Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.
III. volební období.
7. zasedání.
Překlad.
2038.
Návrh
poslanců Höhnela, Štětky, Babela, Hadka, Russa, Kuhnové a soudruhů
na poskytnutí pomoci nezaměstnaným a jejich rodinám, drobným zemědělcům, drobným živnostníkům a drobným obchodníkům v okrese Německé Jablonné.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Zákon
ze dne .................
o poskytnutí pomoci nezaměstnaným a jejich rodinám, drobným zemědělcům, drobným živnostníkům a drobným obchodníkům v okrese Německé Jablonné.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§1.
Vláda zakoupí 50 vagónů bramborů, 10 vagónů mouky, 2 vagóny cukru, l vagón tuku a 70 vagónů uhlí a zašle je hladovějícímu okresu německo-jablonskému k bezplatnému rozdělení hladovějícímu obyvatelstvu.
§ 2.
Ministr sociální péče poukáže německojablonskému okresu 1 milion Kč na jednorázovou výpomoc ve výši 100 Kč pro každého nezaměstnaného a každého příslušníka rodiny, trpícího nouzi. Mimo to nezaměstnaní a jejich rodiny, onemocní-li, budou ošetřováni po celou dobu nemoci na útraty ministerstva sociální péče.
§3.
Uvedené výrobky a částky podle § 1 a 2 rozdělují se bezplatně. Zboží a peněžní podpory rozděluje okresní zastupitelstvo prostřednictvím obecních zastupitelstev a za dohledu výborů zvolených hladovějícím obyvatelstvem jednotlivých obcí.
§4.
Ministr financí zastaví s okamžitou platností všechny exekuce k vymáhání dlužných daní a dávek obyvatelů německo-jablonského okresu, jejichž důchod není vyšší 15. 000 Kč v roce 1931.
§5.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Provedou jej předseda vlády a ministři sociální péče, financí a vnitra.
Odůvodněni.
Okres německo-jablonský jest okres, který byl postižen nouzí z českých okresů nejvíce. Počet úředně hlášených nezaměstnaných v měsíci září činil 3483. Ale tento počet ani zdaleka nezachycuje všechny nezaměstnané. Pohromou hladu jest ohrožen zvláště cvikovský kraj. V tomto kraji nastala nezaměstnanost dříve než v jiných krajích. Již hned po válce množství textilních firem práci ani nezahájilo. Z asi 1400 domáckých dělníků zaměstnávaných před válkou ve cvikovském průmyslu, nedostal již nikdo práci. Podniky, které po skončení války opět pracovaly, nezaměstnávaly již tolik dělníků jako v letech před válkou. Pres to však bylo v tomto kraji zaměstnáno tenkráte 4000 dělníků. Dnes však v cvikovském kraji všechny podniky stojí, až na dva, které však pracují také velmi omezené. Z větších podniků ve Cvikově stojí: fa. Gustav Niessner, z této továrny zbyla již jen zřícenina. Novostavby byly strženy a získané stavivo prodáno. Všechny stroje byly odvezeny. Firma Josef Niessner také u této firmy byla již většina strojů odvezena nebo prodána. Totéž týká se firmy Pilz. Také všechny barvírny propustily své dělníky. V Röhrsdorfu již ně-
kolik let nepracuje sklárna firmy Riedl. Tento podnik zaměstnával ještě před několika lety asi 200 dělníků. Asi z 5000 dělníků, zaměstnaných před válkou jen na Cvikovsku, pracuje již jen 300. Jest mnoho nezaměstnaných, kteří nemají práci již dlouhá léta. Nouze vzrostla ještě tím, že mnoho dělníků, kteří dříve chodili za prací přes hranice do Saska, přišlo o práci uzavřením hranic. Týká se to zvláště stavebních dělníků, takže tohoto léta většina stavebních dělníků byla zaměstnána jen velmi krátkou dobu. Většina dělníků, kteří byli zaměstnáni v borském sklářském kraji a ve varnsdorfském průmyslovém kraji, a bydlí v okrese německo-jablonském, jest již rovněž několik let bez práce. Podobné poměry jsou také v oblasti města Německé Jablonné. Německo-jablonské podniky pracují rovněž velmi omezeně. Dělníci z této části okresu musili si již hledati práci většinou mimo tento okres. Uzavřením hranic v Sasku, omezením libereckých podniků, zastavením kosmonoského podniku v Hrádku nad Nisou a jiných podniků přišlo o práci velmi mnoho dělníků. Již dnes jsou poměry strašlivé. Projevují se také tím, že místo aby počet obyvatelstva pravidelně rostl,
musíme konstatovati zastavení. Tak město Cvikov mělo před válkou pres 6000 obyvatelů. Dnes nemá ani 5000. Co se zde děje, jest zdlouhavá a strastiplná smrt hladem, jest odumírání pracujícího, vysoce kvalifikovaného obyvatelstva. Nezaměstnaní a veškeré pracující obyvatelstvo obrátilo se již velmi často, ale téměř vždy marně, o pomoc k rozhodujícím činitelům okresu, země a vlády. Právě nedávno zaslali zástupci obcí všech stran memorandum vládě, obsahující jediné volání o pomoc. Poněvadž téměř všechny denníky psaly již po léta o zoufalém stavu tohoto okresu, jest jeho nouze dostatečně známa. Tím více pobuřuje, že berní exekutoři v německo-jablonském okresu přímo zuří. Nouze živnostníků, obchodníků a drobných rolníků vzrůstá čím dále tím více pro vzrůstající všeobecnou bídu. Počet onemocnění závratně vzrůstá podporován bídou a hladem, ale nezaměstnaní pro zákon o nemocenském pojištění nemají nároků na lékařské ošetření a léky. Zkrátka s příslušníky nezaměstnaných a velkým počtem těch, kteří několikaletým hladověním jsou dnes již churaví a nemocní, jest na 10. 000 lidí, kteří volají o pomoc před pozvolnou a strastiplnou smrtí v hladu a bídě. V německo-jablonském okrese jest celkem asi přes 30. 000 obyvatelů. Tedy třetině obyvatelů okresu hrozí strašlivý osud smrti hladem. Podáváme tedy tento návrh na zmírnění hladu a na pomoc všem hladovějícím a žádáme:
1. 50 vagónů bramborů, pro každého hladovějícího 50 kg, při ceně 30 haléřů za l kg, celkem 150. 000 Kč,
2. 10 vagónů mouky, 10 kg na osobu po 2. 40 Kč za l kg, činí 240. 000 Kč,
3. 2 vagóny cukru, 2 kg na osobu po 3 Kč, osvobozeno od daní. Daně se pro tuto akci pro hladové promíjejí, poněvadž se také lihovarnickému průmyslu přiděluje cukr osvobozený od daní, činí 60. 000 Kč,
4. l vagón tuku pro hladovějící, l kg po 12 Kč činí 120. 000 Kč,
5. 70 vagónů uhlí pro 4000 přednostů domácnosti po 100 kg, pro 6000 rodinných příslušníků po 50 kg, činí 84. 000 Kč,
6. 1, 000. 000 Kč na jednorázovou podporu, při čemž na každého hladovějícího připadá 100 Kč na zakoupení prádla, oděvu a bot;
kdyby při rozdělování snad něco zbylo, rozdělí se to zvláště strádajícím rodinám.
Celkem jde o částku 1, 654. 000 Kč, aby 10. 000 lidí bylo zachráněno před hrozící smrtí hladem. Jsme si vědomi, že tato opatření, která navrhujeme na pomoc hladovějícím, nestačí ani zdaleka. Ale zatím navrhujeme aspoň to nejmenší, aby bylo možno překonati pro nejbližší dobu nejkrutější nouzi a aby to státní pokladně uložilo poměrně velmi nepatrná břemena. K úhradě nákladů, které odhadujeme celkem na 1, 654. 000 Kč, navrhujeme, aby byl ihned vybrán bezúročný vklad, který vložila vláda do Zemské banky pro zvláštní účely Jockeyklubu a který podle státního závěrečného účtu činí 1, 890. 000 Kč.
Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh byl neprodleně přikázán výboru sociálně-politickému a rozpočtovému, aby jej ihned projednal a aby se o něm hlasovalo do jednoho týdne.
V P r a z e dne 30. září 1932.
Höhnel, Štětka, Babel, Hadek, Russ, Kubnová,
Zápotocký, Kopecký, Tyll, K. Procházka, Krosnář, J. Svoboda, Kubač, dr. Stern, Kliment, Hruška, Vallo, Čižinská, Dvořák, Hodinová, Steiner, Török, Novotný.