naproti tomu však okolnost, že značné částky dávky jsou vyměřeny z velikého majetku nemovitého, hlavně zabraného při provádění pozemkové reformy, ztěžuje nebo alespoň značně zdržuje vymáhání. Možno však počítati s tím, že zmenšení výtěžku bude z části vyváženo příspěvky Státního pozemkového úřadu, exekučními poplatky a úroky z prodlení.

Činnost dohlídková.

V roce 1981 byly vykonány tyto dohlídky ve smyslu § 6 zákona ze dne 20. března 1919, č. 175 Sb. z. a n.

V oboru kap. 3 -

(Předsednictvo ministerské rady). Čsl. tisková kancelář v Praze; Úřední noviny

 

v Praze.

V oboru kap. 5 -

(Ministerstvo národní obrany). Ministerstvo národní obrany - fond pro věcné po-

 

třeby; Zemské vojenské velitelství v Praze; Zemské vojenské velitelství - stavební ředitelství v Brně; Zemská zbrojnice 1 v Praze; Divisní proviantní sklad 6 v Brně; Divisní zbrojnice 11 v Košicích; Automobilní prapor 3 v Trenčíně; Vozatajský prapor 4 v Bratislavě; Vozatajský prapor 5 v Košicích; Vojenská invalidovna v Praze a vojenská invalidní nadace hraběte Petra Strozziho.

V oboru kap. 6 -

(Ministerstvo vnitra). Zemský úřad v Praze - silniční fond, stavby silnic a mostů;

 

Zemský úřad v Bratislavě - některá odvětví býv. státní správy; Zemský úřad v Užhorodě - některá odvětví býv. státní správy; Okresní úřad Brno-venkov; Okresní úřad v českém Brodě; Okresní úřad v Říčanech; Okresní úřad v Perečíně; Okresní úřad ve Vel. Sevluši.

V oboru kap. 7 -

(Ministerstvo spravedlnosti s nejvyšším soudem). Ministerstvo spravedlnosti;

 

Vrchní soud v Bratislavě; Vrchní soud v Košicích; Krajský soud v Bratislavě; Krajský soud v Litoměřicích; Krajský soud v Mostě; Komenského ústav v Košicích.

V oboru kap. 10 -

(Ministerstvo školství a národní osvěty). Ministerstvo školství a národní osvěty -

 

agenda Národního divadla v Praze; Masarykova universita v Brně; Německá universita v Praze; Husova evangelická a bohoslovecká fakulta v Praze; Zemská a universitní knihovna v Brně; Universitní kolej v Bratislavě; Německá společnost věd a umění v Praze; Zemědělská akademie v Praze; Moderní galerie v Praze; Studentská nadace Jana Pálffyho, spravovaná ministerstvem školství a národní osvěty; Fond pro zřízení české školy sklářské, spravovaný ministerstvem školství a národní osvěty.

V oboru kap. 11 -

(Ministerstvo zemědělství). Ředitelství státních lesů a statků v Liberci; Správa

 

státních statků ve Smiřicích n. L. a správa státních lesů v Hořiněvsi; Správa státních statků a lesů v Holiči; Státní rolnická odborná škola hospodářská ve Smiřicích n. L.; Státní jednoroční hospodářská škola v Holiči; Zemědělské museum v Bratislavě; Svaz vzájemných rolnických pokladnic v Bratislavě; Fond náhrad pozemkové daně z důvodů živelních škod, spravovaný zemědělskou radou českou v Praze; Fond pro poskytování podpor při živelních pohromách, spravovaný zemědělskou radou Českou v Praze.

V oboru kap. 12 -

(Státní pozemkový úřad). Státní pozemkový úřad v Praze; Náhradový fond při

 

státním pozemkovém úřadě; Fond čsl. legionářů při státním pozemkovém úřadě; Fond pro podporu vnitřní kolonizace; Fond pro zaopatření zaměstnanců velkostatků v Praze; Fond Josefa Malého při fondu pro zaopatření zaměstnanců velkostatků v Praze; Poštovní spořitelna - Náhradová banka pro pozemkovou reformu.

V oboru kap. 13 -

(Ministerstvo obchodu, průmyslu a živností). Ústav pro zvelebování živností v Praze;

 

Výstavní akciová společnost v Brně; Akciová společnost "Detva" v Bratislavě; Čsl. akciová plavební společnost Dunajská v Bratislavě.

V oboru kap. 14 -

(Ministerstvo veřejných prací). - Ministerstvo veřejných prací - silnice; Pla-

 

vební úřad v Praze; Ředitelství státních naftových dolů ve Gbelech; Státní báňské ředitelství v Jáchymově; Silniční fond v Praze.

V oboru kap. 15 -

(Ministerstvo pošt a telegrafů). Ředitelství pošt a telegrafů v Brně; Ředitelství

 

pošt a telegrafů v Pardubicích; Ředitelství pošt a telegrafů v Opavě.

V oboru kap. 16 -

(Ministerstvo železnic). Ředitelství státních drah v Bratislavě a podřízené mu slu-

 

žebny: odbory pro udržování dráhy v Bratislavě I, Nové Zámky I a II a Žilina, výtopny Nové Zámky, Nová Žilina a Zvolen, dílna v Trnavě, návěštní dílna v Bratislavě a zásobárna v Nových Zámcích, dopravní úřady v Bratislavě hlavní nádraží, Trenčanská Teplá, Báňská Bystřice, Lučenec, Nové Zámky, Komárno a Zvolen; Ředitelství státních drah Praha-Jih a podřízené mu služebny: odbory pro udržování dráhy Praha I a IV, Kolín, česká Třebová, Německý Brod, Meziměstí- Veselí a Jindř. Hradec, výtopny Nusle, Pardubice a Nymburk, dílna v Nymburce, zásobárna na Smíchově, dopravní úřady Praha-Wils. nádraží, Kolín, Německý Brod, Mezi-

 

mostí- Veselí, ozdravovna zaměstnanců státních drah v Brandýse n. Orl.; Ředitelství státních drah v Hradci Králové a podřízené mu služebny: odbory pro udržování dráhy Hradec Králové II, Kyšperk, Chrudim, Trutnov, Nový Bydžov, Ml. Boleslav, Čes. Lípa I a II, Rumburk a Liberec, návěštní dílna v Čes. Lípě, správy provozu Chrudim, Ml. Boleslav a Liberec, výtopny Hradec Králové, Trutnov, Čes. Lípa, Liberec, dílna v Čes. Lípě, dopravní úřady česká Lípa, Rumburk, Trutnov, Svoboda n. Ú., Jánské Lázně (lanová dráha Jánské Lázně - Černý Vrch), Liberec a Ml. Boleslav.

V oboru kap. 17 -

(Ministerstvo sociální péče). Zemský úřad pro péči o válečné poškozence v Brně;

 

Útulek pro válečné poškozence v Pohořelicích; Výrobní, nákupní a úsporné orthopedické družstvo válečných invalidů v Praze.

V oboru kap. 18 -

(Ministerstvo pro zásobování lidu). Ministerstvo pro zásobování lidu v Praze; Li-

 

chevní úřad v Užhorodě.

V oboru kap. 19 -

(Ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy). Správa státních lázní

 

v Jáchymově; Správa státních lázní v Lubochni; Státní zdravotní ústav v Praze.

V oboru kap. 21 -

(Ministerstvo financí). Ministerstvo financí - účtárna 1; Zemské finanční ředi-

 

telství v Brně; Finanční ředitelství v Bratislavě; úřad pro vyměřování poplatků v Praze; Továrna na tabák v Bratislavě; Zvláštní fond pro zmírnění ztrát povstalých z poválečných poměrů; Všeúřednická záložna v Praze.

V oboru skup. III -

(Podíl samosprávných svazků a fondů a podíl silničního fondu na státních daních,

 

dávkách a poplatcích). Zemský úřad v Praze (zkoušení zemských účetních závěrek od r. 1925 a účetních závěrek okresních školních fondů od r. 1918); Zemský úřad v Praze (zkoušení českých zemských účetních závěrek od r. 1926 a běžné agendy okresních školních fondů); Zemský úřad v Praze (zkoušení českých zemských účetních závěrek od r. 1927 a agendy fondů a nadací); Zemský úřad v Brně (zkoušení účetních závěrek moravskoslezských zemských podniků za rok 1929); Zemský úřad v Brně (zkoušení moravsko-slezských účetních závěrek za rok 1929); Zemský úřad v Bratislavě: (zkoušení zemských účetních závěrek od r. 1928 agendy fondovní); Zemský úřad v Užhorodě (zkoušení zemských účetních závěrek od r. 1928 a agendy fondovní); Zemská nemocnice v Berehově; Zemská nemocnice v Humenném; Zemská nemocnice v Michalovcích; Zemská donucovací pracovna v Praze.

Úhrnem bylo vykonáno 96 dohlídek. Výkaz o nich byl předložen oběma sněmovnám Národního shromáždění přípisem ze dne 8. ledna 1932, č. 2543 pres. -31; mimo to byl předložen výkaz o dohlídkách za prvé pololetí 1932 dne 22. července 1932, č. 1053 pres. /1932, čímž nejvyšší účetní kontrolní úřad, jak v účtu za rok 1925 bylo uvedeno, referuje pravidelně o tomto oboru své činnosti.

Státní závěrečný účet obsahuje ještě tyto další části:

Účet státního elektrizačního fondu, zřízeného zákonem ze dne 22. března 1929, čís. 44 Sb. z. a n. (str. 127).

účet státního silničního fondu zřízeného zákonem ze dne 14. července 1927, čís. 116 Sb. z. a n. (str. 283).

Účet státního fondu pro vodohospodářské meliorace při ministerstvu zemědělství zřízeného zákonem ze dne 27. března 1931, čís. 49 Sb. z. a n. (str. 289).

Účet státního vodohospodářského fondu při ministerstvu veřejných prací, zřízeného zákonem ze dne 27. března 1931, čís. 50 Sb. z. a n. (str. 295).

Účet zvláštního fondu pro konsolidaci přechodného státního dluhu zřízeného podle čl. XVII finančního zákona pro rok 1927 (str. 315).

Úhrnný účet účinů v cenných papírech, který obsahuje příjem a výdaj cenných papírů, rozčleněných jednak podle účinů na rozpočet a účinů mimo rozpočet, jednak podle jednotlivých ministerstev (část 9, str. 329).

Vyrovnávací účet (saldo) veškerých státních příjmů a výdajů, který vykazuje podle jednotlivých druhů pokladen veškerý peněžní obrat v hotovosti, a to jak účinů na výši státního jmění působivých (reelních), tak i účinů průběžných. Tento účet, v němž úhrn příjmů po připočtení počáteční pokladní hotovosti se rovná úhrnu výdajů po připočtení konečné pokladní hotovosti, jest zkouška číselné správnosti celého státního závěrečného účtu (část 10, str. 335).

Nedoúčtované položky: číselný výkaz, rozčleněný podle druhů pokladen a obsahující částky hotovostí, cenných papírů z průběžného účtování, které počátkem a koncem správního roku nebyly vzájemně vyrovnány (část 11, str. 341).

Pokladní hotovosti a zásoby cenných papírů: seznam vykazující zůstatky hotovostí a cenných papírů ve státních pokladnách ke dni 1. ledna a 31. prosince 1931. Celkový výsledek těchto skutečných pokladních zůstatků jest připočtením aktivních a odečtením pasivních nedoúčtovaných

položek upraven na pokladní hotovost, vyplývající z působivého hospodaření státního na rozpočet a mimo rozpočet (část 12, str. 345).

K výkazu konečných zásob cenných papírů jest připojen podrobný seznam podle druhů těchto papírů (část 13, str. 349).

Jako samostatné účty, jež se mají podle níže citovaných zákonů předkládati každého roku Národnímu shromáždění ke schválení, jsou tomuto státnímu závěrečnému účtu připojeny:

účty státního bytového fondu (zák. ze dne 22. prosince 1910, čís. 242 ř. z., a ze dne 20. února 1919, čís. 98 Sb. z. a n. ), a

Účty dávky z majetku a přírůstku na majetku podle zákona ze dne 8. dubna 1920, čís. 309 Sb. z. a n.

Zpráva

o činnosti státního elektrizačního fondu za rok 1931 podle § 6 zákona ze dne 22. března 1929,

čís. 44 Sb. z. a n.

Z I. výpůjčky státního elektrizačního fondu u Všeobecného pensijního

 

ústavu v Praze v částce ...................

17, 500. 000 Kč

uskutečněné v květnu 1931, byly proplaceny tyto zápůjčky: 1. Západočeským elektrárnám, a. s., v Plzni, na výstavbu elektrického vedení

 
 

ze Zbuchu do Rokycan o napětí 60. 000 V a příslušných transformoven..

2, 000. 000 Kč,

2.

Moravskoslezským elektrárnám, a. s., v Moravské Ostravě, na výstavbu elektrického vedení z Třebovic do Třince o napětí 100. 000 V a příslušných

 
 

transformoven .....................

3, 500. 000 Kč,

3.

Středomoravským elektrárnám, a. s., v Přerově, na výstavbu elektrického vedení z Přerova do Zábřehu o napětí 100. 000 V a příslušných trans-

 
 

formoven .......................

4, 000. 000 Kč,

4.

ústředním elektrárnám, a. s., v Praze, na výstavbu elektrického vedení

 
 

Šutka-Vršovice o napětí 100. 000 V a příslušných transformoven Praha-Jih

5, 000. 000 Kč a

5.

Spojeným elektrárnám severozápadního Slovenska, a. s., v Žilině, na výstavbu elektrického vedení z Čadce do Žiliny o napětí 100. 000 V a pří-

 
 

slušných transformoven ..................

3, 000. 000 Kč.

Z II. výpůjčky státního elektrizačního fondu u Ústřední sociální po-

 

jišťovny v Praze v částce ...................

20, 000. 000 Kč

uskutečněné v září 1931, byly proplaceny tyto zápůjčky:

 

1.

Spojeným elektrárnám severozápadního Slovenska, a s., v Žilině, na výstavbu elektrického vedení z Čadce do Žiliny o napětí 100. 000 V a pří-

 
 

slušných transformoven ..................

2, 100. 000 Kč,

2.

Západočeským elektrárnám, a. s., v Plzni, na výstavbu elektrického vedení

 
 

ze Zbuchu do Rokycan o napětí 60. 000 V a příslušných transformoven..

1, 800. 000 Kč,

3.

Jihočeským elektrárnám, a. s., v Českých Budějovicích, na výstavbu elektrického vedení Mydlovary - Tábor o napětí 100. 000 V a příslušných trans-

 
 

formoven .......................

1, 300. 000 Kč,

4.

Moravskoslezským elektrárnám, a. s., v Moravské Ostravě, na výstavbu. elektrického vedení z Třince do Čadce o napětí 100. 000 V a příslušných

 
 

transformoven ..... ................

4, 100. 000 Kč,

5.

Elektrárenskému svazu okresů středočeských, spol. s ruč. obm., v Praze, na výstavbu elektrického vedení Louny - Koštice - Doksany o napětí

 
 

60. 000 V a příslušných transformoven .............

2, 000. 000. Kč,

6.

Ústředním elektrárnám, a. s., v Praze, na výstavbu elektrického vedení

 

7.

Praha-Jih - Toušeň s transformační stanicí v Toušeni o napětí 100. 000 V Ústředním elektrárnám, a. s., v Praze, na výstavbu elektrického vedení

2, 200. 000 Kč,

 

Šutka - Vršovice o napětí 100. 000 V a příslušných transformoven...

600. 000 Kč a

8.

Středomoravským elektrárnám, a. s., v Přerově, na výstavbu elektrického vedení z Přerova do Zábřehu o napětí 100. 000 V a příslušných transfor-

 
 

moven ........................

5, 900. 000 Kč.

Úroková míra výpůjček činila 5½% a zápůjček 4½%. Rozdíl 1%ní nese stát.

Úhrnná výše investic, na něž zápůjčky byly poskytnuty, činí k 31. pro-

 

sinci 1931 .......................

138, 274. 238 Kč

a se strany dlužníků dána fondu záruka vložením zástavního práva na tyto stavby. Přehled o příjmech a výdajích fondu podává účetní závěrka (str. 127 až 129).

 

Zpráva

o činnosti státního silničního fondu za rok 1931 podle § 6 zákona č. 116/1927 Sb. z. a n. a novely k tomuto

zákonu č. 76/1931 Sb. z. a n.

účetní závěrka za rok 1931 (str. 283-288) vykazuje tyto výsledky hospodaření silničního fondu:

Příjmy:

a) Náležitost běžných příjmů státního silničního fondu podle čl. III zák.

 

č. 76/1931 Sb. z. a n ....................

241, 163. 604 Kč 75 h

b) Zápůjčka na zlepšení státních silnic podle § 4 zák. č. 116/1927 Sb. z. a n.

140, 000. 000 Kč - h

c) Záloha ze státní zápůjčky investiční z roku 1931 ve smyslu čl. IV. zák.

 

č. 76/1931 Sb. z. a n. a podle § 2 a 6 zák. č. 35/1931 Sb. z. a n .....

260, 000. 000 Kč - h

Příjmy úhrn...

641, 163. 604 Kč 75 h.

Výdaje:

I. Z běžných příjmů definitivně: 1. úrok ze zápůjček ústřední sociální pojišťovny, a to:

 

z I. zápůjčky roku 1928 ...... 100 mil. Kč

 

" II. " " 1929 ..... 140 " "

 

" III. " " 1930 ...... 140 " "

 

" IV. " " 1931 ...... 140 " ......

23, 012. 016 Kč 90 h

2. zvýšení řádného úvěru v rozpočtu min. veř. prací na pravidelné ná-

 

klady silniční (kap. 14, tit. 7, § 1) ..............

27, 500. 000 Kč - h

3. doplnění mimořádného úvěru v rozpočtu ministerstva veřejných prací na

 

stavby a rekonstrukce silniční a mostní (kap. 14, tit. 7, § 2) .....

25, 000. 000 Kč - h

4. podpory na zlepšení nestátních silnic .............

33, 920. 984 Kč 55 h

5. zlepšení státních silnic na vrub běžných příjmů podle čl. VI. zák. č. 76/1931

 

Sb. z. a n. (definitivní zúčtování záloh z běžných příjmů) .....

182, 596. 835 Kč 81 h

6. anuitní splátky (úrok a úmor) na úpravy souvislých tratí státních silnic,

 

zadané roku 1930 ........... .........

50, 447. 156 Kč 60 h

I. Úhrn...

342, 476. 993 Kč 86 h.

II. Z běžných příjmů zálohově proti refundaci z výtěžků úvěrních operací: Příspěvky na zlepšení silnic nestátních, povolené a nevyplacené do konce

 

roku 1930 ........................

55, 189. 666 Kč 30 h

II. Úhrn...

55, 189. 666 Kč 30 h.

III. Ze zápůjček podle § 4 zák. č. 116/1927 Sb. z. a n., doplněného čl. VI. zák. č. 76/1931 Sb. z. a n.:

1. další výdaje na zlepšení státních silnic včetně výloh, spojených s uzavře-

 

ním zápůjček .....................

140, 000. 000 Kč - h

2. zlepšení státních silnic na vrub zálohy ze státní zápůjčky investiční

 

z r. 1931 .......................

244, 408. 241 Kč 65 h

3. kursovní rozdíl při vyúčtování zálohy ze státní zápůjčky investiční

 

z roku 1931 ......................

13, 000. 000 Kč - h

III. Úhrn...

397, 408. 241 Kč 65 h

Výdaje... Úhrn (I. - III. )...

795, 074. 901 Kč 81 h.

Ze srovnání náležitostí skutečných příjmů fondu roku 1931 ......

241, 163. 604 Kč 75 h

a náležitostí skutečných výdajů fondu r. 1931 ...........

795, 074. 901 Kč 81 h

vyplývá z hospodaření roku 1931 - schodek ............

553, 911. 297 Kč 06 h.

K tomu ryzí dluh fondu k 31. prosinci 1930 ...... .....

181, 621. 959 Kč 73 h.

Ryzí dluh státního silničního fondu k 31. prosinci 1931 činí .......

735, 533. 256 Kč 79 h.

a převádí se do následujícího roku.

 

V roce 1931 bylo pokračováno v dalším zlepšování státních silnic, zejména těch, které mají mezinárodní neb celostátní význam.

Podle schválených programů na řad státního silničního fondu byly roku 1931 prováděny úpravy místního rázu na dosud neupravených státních silnicích, mimo to obnoveny nátěry na povrchově již upravených tratích a povrchovými úpravami opatřeny tratě uválcované v roce 1930. Mimo původní program byly upraveny některé důležitější tratě státních silnic s velkým dopravním zatížením. Dokončeny byly souvislé úpravy státních silnic, zadané v roce 1930.

Pokud jde o rozsah úprav, byly státní silnice v rámci schválených programů v roce 1931 opatřeny lehkými, středními a těžkými vozovkami neb přeloženy:

v zemi

České.....

... v délce

712 km,

,,

Moravskoslezské.

... "

208 "

,,

Slovenské...

