Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.

III. volební období. 6. zasedáni.

1816.

Návrh

poslanců J. Vaňka, P. Solfronka, F. Richtra a druhů

na poskytnutí okamžité podpory pohořelým občanům městyse Batelova, politický okres Jihlava, obce Štěměchy v okresu třebíčském a obce Znětínek v okrese

velkomeziříčském.

V pátek dne 6. května 1932 kolem 10. hodiny dopolední vypukl požár v městysu Batelově u Jihlavy. Následkem velkého větru rozšířil se požár tak rychle, že v krátké době přes všechno úsilí několika hasičských sborů padlo dravému živlu za oběť 12 stavení. Celková škoda odhaduje se kolem 600. 000 Kč a jest jen z nepatrné části kryta pojištěním. Postižení jsou vesměs chudí lidé, kteří se nalézají ve veliké bídě, bez přístřeší, zbaveni jsouce všech prostředků k výživě. Jest jim třeba poskytnouti neodkladně vydatné pomoci.

Za několik dní na to, 17. května, postiženy byly další dvě obce ještě krutěji velkým požárem. Jsou to obce Štěměchy v okresu třebíčském a Znětínek v okresu velkomeziříčském.

V obci Štěměchy vypukl požár po 9. hodině dopolední a následkem silného větru rozšířil se tak rychle, že v krátké době 20 stavení lehlo popelem, přes veške-

ré úsilí 14 hasičských sborů. Přes 60 osob ocitlo se tímto neštěstím bez přístřeší. Celková škoda odhaduje se na několik set tisíc korun a jen z nepatrné části je kryta pojištěním. Postižení jsou vesměs chudí lidé, kteří nemají nyní ani nejnutnějších prostředků k obživě.

V noci ze 17. na 18. května vypukl požár v malé vesničce Znětínek, kde vyhořelo 8 stavení, obytné a hospodářské budovy a kolny úplně a jednomu občanu shořely hospodářské budovy. Škoda činí asi půl milionu Kč, což na tento chudičký kraj jest velmi citelné.

Protože postižení obyvatelé nachází se ve veliké bídě, nemajíce ani nejnutnějších prostředků k výživě, navrhují podepsaní:

Slavná sněmovno, račiž se usnésti: Vládě se ukládá, aby:

1. dala ihned vyšetřiti výši škod tímto požárem způsobených,

2. poskytla co nejrychleji pohořelým peněžitou výpomoc,

3. umožnila těžce postiženým obcím vydatnou pomocí z fondu pro živelní pohromy vybudovati obytné i hospodářské

budovy a poříditi potřebné hospodářské stroje, nářadí a zvířectvo,

4. přiznala postiženým daňové úlevy a odpisy na daních.

Po stránce formální navrhují podepsaní, aby návrh byl přikázán výboru iniciativnímu, rozpočtovému a zemědělskému.

V P r a z e dne 19. května 1932.

Vaněk, Solfronk, Richter,

dr. Patejdl, Fiala, dr. Moudrý, Bergmann, Mikuláš, Tykal, Špatný, Lanc, Langr, Slavíček, Jos. Tůma, B. Procházka, Šeba, Netolický, Sladký, Stejskal, Polívka,

Šmejcová.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP