Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.
III. volební období. 6. zasedání.
1896.
Návrh
poslanců Frant. Bíňovce, dr. Lva Wintra a soudruhů
na urychlené a vydatné poskytnutí pomoci živelní pohromou postiženým zemědělcům
v okresích Slaný a Kralupy-Velvary.
Dne 5. června v hodinách odpoledních přihnala se směrem od Loun přes Velvary na Labský Kostelec prudká bouře, provázená prudkým krupobitím a spoustou náhle spadlých vod, které v četných obcích bud úplně zničily nebo značně poškodily nadějnou úrodu všech druhů zemědělských plodin. V četných případech rozemlety byly nejen pole, příkopy a cesty, ale i obytná a hospodářská stavení byla záplavou vod zatopena a značně poškozena.
V okresu slánském byly to zejména obyvatelé obcí: Bílichov, Hořešovice, Plchov, Kvílíce, Kutrovice, Třebíz, Neprobylice, Dřínov, Beřovice, Stradonice, Páleček, Lisovíce, Klobuky, Kobylníky, Čeradice, Zlonice, Bakov, Tmáň, Skůry, Křovice, v okresu kralupsko-velvarském pak občané obcí Bratkovice, Nabdín, Velvary, Chržín, Uhy, Staré Ouholice, Všestudy, Zlosyň a Dřínov, jejichž polní majetek byl z velké části v pravém slova smyslu zničen. Velké škody způsobily spousty vod potoka zlonickovelvarského, jehož i povodí bylo v dravou řeku proměněno.
Valná část postižených zemědělců založila si existenci poskytnutím přídělu při
provádění pozemkové reformy a je značně úvěrově zatížena a proto poslední živelní pohroma je tím citelnější.
Podepsaní proto navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Vládě se ukládá, aby
1. ) nařídila objektivní a urychlené vyšetření škod ve jmenovaných obcích příslušnými orgány za pomoci místních znalců,
2. ) na základě provedeného šetření a jeho výsledku poskytnuta byla poškozeným nouzová podpora, odpisy a úlevy daňové a zastaveny byly tak prováděné exekuce,
3. ) Zemský úřad a příslušné okresní úřady vyzvala k uspíšení regulačních úkolů na potoce zlonicko-velvarském a k jejích provedení napomáhala příspěvkem z melíoračního fondu.
Finanční potřeba návrhem tímto vzniklá uhrazena budiž z položek k tomu účelu z rozpočtu určených.
Po stránce formální budiž tento návrh přikázán výboru iniciativnímu, zemědělskému a rozpočtovému.
V P r a z e dne 8. června 1932.
Bíňovec, dr Winter,
Jurnečková-Vorlová, Vácha, Husnaj, Polach, dr Macek, Klein, Bečko, F. Svoboda, Chalupa, Benda, Nový, Pík, Staněk, inž. Nečas, Prokeš, Seidl, dr Mareš, dr Markovíč,
Chalupník, Srba, Kučera, V. Beneš.