 

135 "

,,

Podkarpatoruské

...,,

101 "

 

úhrnem

... v délce

1156 km.

Naklad na všechny úpravy státních silnic - s výjimkou úprav souvislých tratí, zadaných v roce 1930 - činil v roce 1931:

v zemi české .......................

248, 707. 309 Kč 85 h

v zemi Moravskoslezské ...................

62, 599. 591 Kč 60 h

v zemi Slovenské .....................

51, 122. 868 Kč 60 h

v zemi Podkarpatoruské . ..................

15, 129. 791 Kč 20 h

úhrnem...

377, 559. 561 Kč 25 h.

Z toho připadá:

 

a) na úpravy vozovek státních silnic mimo obce ..........

349, 576. 549 Kč 70 h

b) na úpravy vozovek státních silnic v obcích ...........

21, 916. 709 Kč - h

c) na rekonstrukce a předložky silničních úseků ..........

6, 066. 302 Kč 55 h

úhrnem...

377, 559. 561 Kč 25 h.

S připočtením:

 

d) výdajů na opatření strojů a nářadí ..............

2, 351. 867 Kč - h

e) všeobecných správních nákladů. .............

4, 496. 813 Kč 40 h

bylo vydáno na zlepšování státních silnic roku 1931 úhrnem .......

384, 408. 241 Kč 65 h.

Tento náklad byl uhrazen:

 

1. zápůjčkou ústřední sociální pojišťovny v Praze v částce ......

140, 000. 000 Kč - h

2. ze zálohy ze státní zápůjčky investiční z roku 1931 v částce .....

244, 408. 241 Kč 65 h.

Na úpravy souvislých tratí státních silnic, zadané v roce 1930 na úvěr

 

podnikatelů, bylo v roce 1931 vydáno úhrnem. ..........

50, 447. 156 Kč 60 h

jako úrok a úmor skutečných nákladů za tyto práce a to: v zemi české .............. 28, 690. 000 Kč v zemi Moravskoslezské .......... 9, 892. 431 Kč 60 h v zemi Slovenské ....... ..... 11, 864. 725 Kč v zemi Podkarpatoruské .......... Na zlepšování nestátních silnic byly roku 1931 uděleny státní příspěvky okresům a městům:

 

povoleno

poukázáno

v zemi české na délku .......... 517'4 km 60, 159. 000 Kč

50, 501. 570 Kč 60 h

v zemi Moravskoslezské na délku ...... 65´8 km 34, 058. 900 Kč

17, 882. 135 Kč 60 h

v zemi Slovenské na délku ......... 124'7 km 22, 647. 000 Kč

19, 396. 944 Kč 65 h

v zemi Podkarpatoruské na délku ...... 9'2km 2, 925. 000 Kč

1, 330. 000 Kč - h

úhrn... 717'1 km 119, 789. 900 Kč Tento náklad byl uhrazen:

89, 110. 650 Kč 85 h.

1. z běžných příjmů podle čl. V. zák., čís. 76/1931 Sb. z. a n. částkou..

33, 920. 984 Kč 55 h

2. zálohově z běžných příjmů na vrub zápůjčky podle čl. VI. zák., č. 76/1931

 

Sb. z. a n. částkou .....................

55. 189. 666 Kč 30 h.

Mimo výdaje na silnice a mosty, jež hradí státní silniční fond, jsou každoročně v rozpočtu vlastní státní správy, kap. 14. "Ministerstvo veřejných prací", preliminovány výdaje na udržování, stavby a přestavby státních silnic a mostů a na příspěvky k stavbám a přestavbám nestátních silnic a mostů.

Zpráva

o činnosti státního vodohospodářského fondu při ministerstvu veřejných prací zřízeného zákonem ze dne

27. března 1931, čís. 50 Sb. z. a n. za rok 1931.

Příslušný zákon nabyl účinnosti se zpětnou platností již dnem 1. ledna 1931, byv vyhlášen 2. dubna 1931, takže státní vodohospodářský fond neměl v roce 1931 rozpočtu.

Důvodem zřízení státního vodohospodářského fondu bylo opatřiti peněžní prostředky ve větší míře na prováděni velmi nákladných staveb a prací, sledujících splavnění a úpravu řek, vybudování přístavů, výstavbu údolních přehrad a využitkování vodních sil, než tomu bylo dosud. Dosavadní úvěry zařazo-


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP