstva soc. péče.

§3.

Rozdělování produktů uvedených v § 1 děje se bezplatně. Rozděleni produktů i peněžité podpory provede obecní zastupitelstvo v Polévsku za účasti a kontroly volených zástupců ze řad hladovějících v Polévsku.

§4.

Ministr financí zastaví s okamžitou platností všechny exekuce k vymáhání dlužných daní od občanů v Polévsku, jichž roční příjem nepřesahuje 15. 000 Kč.

§5.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení, nejpozději však 1. listopadu 1932 a provedou jej ministři zásobování, soc. péče, financí a vnitra.

Odůvodněni.

Obec Polévsko v okrese Česká Lípa jako sta a sta jiných obcí sklářského průmyslu zamořena je ohromnou nezaměstnaností, hladem a bídou, z více jak 80% obyvatelstva. Nezaměstnanost ve sklářských obvodech, zejména severních Čech, projevuje se v této době hladovou katastrofou. Nezaměstnaní, jejich hladové rodiny, marně volají více než dva roky po práci k příslušným činitelům obce, okresu, země a státu. V těchto dnech obrátili se k odborovým svazům a parlamentu i jeho politickým klubům. V podání, které je výkřikem zoufalství, hladu a bídy, podepsaném odborovými skupinami bez rozdílu politické příslušnosti, a také obecním úřadem, praví se o hladové katastrofě v Polévsku: »Obec čítá 188 čísel a má 1200 obyvatel. Z toho úředně hlášených nezaměstnaných: 250 ženatých dělníků, 119 svobodných, 51 vdov s 260 dětmi. Celkem 880 osob, které přes dva roky v pravdě hladoví. Za celý rok 1932 pracovali nezaměstnaní tři dny na nouzových pracích. Podporu v nezaměstnání dle

gentského systému nepobírá z nezaměstnaných skoro žádný, neboť všechny nároky, příděl tak zv. žebračenek je nedostatečný a neodpovídá ani těm nejnutnějším životním potřebám hladovějících. Z hladu dostavuje se v rodinách nezaměstnaných nemoc, a nezaměstnaní nemají žádného nároku na léčení dle nemocenského zákona a zůstávají bez pomoci. Zkrátka 80% obyvatelstva volá o pomoc před smrtí hladem. Pro zmírnění bídy a hladu občanů Polévska dostavil se dne 30. srpna t. r. do obce exekutor do 264 rodin, aby zabavil pro daňové nedoplatky poslední, co v hladovějících rodinách ještě zbylo. Tento čin je výsměchem hladu a bídě občanů Polévska. V důsledku uvedených strašlivých skutečností podáváme svůj návrh na zmírnění hladu a bídy, na pomoc hladovějícím, který si vyžádá tyto náklady:

1. 5 vagónů brambor - jednomu hladovějícímu 50 kg - při ceně ve velkém 30 hal. bude činiti 15. 000 Kč,

2. l vagón mouky - hladovějícímu 10 kg - při ceně 2. 40 Kč za l kg bude činiti 24. 000 Kč,

3. 20 q cukru - na hladovějícího 2 kg - při ceně cukru 3 Kč za l kg bez daně, která pro tuto hladovou akci budiž prominuta a to tím spíše, neboť pro výrobu lihu přidělovaný cukr je rovněž daněprostý, 6. 000 Kč,

4. 10 q sádla - na hladovějícího l kg při ceně 12 Kč, 12. 000 Kč,

5. 10 vagónů uhlí - na jednoho zimou trpícího 100 kg - za cenu 12. 000 Kč.

Na tyto produkty úhrnem bude zapotřebí 69. 000 Kč.

6. 100. 000 Kč na poskytnutí jednorázové podpory, při čemž na jednoho hlado-

vějícího připadlo by 100 Kč na zakoupení prádla, šatstva a obuvi jako nejnutnějších předmětů na krutou zimu, 100. 000 Kč.

Vedle toho zbývající částky budiž obci použito na zakoupení školních pomůcek pro děti nezaměstnaných. Celkem jedná se o obnos 169. 000 Kč na záchranu 880 osob před smrtí zimou a hladem.

Pro úhradu nákladů, které tímto návrhem státu resp. min. zásobováni a min. soč. péče vzniknou obnosem 169. 000 Kč, navrhujeme, aby min. financí vybralo ze zápůjčky, která byla poskytnuta ze státní pokladny jako bezúročná půjčka klusáckému spolku v Praze obnosem 500. 000 Kč podle státní účetní uzávěrky, aspoň oněch 169. 000 Kč pro záchranu 880 hladovějících:

Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh byl přikázán výboru sociálně-politickému a rozpočtovému k bezodkladnému projednání nejdéle do 8 dnů.

V Praze dne 17. října 1932.

Štětka, Hádek, Kuhn, Russ,

dr. Stern, Steiner, Sliwka, Kliment, Hodinová, Čižinská, J. Svoboda, Krosnář, Tyll, Török, Hruška, Dvořák, Gottwald, Vallo, Hrubý, Novotný, Juran.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP