Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.

III. volební období 6. zasedání.

1730.

Zpráva

výboru zahraničního a živnostensko-obchodního o vládním návrhu (tisk 1710),

kterým se předkládá Národnímu shromáždění ke schválení dodatková dohoda

k obchodní úmluvě mezi republikou Československou a Francií ze dne 2. července

1928, sjednaná dne 23. března 1932 v Paříži a uvedená v prozatímní platnost

vládní vyhláškou ze dne 6. dubna 1932, čís. 45 Sb. z. a n.

I.

Hospodářská krise, která v roce 1930 a zejména 1931 zachvátila celou Evropu a dostavila se, třebas snad až nejposledněji, i ve Francii, měla za následek, že státy, které ztratily svoje odbytiště na Balkáně, v Maďarsku atd., začaly mnohdy za dumpingové ceny zaplavovati svým zbožím Francii, která jediná snad udržela svoji kupní sílu. Tento hromadný dovoz měl za další následek, že francouzská obchodní bilance za poslední roky vykazovala stále stoupající pasivitu, která za r. 1931 přesahuje 11 miliard franků a ohrožuje vážně celkové hospodářské a finanční postavení země.

Ve snaze odvrátiti tuto hrozící katastrofu odhodlala se Francie k určitým opatřením, majícím za účel regulovati tento neúměrný dovoz cizího zboží. Tato opatření spočívají jednak v úpravě celních sazeb, jednak v kontingentování dovozu. Poněvadž obojí tato opatření jsou však ve většině případů odvislá od souhlasu třetích států, obrátila se Francie mezi jinými i na ČSR se žádostí o dekon-

solidaci některých celních položek, u kterých dosavadní jejich vázanost její obchod i hospodářství vážně ohrožovala.

Jedná se o ječmen, slad, hračky, částečně konfekci atd. Československo uznávajíc těžkou situaci francouzského zahraničního obchodu, svolilo k žádané dekonsolidaci s podmínkou, že nová úprava cla na tyto produkty bude sjednána v dohodě s námi. Za to na druhé straně svolila Francie za stejných podmínek k vyvázání některých položek, o které požádalo Československo, kterému se vedle toho dostalo i dalších různých výhod pro různé výrobky průmyslové a některé produkty jako řezbářské zboží, různé náčiní, nožířské zboží a přístroje optické.

Výsledek vzájemných porad a jednání jest uložen v přítomné dodatkové dohodě k obchodní úmluvě československo-francouzské, která byla podepsána v Paříži dne 23. března 1932 a která se předkládá k schválení.

Vedle toho podařilo se Československu v několika pro ně zvlášť důležitých případech sjednati s Francií přímé kontingentní dohody mezi příslušnými interesenty obou zemí dříve, nežli Francie přikročila k zamýšlené autonomní kontingentaci.

Hledě k tomu, že všecky dekonsolidace na jedné i na druhé straně jsou vázány podmínkou, že nová cla nemohou býti

zavedena bez vzájemného souhlasu a bez předchozí dohody, nelze míti - za dnešní kritické situace v celém světě - za to, že dodatková dohoda z 23. března 1932 zhoršuje zvláště povážlivě naši obchodní úmluvu z 2. července 1928.

Výbor zahraniční navrhuje proto poslanecké sněmovně, aby přijala následující schvalovací usnesení:

Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s dodatkovou dohodou k obchodní úmluvě mezi republikou Československou a Francií ze dne 2. července 1928, sjednanou dne 23. března 1932 v Paříži a uvedenou v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 6. dubna 1932, čís. 45 Sb. z. a n.

V Praze dne 27. dubna 1932.

Frant. Tomášek, v. r.,

předseda.

Ján Janček, v. r., zpravodaj.

II.

Výbor živnostensko-obchodní projednával shora jmenovaný vládní návrh ve své schůzi konané dne 27. dubna 1932 a u-

snesl se připojiti se k usnesení výboru zahraničního.

V Praze dne 27. dubna 1932.

P. Pechman, v. r.,

předseda.

Inž. dr. Toušek, v. r..

zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP