Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.
III. volební období. 6. zasedáni
1690.
Návrh
poslanců Gottwalda, Kopeckého, dr Sterna a soudruhů na vydání zákona o zákazu vývozu válečného materiálu.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Zákon
ze dne.................. 1932
o zákazu vývozu válečného materiálu.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§1.
Veškerý vývoz válečného materiálu z C. S. R. se zakazuje.
§2.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Tímto dnem pozbývají platnosti všechna ustanovení jemu odporující. Provede jej vláda ČSR.
Odůvodnění.
Po imperialistickém válečném útoku na Čínu chystá se Japonsko v nejbližší době přepadnouti Svaz Sovětských Socialistických Republik. Všechny ostatní kapita-
listické státy Japonsko v tomto loupežném postupu podporují a jsou odhodlány válečné výpravy proti jedinému státu dělníků a rohlíků všemi prostředky se zúčastniti.
Jen díky krajné mírumilovné politice Sovětského Svazu minuly se dosud provokace Japonska a ostatních imperialistů cíle. Ale tyto provokace se den po dni stupňují. Imperialisté chtějí válku vůbec a zejména válku proti Svazu sovětských socialistických republik, této záštitě všeho pracujícího lidu.
Z ČSR. jsou denně vyvážena veliká množství válečného materiálu, obzvláště do Japonska. Těmito hroznými zbraněmi jsou ničeny životy čínských dělníků, rolníků a studentů a mají podle plánů buržoasie a jejích vlád býti ničeny životy dělníků a rolníků Sovětského Svazu.
Pracující lid domáhá se bouřlivě zastavení vývozu válečného materiálu. Proletariát je ochoten sáhnouti ke svépomoci.
II. Internacionála snaží se jej opět podvésti, vydávajíc papírové výzvy k zamezeni tohoto vývozu, zatím co »socialističtí« ministři, exministři a policejní presidenti vývoz zbraní do Japonska všemi prostředky podporují a stihají trestně proletáře, kteří se brání proti vývozu válečného materiálu.
Komunistická strana říkala vždy proletariátu a říká mu i na dále, že zabránit válce, zabránit vývozu zbraní, může jen on vlastní silou. Dáváme však tímto svým návrhem sociálně demokratickým stranám možnost ukázat, jak vážně míní své výzvy k zamezení tohoto vývozu.
Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh přikázán byl výboru těchnicko-dopravnímu k bezodkladnému projednání, ve lhůtě 24 hodin.
V Praze, dne 30. března 1932.
Gottwald, Kopecký, dr Stern,
Juran, Hodinová, Čižínská, Krosnář, Hruška, Vallo, Höfanel, Kubač, Tyll, Śliwka, Török, Kuhn, Hrubý, Russ, Kliment, Barša, K. Procházka, Babel.