Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.
III. volební období. 6. zasedání.
1915,
Návrh
poslanců Štětky, Kulmové, Śliwky, Steinera, Vallo a soudruhů na vydání zákona o trestním stíháni člena vlády, který v zákonné lhůtě neodpověděl na interpelaci členů Národního shromáždění R. Č. S.
Poslanecká sněmovna se usnesla:
Zákon ze dne .................. 1932
o trestním stíhání člena vlády, který v zákonné lhůtě neodpověděl na interpelací členů Národního shromáždění republiky Československé.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Člen vlády, který ve dvouměsíční lhůtě, stanovené v §u 68 jedn. řádu poslanecké sněmovny Národního shromáždění republiky Československé neodpověděl na interpelaci člena Národního shromáždění republiky Československé, bude předsednictvem příslušné sněmovny potrestán peněžitou pokutou od 10 do 100 Kč.
§ 2.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.
Odůvodnění.
Je všeobecným zjevem, že členové vlády, kteří neustále apeluji na občany, aby plnili zákony, sami se zákony neřídí, nedbají na př. předpisů jednacího řádu sněmoven, který stanoví, že interpelovaný člen vlády je povinen odpověděti ústně nebo písemně do 2 měsíců, anebo výslovně odpověď odepříti s udáním důvodů.
Posl. Kuhnová podala panu předsedovi poslanecké sněmovny Národního shromáždění republiky Československé dotaz podle §u 70 jedn. řádu o tom, že ministr financí dr. Trápí po dobu 6 měsíců neodpověděl na interpelaci o zastřelení nezaměstnaného Arnošta Bauera finančním
strážníkem Voglem (tisk 1547/XIII). Na tento dotaz pan předseda poslanecké sněmovny ve schůzi ze dne 17. června t. r. odpověděl, že prý dvouměsíční lhůta k odpovědi na interpelace je sice stanovena zákonem, ale předseda ani předsednictvo nemají prý donucovací moci nad jejich dodržením. Navrhuje proto aspoň nepatrný takový prostředek a sněmovna bude míti příležitost ukázat, má-li aspoň trochu úcty k sobě samé.
Po stránce formální navrhujeme, aby návrh přikázán byl výboru ústavněprávnímu k projednání do 8 dnů.
V Praze, dne 7. července 1932.
Štětka, Kuhn, Śliwka, Steiner, Vallo,
Hrubý, Dvořák, Hádek, Kliment, Höhnel, Gottwald, Juran, Novotný, Hodinová, Čížímská, Török, Russ, Babel, Barša, Zápotocký, Kopecký.