Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.

III. volební období 6. zasedání.

1795.

Návrh

poslanců Václava Knotka, Václava Koška, Josefa Šamalíka, Františka Janalíka,

Antonína Kaňourka a druhů

na míšení škrobové moučky do pečiva.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Vláda se vyzývá, aby učinila všechna vhodná opatření, aby pro zlepšení jakosti pečiva bylo umožněno i zabezpečeno používání škrobové moučky a bramborové moučky válené při výrobě pečiva.

Opatření tohoto dalo by se docíliti, kdyby při dovozu cizího obilí byla komisí povolovací dána podmínka, že dovozce cizího obilí byl by nucen na 10 vagónů obilí cizího zakoupiti jeden vagón domácího škrobu, nebo bramborové válcové moučky.

Vzhledem k tomu, že na nákup cizího obilí připadá povinnost nakoupiti určité množství obilí domácího, bylo by navrhované kvantum škrobu naprosto přiměřené. Bylo by však nutno, aby obchodníci a výrobci pečiva byli zbaveni povinnosti označovati zvláště pečivo s přimísenou moučkou škrobovou, pokud není více příměsku než 3%.

Odůvodnění.

Škrobárenský průmysl, následkem obmezení výroby v textilu, prožívá zlou krisi. Zásoby škrobu leží neprodány.

Škrobu bylo vyrobeno 770 vagónů a dodnes prodáno sotva 280 vagónů, takže téměř 500 vagónů škrobu jest na skladě

bez možnosti odbytu. Za tohoto stavu věci nebude lze škrob dále vyráběti. To znamená, že utrpí odbyt bramborů, poněvadž škrobárenský průmysl nebude je kupovati. Že tomu tak je vidno z toho, že kartel škrobárenský uchází se o poskytnutí bezúročné půjčky, aby mohl škrob uskladniti. Tomu v zájmu zemědělství v horských chudých krajích musí býti zabráněno za každou cenu. Poskytnutím požadované půjčky se ničeho nedocílí, když nahromaděná zásoba škrobu nebude spotřebována. Množství 500 vagónů škrobu stačí na příměsek 3% do mouky k pečení. Tím budou ekonomicky spotřebovány zásoby škrobu, aniž by se zdražil chléb. O těch 500 vagónů sníží se dovoz mouky a chléb bude v letních měsících vláčnější. Že tím mouka ani pečivo na jakosti neutrpí, nýbrž získá, vidno z toho, že mlynářský průmysl se staví k tomuto opatření kladně.

Při tom je ovšem třeba, aby se škrobárnami sjednána byla přiměřená cena škrobu. Podepsaní mají na zřeteli hlavně možnost odbytu bramborů. Uskladněním škrobu byl by odbyt značně obmezen, čímž by byli nejtíže postiženi drobní pěstitelé bramborů, kteří nejsou účastni podílově ve výrobě lihu.

Zkoušky s míšením škrobové moučky nebo válcové moučky bramborové dokázaly jasně, že jakost pečiva neutrpí. Praktického důvodu- proti míšení není, ale za to je tu vážný důvod sociální pro zabezpečení odbytu škrobu, l s ohledem na stát je nutno toto opatření učiniti. Ceny obilí následkem sovětského nákupu na Balkáně prudce stoupají, vedle toho pak se nedostává domácí pšenice ani na nucenou kvótu, a proto je příměsek škrobové moučky a válené moučky bramborové do pečiva prostou nutností.

Podaný návrh nevyžaduje úhrady.

V ohledu formálním navrhují podepsaní, aby návrh tento přikázán byl k projednání výboru zemědělskému a zásobovacímu.

V P r a z e dne 3. května 1932.

Knotek, Kolek, Šamalik, Janalík, Kaňourek,

Petr, Roudnický, dr. Daněk, Stašek, Vičánek, Myslivec, Adámek, Navrátil, Bezděk, dr. Dolanský, Stanislav, dr. Novák, dr. Nosek, Světlík, Sedláček, Vaculík.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP