Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.

UI. volební období. 6. zasedání.

Původni znění.

1680.

Odpoveď

ministra financi

na interpelaci poslanců dra Sterna, Hádka a soudruhů o defraudacích daní firmy Moravia v Hlubočkách (tisk 1585).

Jak již v odpovědi ze dne 29. května 1931 na interpelaci poslanců Hádka, Jurana a soudruhů (č. tisku 1087 ex 1931) je uvedeno, byly odpisy resp. opravy vyměření zvláštní daně výdělkové za berní léta 1921 až 1926 »Akciové  společnosti pro železářský průmysl a obchod Moravia* provedeny na podkladě ustanovení zákona ze dne 3. března 1921, č. 102 Sb. z. a n., ježto firma vyhověla všem požadavkům, které tento zákon předpisuje a měla tudíž zákonný nárok na tuto opravu vyměřené daně.

Při odpisech daní s přirážkami příslušejících stranám dle tohoto zákona není zákonně stanoveno, aby o tom napřed byla dotázána příslušná obec.

Nejde tudíž p daňovou defraudaci, ani o slevu daní, již by byla finanční správa poskytla dle své volné úvahy, nýbrž p odpisy zvláštní daně výdělkové s přirážkami dle zákona správně provedené, takže požadavek interpelace, aby firma byla přinucena ihned zaplatiti odepsané daně a přirážky a nejpřísněji potrestána za zločinné daňové defraudace, nemá opory v zákoně.

Zákon o přímých daních ze dne 15. června 1927, č, 76 Sb. z. a n. v § 79, lit. f)

stanoví, že podniky, které počínajíc rokem 1927 vystaví, přestaví, přistaví nebo nastaví budovy pro provozování podniků včetně budov s byty pro vlastní úředníky nebo dělníky, anebo které vymění staré nebo pořídí nové stroje a zařízení, mohou si v pěti létech, počínajíc obchodním obdobím, v němž stavba byla dokončena nebo stroje a zařízení byly vyměněny nebo nově pořízeny, vedle normálních odpisů daně prostě odepsati dalších 20% nákladu, prokazatelně vynaloženého na tyto předměty.

Jestliže tudíž společnost »Moravia« tyto mimořádné odpisy provedla v bilancích za obchodní léta 1928 a 1929 dle usnesení mimořádné valné hromady ze dne 9. července 1931, nelze tu mluviti o daňové defraudaci nebo o podvodně dosaženém snížení daní, nýbrž o uplatnění výhod zákonem poskytovaných.

Při tom podotýkám, že dle výsledků šetření senátor dr. Hruban u finančních úřadů v daňových záležitostech společnosti »Moravia« ani osobně, ani písemně nezasahoval.

Pokud jde o rozpočet přirážek obce Hlubočky na rok 1927, prováděli - jak bylo zjištěno - svého času šetření o stíž-

nosti firmy »Moravia« proti výši přirážek obcí usnesených zemský vrchní rada Jan Lederer-Ponzer a zemský vrchní účetní rada Rudolf Aberle. Na základě výsledku šetření těchto úředníků bývalý moravský zemský výbor, vzav za základ pro výpočet přirážky vyšetřený předpis daní přímých, přirážkám podrobených v obci Hlubočkách za r. 1926, a uváživ možnost jeho příštího snížení, stanovil obecní přirážky uvedené obce 34% k dani činžovní a 125% k ostatním daním, kdežto obec žádala původně o povolení 187% přirážek k ostatním daním. Se snížením procenta přirážek obec byla srozuměna. Stejně bylo postupováno co do rozpočtu a přirážek obce Velké Bystřice na rok 1927, kde byla podána rovněž stížnost firmy »Moravie« proti usnesené výši přirážek a kde bývalý moravský zemský výbor vzal rovněž za základ vyšetřený předpis daní za rok 1926 a uváživ možnost jeho snížení, stanovil přirážky k ostatním daním mimo daň činžovní na 160%, kdežto obec

žádala původně o povolení přirážek 240%.

Odpis daní má podle zákona sám sebou za následek i odpis přiťážek k těmto daním. Výplata přirážek obci řídí se dle skutečných předpisů daní a přirážek a dle plateb poplatnictva, nikoliv dle rozpočtu obce. Nemohou proto obci býti vyplaceny přirážky dle jejího rozpočtu, jestliže nedošlo k jich předepsání ve výši rozpočtené nebo byly-li odepsány. Odpisem přirážek vznikl za obcí přeplatek, jejž nutno postupně uhraditi z výnosu běžných přirážek, takže není možno vypláceti jí běžné přirážky neztenčeně.

Poněvadž vyměřovacími spisy a konaným šetřením bylo prokázáno, že jak berní správa, tak i byv. zemský výbor a jeho úředníci postupovali přesně dle zákona, je podezření úřednictva, jmenovitě úřednictva berní správy, z úplatnosti zcela neodůvodněné a proto je důrazně odmítám.

V Praze dne 29. března 1932.

Ministr financí: Dr. Trápí, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP