Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.

III. volební období. 6. zasedáni.

Překlad.

1949.

Návrh

poslance dra F. Hodiny a druhů

na poskytnutí rychlé a vydatné pomoci zemědělcům okresu hustopečského na jižní Moravě, postiženým krupobitím a průtrží mračen.

Dne 1. července 1932 o 2. hodině odpolední snesla se nad obcemi hustopečského okresu silná bouře, a to průtrž mračen, trvající asi čtvrt hodiny, místy s krupobitím. Nejvíce byla postižena obec Kurdějov, kde s docela nepatrnými výjimkami bylo poškozeno 905 ha půdy v obci. 305 ha bylo zničeno krupobitím ze 100%, zbývající část byla poškozena krupobitím od 30% do 75% a silně zanesena. V Kurdějově byly nejvíce poškozeny ovocné stromy a zcela zvláště meruňky, které byly tohoto roku krásně obaleny. Byla nejen zničena letošní žeň, nýbrž i sklizeň ovoce v příštích letech byla velmi poškozena tím, že stromy byly silně potlučeny velkými kroupami - velikosti až jako slepičí vejce - celé kusy kůry byly strženy. V ovocnářství, z něhož má Kurdějov hlavní příjem, jest škoda neobyčejně veliká. Vinice, které tohoto roku uspokojivě nasadily, silně utrpěly, tak jako ovocné stromy; plodiny, které až na nepatrnou část ještě stály, značně utrpěly krupobitím, z části jsou úplně zaneseny a většinou leží, takže skrovné zbytky žní budou se velmi špatně sklízeti.

Voda přišla do osady se strání tak prudce, že brzy nejen vyplnila 3 m hluboký a

5 m široký příkop, nýbrž z něho vystoupila a po celé šířce zaplavila hořejší část osady, řítíc se jako dravý proud. Povodeň trvala sice pouze hodinu, ale za tuto dobu způsobila veliké škody. Čtyři dřevěné mosty v obci, které stály na traversových podkladech, byly odneseny, silné traversy ležely po povodni ohnuté roztroušeny kolem. Přes polovici stromů podél místního příkopu proudy vyrvaly a odnesly. Cesty a silnice byly rozervány, v bytech některých domů stála voda až na metr vysoko.

Nejhůře byli postiženi místní obyvatelé Štěpán Unger, jehož dům i s veškerým zařízením vodní spousty úplně zničily. Jeho příbuznou Cecilii Stehlíkovou proudy strhly a utonula. Unger a jeho rodina jest touto živelní pohromou úplně na mizině.

Velké škody utrpěli dále rolníci Josef Wies, č. 52, Šimon Brand, č. 51, Rudolf Maschke, č. 50, Jan Lepník, č. 49, Frant. Tichý, č. 3. V hořejší osadě byl téměř každý dům zaplaven a místnosti byly pod vodou.

Pokud jde o město Hustopeč, utrpěla krupobitím zvláště místa sousedící s Kur-

dějovém »Steinber«, »Schönberg«, »Asperln« atd. Ještě větší jsou škody, které způsobila povodeň zaplavením a zanesením polí. Ještě 24 hodiny po průtrži mračen bylo mnoho polí pod vodou. Do mnoha objektů, obydlí a stájí vnikla voda a způsobila velkou škodu. Několik mostů bylo spoustami vody odneseno. Opravy ulic a cest ve městě vyžádají si delší doby a velkého nákladu.

Obec Starovice byla krupobitím a průtrží těžce poškozena, zvláště níže ležící pole na jedné straně osady byla silně postižena. Také jiné obce hustopečského okresu utrpěly bouří více nebo méně, ale přesná výše způsobených škod není ještě známá.

Nouze mnoha zemědělců způsobená bouří vyžaduje rychlých a účinných pomocných opatření.

Podepsaní tedy navrhují:

1. Vláda nechť neprodleně vydá pokyny, aby byly zjištěny škody způsobené bouří a aby k tomu byly přibrány příslušné zemědělské korporace.

2. Vláda, poněvadž jde o neobyčejné velkou škodu, nechť poskytne zvláštní peníze na mimořádnou pomocnou akci, poněvadž peníze fondu pro živelní pohromy sotva by stačily na účinnou podporu postiženým.

3. Vláda nechť nařídí berním úřadům, aby zastavily všechny exekuce dlužných daní.

4. Vláda nechť nařídí finančním úřadům, aby postiženým zemědělcům povolily náležité odpisy daní.

5. Vláda nechť se postará, aby v postiženém území byly povoleny větší státní příspěvky na opravu zničených komunikací.

V Praze dne 14. července 1932.

Dr. Hodina,

Böhm, Böllmann, Heller, Platzer, Gläsel, Viereckl, Wagner, Bobek, Greif, Zajíček, Fritscher, dr. Rosche, Scharnagl, dr. Petersilka, Kunz, Krumpe, Zierhut, dr. Peters,

Halke, Windirsch.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP