Poslanecká sněmovna N. S. R Č. 1932.
III. volební období. 5. zasedání.
1634.
Návrh
poslanců dr. Fr. Staňka, Fr. Mašaty, dr. Jos. Zadiny. A. Křemena, Teplanského.
Zajíce a druhů
na vydání novely zákona ze dne 16. července 1931, č. 122 Sb. z. a n. o státní pomoci při živelních pohromách v r. 1931.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Zákon
ze dne........1932,
kterým se mění zákon ze dne 16. července 1931. č. 122 Sb. z. a n. a zákon ze dne 17. prosince 1931. č. 206 Sb. z. a n. o státní pomoci při živelních pohromách
v r. 1931.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
Čl. I.
Zákon ze dne 16. července 1931. č. 122 Sb. z. a n. o státní pomoci při živelních pohromách v r. 1931. pozměněný zákonem ze dne 17. prosince 1931. č. 206 Sb. z. a n.. mění se takto:
1. § 1 odst. 2. zvyšuje se peníz 100 mil. Kč na 300 mil. Kč.
2. § 2 odst. 1. č. 1. zvyšuje se peníz 21 mil. Kč na 50 mil. Kč a v č. 2. téhož odstavce peníz 50 mil. Kč na 100 mil. Kč.
Čl. II.
Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provedou jej ministři zemědělství, vnitra u průmyslu. obchodu a živností v dohodě s ministrem financí.
Odůvodnění.
Zákonem ze dne 16. července l931. č. 122 Sb. z. a n.. byla zahájena zvláštní pomocná akce pro zemědělce, poškozené živelními pohromami v r. 1931. Těmto zemědělcům může býti poskytnut zprostředků státních příspěvek ve výši 3% na zúročení zápůjček, uzavřených na nápravu škod. způsobených těmito živelními pohromami, jestliže jejich hospodářské poměry odůvodňují poskytnutí této státní pomoci. Za určitých okolností muže se poskytnouti též, státni záruka za splácení zápůjček. jež postižení uzavřou za účelem nezbytně nutné nápravy zmíněné škody.
Již na podzim roku 1931 proniklo poznání, že původně omezené pomocně prostředky nestačí ani zdaleka ke zmírnění velikých škod. způsobených živelními pohromami v r. 1931. Z toho důvodu zvláštní novelou tohoto zákona ze dne 17. prosince 1931 byla finanční pomoc k tomuto účelu částečně zvýšená.
Avšak ani tato úprava nedostačuje. Živelní pohromy v minulem roce byly skutečně příliš rozsáhlé a postihly zemědělství všech zemí, zejměna však na Slovensku a Podkarpatské Rusi. Teprve nyní na podkladě šetření, provedeného o velkém počtu žádostí ze všech zemí možno konstatovati, že škody v žádostech prokazované přesahují 300 mil. Kč. Kromě toho bylo třeba řešiti pomocnou
akci pro opatření osiva podzimního pro oblasti nejhůře postižené a dále pro obnovu vyhořelé obce Važec na Slovensku. V nejnutnější míre bude třeba též přispěti k zabezpečení osiva pro jarní selí. Z toho důvodu se navrhuje zvýšení celkové výše zápujček, na které jest možno poskytnouti 5% úrokový příspěvek, na 500 mil. Kč. Jelikož zejména na Slovensku a Podkarpatské Rusi jest nutně třeba těž státní garancie ve větším měřítku, než bylo dříve předpokládáno, navrhuje se i v tomto směru přiměřené zvýšení.
Nová. úprava této pomocné akce navrhuje se z toho důvodu, aby aspoň částečně mohlo býti vyhověno všem odůvodněným žádostem za poskytnutí tohoto úrokového příspěvku, poněvadž jinak by celá akce ztroskotala pro nepatrné výsledky a způsobila by těžké zklamání postiženým zemědělcům.
Finanční úhrada nákladů, jež si vyžádá provedení tohoto zákona, budiž zajištěna v tomto roce z úspor rozpočtových a v létech následujících budiž o ni postaráno v řádném rozpočtu.
V ohledu formálním se navrhuje, aby tento návrh zákona byl přikázán výboru iniciativnímu a pak vý boru zemědělskému a r o z p o čt o v é m u.
V Praze, dne 11. února 1932.
Dr. Staněk, Mašata, dr. Zadina, Křemen. Teplanský, Zajíc. Janček, Beran, Chloupek. Vančo, Dubický, Pelíšek, Jan Tůma, Marek. dr. Kalas. Honzl, Bistřický, Kočandrle, Machník, Dorič, Skopal Procházka, Haupt, Pozdílek, Venci, dr. Černý. Bečák, dr. Suchý.