Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.

III. volební období. 6. zasedání.

1722.

Zpráva

výboru branného o vládním návrhu (tisk 1682)

zákona o délce presenční služby a o některých změnách branného zákona a zákona ze dne 8. dubna 1927, č. 53 Sb. z. a n.

čtrnáctiměsíční služba vojenská připravována byla již od r. 1920. Branný zákon republiky Československé, jehož schválení bylo před dvanácti lety označeno jako historická událost prvního řádu, byl vybudován na zásadách čtrnáctiměsíční služby vojenské. Pouze pro přechodnou dobu byla stanovena dvouletá služební doba a později osmnáctiměsíční služba vojenská, která r. 1927 byla z věcných i technických příčin prodloužena i na léta další. Za tu dobu se velmi mnoho změnilo, četné státy snížily vojenskou službu.

Navrhovaný zákon uskutečňuje zavedení 14měsíční presenční služby.

§ l vládního návrhu podrobil branný výbor částečné změně: Branci, kterým byl povolen odklad presenční služby v minulých letech, domáhali se toho z příčin existenčních. Osob těch jest velmi značný počet a to 13. 967. Branný výbor uznal za spravedlivé, aby i branci, jimž byl povolen odklad presenční služby vojenské, používali výhody presenční služby čtrnáctiměsíční. Naproti tomu osoby, které vlastní vinou zmeškaly odvod, mají pochopitelně nésti následky (§2).

Zvýšení kontingentu ministrem národní obrany za souhlasu vlády (§3) až do výše 5000 branců odůvodňuje vojenská správa značným počtem pomocných služeb (10. 200 osob) a potřebou strážní služby, která v některých větších posádkách vyžádá si až 615 branců denně.

Podávaní žádostí do náhradní zálohy po zařazení ukázalo se nutným, nastanou-li okolnosti, které nutně odůvodňují předčasné propuštění brance z činné služby. Vojenská správa v případech naléhavých vycházela sice již nyní vstříc, než je nutno pro tuto příznivou praxi opatřiti potřebný zákonný podklad (§4).

Třetí část navrhovaného zákona (§ 5 a § 6) obsahuje změny ustanovení branného zákona o přezkoušení o ustanovení o neuposlechnutí povolávacího rozkazu k nastoupení cvičení ve zbrani.

Branný výbor navrhuje, aby vládní návrh byl přijat se změnami výborem usnesenými a resolutí přijatých výborem.

Tím vyřizují se současně iniciativní návrhy tisk 81, 1493, 1494, 1495, 1564, 1565, 1567.

V P r a z e, dne 21. dubna 1932.

David v. r., předseda.

Emil Špatný v. r.,

zpravodaj.

Zákon

ze dne ...... .................................

o délce presenční služby a o některých změnách branného zákona a zákona ze dne 8. dubna 1927, č. 53 Sb. z. a n.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

část I. Ustanovení o délce presenční služby.

§1.

Zrušení zákona ze dne 8. dubna 1927, č. 51 Sb. z. a n., o délce presenční služby vojenské.

(1) Zák. č. 51/1927 Sb. z. a n. pozbývá platnosti pro osoby odvedené v roce 1933 a později. Presenční služba vojenská těchto osob, nejsou-li zařaděny nebo přeloženy do náhradní zálohy, trvá 14 měsíců (§ 17 branného zákona).

(2) Ustanovení předcházejícího odstavce platí obdobně též o osobách dříve odvedených, které pro odklad presenční služby nastoupí do této služby teprve "s branci odvedenými v roce 1933 nebo později.

§2.

Presenční služební povinnost osob, které zmeškaly odvod.

Ustanovení předcházejícího paragrafu neplatí pro osoby, které vlastní vinou zmeškaly odvod v některých dřívějších letech; presenční služební povinnost těchto osob trvá právě tak dlouho jako u ostatních osob odvedených v roce, v němž odvod zmeškaly.

Část II.

Změny zákona ze dne 8. dubna 1927, č. 53 Sb. z. a n., o ročním kontingentu branců, o náhradní záloze a o některých změnách branného zákona.

§3.

Roční kontingent branců se zákonitou presenční službou.

(1) Roční kontingent branců, stanovený § 1, odst. 1.,. zák. č. 53/1927 Sb. z. a n., může

býti ministrem národní obrany se souhlasem vlády podle potřeby zvýšen.

(2) Toto zvýšeni nesmí však překročiti počet 5. 000 branců.

§ 4.

Žádosti o přeložení do náhradní zálohy po zařadění.

(1) Jestliže okolnosti, jež by odůvodňovaly zařadění brance do náhradní zálohy, nastaly po zařadění brance do branné moci s povinností k zákonité presenční službě anebo nejdéle 14 dní předtím, může si branec podati žádost, aby byl přeložen do náhradní zálohy; takovou žádost třeba podati nejpozději do 15 dní poté, co uvedená okolnost nastala.

(2) O žádostech za přeložení do náhradní zálohy podle ustanovení předcházejícího odstavce, o nichž platí obdobně to, co stanoví zák. č. 53/1927 Sb. z. a n. o žádostech za zařadění do náhradní zálohy, rozhoduje s konečnou platností domovské doplňovací okresní velitelství v dohodě s domovským okresním úřadem.

(3) Podrobnosti k provedení tohoto paragrafu stanoví vládní nařízení.

Část III. Změny branného zákona.

§ 5.

Změna ustanovení o přezkoušení.

§ 11, odst. 2., branného zákona republiky československé ze dne 19. března 1920, č. 193 Sb. z. a n., zní takto:

"Tato komise přezkouší i ty osoby, které byly v odvodním řízení uznány za neschopné, zjistí-li se, že neodvedení bylo přivoděno některým soudně trestným činem nebo že nebylo v odvodním řízení šetřeno platných předpisů anebo že rozhodnutí o neodvedení je z jiných důvodů nesprávné. Takové přezkoušení lze provésti, bylo-li trestním rozsudkem prokázáno, že neodvedení bylo přivoděno soudně trestným činem, až do 31. prosince roku, v němž dotčená neodvedená osoba dosáhne 50. roku věku; v ostatních případech lze takové přezkoušení provésti jen do tří let poté, co bylo provedeno odvodní řízení, jež skončilo neodvedením. "

§ 6.

Změna ustanovení o neuposlechnutí povolávacího rozkazu k nastoupení cvičení ve zbrani (cvičení služebního a dvanácti nedělního vojenského výcviku).

§ 47 branného zákona č. 193/1920 Sb. z. a n. ve znění § 10, XXIII., zák. č. 53/1927 Sb. z. a n. zní takto:

"Pro přečin bude potrestán vězením do tří měsíců nebo trestem na penězích do 2. 000 Kč, kdo neuposlechne povolávacího rozkazu k nastoupení dvanáctinedělního vojenského výcviku, cvičení ve zbrani (cvičení služebního) nebo zvláštního cvičení příslušníků zálohy a náhradní zálohy do 24 hodin po uplynutí stanovené lhůty.

Kratší zmeškání podléhá potrestání vojenskými úřady disciplinárními".

Část IV. Účinnost zákona a jeho provedení.

§ 7.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provésti jej se ukládá ministru národní obrany v dohodě se zúčastněnými ministry.

Resoluce.

1. Ministerstvo národní obrany, ministerstvo vnitra a ministerstvo financí se žádají,

aby v době nejkratší vypracován a podán byl návrh zákona o započítání presenční vojenské služby do pořadí i do postupu (zvýšení služného) všech státních a veřejných zaměstnanců.

2. Budiž učiněno opatření, aby povolávání k vojenským cvičením dala se pokud jen možno v době sezónní nezaměstnanosti dotyčných záložníků.

3. Ministerstvo vnitra nechť urychleně předloží návrh zákona o zvýšení podpor rodin nemajetných záložníků povolaných k vojenskému cvičení. Budiž učiněno opatření, aby tyto podpory byly vypláceny hned v době trvání cvičení.

4. Ministerstvo národní obrany se vyzývá, aby spolu se súčastněnými ministerstvy učinilo co nejrychlejší opatření, aby strážní služba vojáků byla zrušena všude, kde nejedná se o objekty čistě vojenské, které jinak než vojensky střeženy býti nemohou.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP