Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.

III. volební období.

7. zasedání.

2025.

Zpráva

výboru zahraničního a živnostensko - obchodního

o vládním návrhu (tisk 1966), kterým se předkládá Národnímu shromáždění ke schválení

prozatímní obchodní dohoda mezi republikou Československou a republikou Řeckou

sjednaná dne 30. července 1932 v Athénách a uvedená v prozatímní platnost

vládní vyhláškou ze dne 9. srpna 1932, č. 135 Sb. z. a n.

l.

Již r. 1931 bylo zahájeno jednání o revisi prozatímní obchodní dohody s Ř e ck e m ze dne 8. dubna 1926 za účelem uzavření smlouvy definitivní. Poněvadž toto jednání nevedlo v důležitých otázkách k cíli a Řekové nehledě na změněnou hospodářskou situaci požadovali neustále, aby jim byl přiznán i nadále vysoký kontingent cigár, tabáku, řecká vláda se rozhodla provisorní dohodu k 11. srpnu 1932 vypověděti. V jednání o revisi bylo sice pokračováno, ale nemohlo býti dokončeno a proto ve snaze, aby nedošlo k bezesmluvnímu stavu, byla uzavřena opět prozatímní dohoda na dobu 6 měsíců.

Nová dohoda může býti mlčky prodlužována o 3 měs. pří 2 měsíční výpovědi, platí v ní doložka nejvyšších výhod pro obě strany. Platební styk upraven je speciální dohodou clearingovou uzavřenou oběma cedulovými bankami. Stejně o likvidaci zamrzlých pohledávek byla uzavřena speciální dohoda. Kontingent tabáku byl z této dohody vypuštěn a dána tak tabákové režii možnost nakupovati tabák podle své potřeby a své nákupy říditi ve prospěch československého vývozu. Řeckému vínu po-

skytuje nova dohoda stejné smluvní sazby, jaké byly v dohodě staré a jaké jsou v jiných smlouvách a čsl. cukru zaručuje při jeho dovozu do Řecka příznivé zacházení.

Dosavadní náš obchodní styk s Řeckem (podle československé statistiky a přihlížejíc k nepřímému vývozu cukru přes Terst) vyvíjel se takto:

Řecký dovoz do

Čsl. dovoz do Řecka: Československa:

1926 207 mil. Kč 130 mil. Kč

1927 248 mil. Kč 128 mil. Kč

1928 208 mil. Kč 68 mil. Kč

1929 200 mil. Kč 183 mil. Kč

1930 177 mil. Kč 217 mil. Kč

1931 122 mil. Kč 76 mil. Kč

Výbor zahraniční doporučuje proto poslanecké sněmovně, aby schválila následující usnesení:

Národní shromáždění republiky Československé schvaluje prozatímní obchodní dohodu mezi republikou československou a republikou Řeckou, sjednanou dne 30. července 1932 a Athénách a uvedenou v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 9. srpna 1932, č. 135 Sb. z. a n.

V Praze, dne 3. listopadu 1932.

Frant. Tomášek v. r.,

předseda.

Igor Hrušovský v. r.,

zpravodaj.

II.

Naše prozatímní obchodní dohoda s Řeckem ze dne 8. dubna 1925 měla býti změněna ve smlouvu definitivní a přizpůsobena nynějším poměrům hospodářským. Jednání, za tím účelem od loňského roku vedené, nemělo kladného výsledku. Zejména nemohlo býti Řecku vyhověno v požadovaném kontingentu tabáku. Proto řecká vláda v dubnu t. r. vypověděla zmíněnou prozatímní dohodu k 11. srpnu t. r. Jednání o revisi nebylo skončeno a proto sjednána nová provisorní dohoda na dobu 6 měsíců, aby zabráněno bylo bezesmluvnímu stavu. Další prodloužení stane se mlčky vždy o další 3 měsíce, pokud nebude s dvouměsíční lhůtou vypověděna.

Dohoda tato zachovává pro obchodní styky doložku o nejvyšších výhodách a pro povolovací řízení loyální zacházení se zbo-

žím druhého státu. Placení zboží je dle čl. 3 upraveno zvláštní dohodou clearingovou, alby placení pohledávek československých neuvázlo následkem devisových předpisů v Řecku. Ve čl. 4 povolují se pro řecká vína sazby, které již přiznány jiným státům.

Obchodní styk s Řeckem byl pro nás příznivý. Jen roku 1930 byl pasivní částkou 40 mil. Kč. Každé udržení nebo navázání obchodních zahraničních styků považovati nutno v nynější hospodářské tísni za žádoucí.

Výbor živnostensko-obchodní jednal o této nové prozatímní dohodě a usnesl se navrhnouti poslanecké sněmovně, aby návrh schvalovacího usnesení, tisk č. 1966, ústavně schválila.

V P r a z e dne 3. listopadu 1932.

F. Pechman v. r.,

předseda.

Jos. Netolický v. r.,

zpravodaj.

Státní tiskárna v Praze. - 4061-32.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP