Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.
IIl. volební období 6. zasedáni.
1677.
Návrh
poslanců K. Procházky, Hádka, Klimenta, Kuhnové, Steinera, Dvořáka, Jurana,
Šliwky a soudruhů
na odvoláni četnických posil z hornických revírů a povolování dělnických schůzí,
na zřízení báňské inspekce, prováděné volenými zástupci hornictva a placené
státem,
na mimořádné zdaněni zisků těžařů až na 50% ve prospěch nezaměstnaných a polozaměstnaných horníků a na sanaci hornického pojištěni
a na zákaz propouštěni hornictva v roce 1932.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovna se usnesla:
1. Vláda se vyzývá, aby okamžitě odvolala četnické posily a posily policejní z hornických revírů a dala příkaz, že dělnické projevy musí být úřady povolovány.
2. Vláda se vyzývá, aby poslanecké sněmovně předložila neprodleně návrh zákona, kterým se zavádí báňská inspekce, prováděná volenými zástupci hornictva a placená ze státních prostředků.
3. Vláda se vyzývá, aby neprodleně předložila poslanecké sněmovně návrh zákona, kterým se zavádí mimořádné zdanění zisků těžařů až do 50% ve prospěch nezaměstnaných a polozaměstnaných horníků a na sanaci hornického pojištění.
4. Vláda se vyzývá, aby předložila neprodleně poslanecké sněmovně návrh zákona, kterým se zbavují platnosti všechny výpovědi, dané horníkům podnikateli a zakazuje se propouštění horníků v r. 1932.
Odůvodnění.
ad 1.
Hornici bojují proti hromadnému propouštění a snižování mezd. Vláda postavila se také v tomto směru ihned do služeb podnikatelů. Do hornických revírů soustřeďuje velké četnické a policejní posily. Na Ostravsku byly střílením četníků zraněny již dvě osoby těžce a řada dalších lehce, také na Chomutovsku bylo již stříleno. Všude je prováděn ohromný útisk horníků. Jejich schůze a projevy jsou zakazovány a pod. Pracující lid bez rozdílu žádá, aby tato persekuční opatření byla ihned zrušena.
ad 2.
Neštěstí na mosteckých a falknovských dolech, zaviněná podnikateli, dokázala znovu, že dosavadní úřední inspekce zanedbává naprosto své povinnosti. Crazy horníků se v posledních létech zčtyřnásobily. Horníci se proto právem domáha-
jí báňské inspekce, prováděné jejich volenými zástupci a placené státem.
ad 3.
Těžaři měli v r. 1931 dvojnásobné zisky proti r. 1921. Naproti tomu snížen byl počet pracujících horníků o více než jednu třetinu a mzdy stlačeny o 40 %. Velká část horníků pracuje jen velmi omezeně. Hornické pojištění bylo podnikateli soustavně ochuzováno. Je proto náš požadavek mimořádného zdanění těžařských zisků až do 50% ve prospěch nezaměstnaných a polozaměstnaných horníků a na sanaci hornického pojištění zcela oprávněn.
ad 4.
Hornictvo brání se všemi prostředky proti hromadnému propouštění z práce. Těžaři mají stamilionové roční zisky. Jest proto náš požadavek zákazu všeho propouštění horníků v r. 1932 naprosto oprávněn.
Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh přikázán byl výboru ústavně-právnímu, sociálné-politickému a rozpočtovému k bezodkladnému projednání během 24 hodin.
V Praze dne 30. března 1932.
K. Procházka, Hádek, Kliment, Kuhn, Steiner, Dvořák, Juran, Sliwka,
Štětka, Valte, Krosnář, Tyli, Zápotocký, Kopecký, Hrubý, Hohnel, Torok, J. Svoboda, Hruška, Hodinová, dr. Stern, Gottwald, Kubač, Čižinská.