Poslanecká sněmovna N. S. R. C, 1932.

III. volební období. 6. zasedání.

1679.

Návrh

poslanců Fr. Zemínové, Josefa Laňce, V. Sladkého, AI. Hatíny a druhů, aby byl bezodkladně předložen zákon o rekultivací pozemků, zpustošených dolováním.

Již v roce 1928 podán byl návrh poslanců Jos. Laňce a druhů (tisk čís. 1655), aby byl vydán zákon o zřízeni fondu pro rekultivaci dolováním zpustošených pozemků v uhelných oblastech. Od té doby vykonali navrhovatelé řadu intervencí, ve kterých se dožadovali urychleného vyřízení této věci a zakročovali jak u předsedy vlády, tak u pana ministra veřejných prací a zemědělství. Všude obdrželi slib, že bude jejich návrhu vyhověno a že dojde k rychlému řešení.

Provádění rekultivace stává se aktuelním problémem zvláště nyní, kdy tisíce a tisíce hornických rodin žije v obavách o svou existenci a kdy by bylo možno prováděním prací rekultívačnich okamžitě zaměstnati celou řadu lidí, vyřazených hospodářskou křísí z výrobního procesu. V době výrobní kříse bylo by možno zaměstnati horníky při rekultivaci pozemků a bylo by možno navrátiti tisíce ha půdy hospodářskému podnikání. Plocha zničená dolováním odhaduje se jenom v hnědouhelné oblastí severozápadních Čech na 10. 400 ha a ztráta na výnosnosti způsobena poškozením při těžbě uhlí na 20 milionů Kč

ročně. Po stránce národohospodářské znamenala by rekultivace navrácení pozemků do stavu způsobilého pro pěstěni plodin a zřízení kultur, dále zlepšení existenčních podmínek pro celou řadu rodin, zlepšení poměrů vyživovacích v uhelných oblastech a zvýšení zemědělské produkce. Pokud jde

0 finanční prostředky, kterých by bylo třeba k provedení návrhu, daly by se opatřiti zřízením fondu, do kterého by plynuly tyto příjmy:

1) V roce 1932 mohl by Státní pozemkový úřad poskytnouti pro účely fondu 10 milionů Kč z fondu náhradového; o tento peníz zmenšila by se povinnost Státního pozemkového úřadu k navrácení zálohy, poskytnuté tomuto fondu ze státních prostředků (§ 79 zákona ze dne 8. dubna 1920, čís. 329 Sb, z. a n. ve znění zákona ze dne 13. července 1922, čís. 222 Sb. z. a n. ).

2) Do fondu mohla by dále plynouti 50% přirážka k náhradě, kterou dle §u 98 vš. h. z. platí těžař za hornické užívání pozemků;

3] dalším příjmem fondu byla by dávka

1 Kč z jedné tuny vytěženého uhlí, kterou ovšem nebylo by možno vybírati u uhlí

spotřebovaného při provozu a z uhlí, na které mají nárok zaměstnanci podniku; dávka nesměla by býti přesunuta na spotřebitele.

4) Do fondu plynuly by výtěžky z pozemků, které byly již rekultivovány a prodány nebo pronajaty.

Podepsaní navrhují proto: Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti: »Ministerstvu veřejných prací se ukládá, aby po dohodě s ministerstvem financí a zemědělství předložilo co nejrychleji osnovu zákona o rekultivaci pozemků zpustošených dolováním*.

V Praze, dne 2. dubna 1932.

Zeminová, Láme, Sladký, Hatina,

Vaněk, dr Patejdl, Tykal, Jos. Tůma, Stejskal, Hrušovský, Bazala, Mikuláš, Malý, Slavíček, Šmejcová, Fiala, Polívka, Solironk, Šeba, B. Procházka, Tučný, dr Moudrý,

David, Richter, Langr.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP