Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.

III. volební období 6. zasedáni.

1709.

Návrh

poslanců Zápotockého, K. Procházky, Hádka, Śliwky, Dvořáka, Steinera

a soudruhů

na vydáni zákona o 6hodinné době pracovní pro horníky.

Podepsaní navrhují:

Zákon

ze dne...........1932

o 6hodínné době pracovní pro horníky bez zkrácení mezd.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Článek 1. Délka pracovní doby.

§ 1.

(1) Pro všechny horníky zavádí se skutečná 6hodinná doba pracovní ve 24 hodinách. Úhrnná doba pracovní v týdnu nesmí trvati déle než 36 hodin.

(2) Hodinové mzdy, mzdy za den a směnu a pod., jakož i úkolové sazby musí v důsledku zkrácení pracovní doby být úměrně vyrovnány a zvýšeny tak, že úhrnná denní, týdenní, 14denní, měsíční, neb jinak vyplácená mzda nesmí být nižší než dosavadní mzda, vyplácená při plném zaměstnání. Rovněž nesmi býti zkráceny sociální výhody a požitky horníků.

§ 2.

Do pracovní doby uvedené v § l musí být započítána také doba přípravných prací, pohotovost k pracovním úkonům, vjezd a výjezd ze šachet, pracovní přestávky, u učňů čas ztrávený návštěvou pokračovací školy, školy živnostenské nebo jiné a pod.

Článek II.

Rozdělení pracovní doby.

§ 3.

(1) Rozdělení pracovní doby, stanovení hodin, kdy práce počíná a kdy končí, stanovení pracovních přestávek určí zaměstnanci na celozávodní schůzi většinou hlasů, ač-li neobsahuje příslušná ustanovení kolektivní smlouva.

(2) Nejdéle po 3 hodinách nepřetržité práce jest horníkům poskytnouti přestávku aspoň 15 minut, mladistvým horníkům, mladším 18 let a ženám aspoň 30 minut.

Článek III. Práce noční.

§ 4.

(1) Prací noční jest rozuměti práci mezi 22. a 5. hodinou. Pracovati v této době jest přípustno jen v podnicích nepřetržitě pracujících, v nichž se výroba z technických důvodů nemůže zastaviti.

(2) Přechodné práce v noci, nutné opravy závodního zařízení, práce při nastalých poruchách nebo živelních pohromách jsou přípustný za souhlasu závodní rady, důvěrníků dělnictva, jakož i osazenstva.

(3) Při noční práci mohou býti zaměstnáni toliko muži starší 18 let; ženy nesmějí býti při noční práci zaměstnávány vůbec.

(4) Za práci v noci přísluší horníkům příplatek ke mzdě a to vždy za každou započatou hodinu:

a) při pracech nepřetržitého provozu ve všední dny nejméně 25% denní mzdy;

b) při pracech nepřetržitého provozu v neděli a ve svátek nejméně 100% denní mzdy;

c) při pracech opravných, pohromách, pracech nebezpečných nejméně 200% denní mzdy.

Článek IV.

Závěrečná ustanovení. § 5.

(1) Práce přes čas se zakazuje a jest výjimečně přípustná jen v případech a za podmínek uvedených v § 4, odst. 2.

(2) Pracoval - li horník na práci přes čas, ať z jakýchkoliv důvodů, přísluší mu za každou započatou hodinu nejméně dvojnásobný plat, jaký dostává za práci normální.

(3) Horník nesmí býti z práce propuštěn jen proto, že odmítl pracovati přes čas.

§ 6.

Přemlouvati nebo donucovati horníka ke vzdání se výhod uvedených v tomto zákoně se trestá jako přečin

1. vězením do jednoho měsíce, jde-li o prvý případ;

2. jako přečin vězením od 1 měsíce do 6 měsíců při opakování trestného činu;

3. jako zločin těžkým žalářem od 6 měsíců do l roku, jakož i ztrátou povolení k provozování živnosti (podniku) při soustavném porušování zákona.

§ 7.

Zákon nabývá platnosti dnem vyhlášení a tímže dnem pozbývají platnosti všechna zákonná ustanovení, jemu odporující. Provedou jej ministři sociální péče, veřejných prací a spravedlnosti.

Odůvodnění.

Současné boje hornictva proti hromadnému propouštění a snižování mezd činí uzákonění 6hodinné doby pracovní pro všechny horníky při nezkrácených primech obzvláště naléhavým. Dělníci bez rozdílů domáhají se neprodleného splnění

těchto požadavků, které my už dávno tlumočíme i v poslanecké sněmovně. Horníci jsou odhodláni prosazení těchto požadavků ve spojení s ostatním proletariátem vybojovat všemi prostředky.

Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh přikázán byl výboru s o c iálně-politickému k projednání ve lhůtě 24 hodin.

V Praze, dne 30. března 1932.

Zápotocký, K. Procházka, Hádek, Śliwka, Dvořák, Steiner,

Kopecký, Hrubý, Kliment, Novotný, Čižinská, Krosnář, Hruška, J. Svoboda, Russ, Hodinová, Štětka, Höhnel, Vallo, Juran, dr. Stern.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP