Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.
III. volební období. 5. zasedání.
1633.
Návrh
poslanců J. Dubického, dr. J. Kalaše. V. Pozdílka, L. Marka. P. Teplanského,
Š. Blažka, J. Zajíce a druhů
na vydání zákona o úpravě obchodu zeleninou čerstvou, konservovanou a ranými brambory.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, raciž se usnésti:
Zákon
ze dne .........
o úpravě obchodu zeleninou čerstvou. konservovanou a ranými brambory.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na, tomto zákoně:
§ I.
1. Dovozem a vývozem zboží celních položek 41. 42. 43 e b/1. 44 ev a/l. 129 a l3l/a. tuzemského i cizího původu pověřuje se organisace vladním nažízením určená.
2. Jiné osoby fysické i právnické smějí dovážeti nebo vyvážeti v odstavci 1. uvedené zboží jen se svolením organisace ad 1. určené, a to AI podmínek jí stanovených.
§ 2.
1. Vládě vyhrazuje se právo kontrolovati nákupní a prodejní ceny v §u 1 odstavec l. zmíněných druhů zboží.
2. Vláda zmocňuje se poskytnouti ku provedení zákona potřebných prostředků.
§ 3.
Jednání a úmluvy, jež odporují ustanovením §u 1 tohoto zákona, jsou zakázány, a pokud se příčí jeho účelům, jsou právně neúčinné. Totéž platí o smlouvách, uzavřených před účinností zákona
§ 4.
Vláda může naříditi, aby železnice a jiné dopravní prostředky přijímaly k dopravě zboží v §u 1 odst. 1. uvedené jen tehdy, je-li opatřeno dopravním opatřením, vydaným organisací, určenou podle §u 1 odst. 1. tohoto zákona.
§ 5.
Činnost organisace, určené podle §u 1 odst. 1.. podléhá vládnímu dozoru, prováděnému prostřednictvím vládních komisařů.
§ 6.
Porušení předpisů tohoto zákona nebo nařízení vydaných na základě jeho trestá se, pokud trestní čin nezakládá skutkové podstaty trestních činů, náležejících do příslušnosti soudní, politickým úřadem peněžitou pokutou do 30 tisíc Kč a při její nedobytnosti vězením clo 3 měsíců. Dále se trestá propadnutím předmětů, na něž se trestní čin vztahuje, ve prospěch státu a případně ztrátou živnostenského oprávnění. Tyto tresty mohou býti uloženy též současně. Trest na svobodě spolu s náhradním trestem za nedobytnou pokutu nesmí činiti více než 1 rok (jeden rok).
§ 7.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Zákon provedou ministři zemědělství, obchodu, financí a pro zásobování lidu.
Důvodová zpráva.
Československé zelinářství a produkce raných bramborů prožívají již řadu roků těžkou krisi cenovou i odbytovou, jež neustále se stupňuje, neboť restrikce ploch plodin dříve rentabilních, zejména řepy a chmele i obilovin, způsobuje vzrůstající produkci zeleniny a raných zemáků i v krajích, kde dříve týto plodiny pěstovány nebyly. Také pěstování okurek salátnic bude omezeno na nepatrnou míru následkem nemožností umístění okurek na trzích zahraničních, zejména v tradičním odbytišti Německu, v důsledku tamních celních opatření. Tisíce našich pěstitelů okurek na Všetatsku, Boleslavsku, Kolínsku, Hradecku, Žatecku, dále i v slovenských a moravských oblastech, musí se věnovati pěstování jiných zelinářských plodin a raných bramborů, tím produkce lato bude silně vystupňována, takže v budoucnu nutno bezpodmínečně počítati se stálým zhoršováním poměrů odbytových i cenových.
Již v dnešní době jeví se v ČSR. nadprodukce okurek, zelí, raných bramborů, cibule a jiných druhů zelenin. Nedostatečná celní ochrana a nevhodné termíny smluvních sazeb téměř všech položek celního sazebníku, uvedených v návrhu zákona, umožňují cizině okupaci našich trhů. Odvětví zelinářské drceno jest téměř konkurencí zelinářských plodin, dovážených k nám z blízké i vzdálené ciziny.
Státy s výhodnějším ev. teplejším klimatem (Maďarsko, Itálie, Francie, Egypt a jiné) způsobují u nás dumping cenový, který zpravidla vznikne tím. že cizina v době, kdy naše nejranější produkty zelinářské jako domácí novinka za značných výrobních nákladů vy produkovaná přichází na trh. dodává již přebytky event. poslední zbytky svých odbytových sezón. Při tom pro cizího pěstitele není již arcif cena rozhodující, takže jakákoliv třeba sebe menší na našem trhu docílená cena znamená zisk pro exportéra.
Výrobu domácí poškozuje také okolnost, že produkce zahraniční připravuje
naše výrobce o zájem konsumenta tím způsobem, že novinky na trzích právě v začátcích odbytu, jako časové pochutiny nejvíce vyhledávané (okurky, salát, rané brambory, květák atd. ) dováží cizina dávno před tím, než u nás mohly býti vypěstovány. Spotřebitel zatím nasytil se již produktu cizího, a náš výrobek, třeba byl i jakostně lepší, není již vyhledáván v té míře, a přestává býti hledanou a všeobecné požadovanou novinkou, také cenové poměry v začátcích. odbytu při panující poptávce jsou daleko lepší, ovšem, bohužel, pouze ku prospěchu dovozce.
Dále jest pravidlem při importu onoho zboží, jež v obchodních smlouvách jest celně terminováno, že v době před ukončením výhodného termínu nastává překotné přesycování trhu cizí zeleninou bez ohledu na blížící se sklizeň domácí. Také stalo se v minulých letech, že dovezena byla k nám v posledních dnech smluvní bezcelnosti z Itálie celá sta vagónů raných brambor a těmi byly zaplněny trhy tak, že domácí produkce nenalezla, několik týdnu odbytu ani za cenu poloviční oproti bramborům, dovezeným z ciziny. Obchod hledí totiž přirozeně, aby bez ztrát umístil na trzích zásoby produktů importovaných a odmítá kupovati zboží domácí. Tím vzniká tísnivá nabídka na trzích, způsobující prudké cenové výkyvy a domácímu producentu ihned v začátcích odbytové sezóny ztrátu rentability. Také obchod, zejména pak reelní obchod, při střetnutí se produkce domácí s cizí postižen jest citelně, neboť většina dovážené rané zeleniny i vyjímajíc brambory) podléhá rychlé zkáze a musí býti v době několika dnu zkonsumována. a proto není možno ani obchodníku zlikvidovati své obchody bez citelných ztrát. Chybí zde kontrola a řádná regulace dováženého množství zelinářských výrobků z ciziny, což způsobuje v obchodě spekulaci, jež také síce velmi často poškodí obchodníka ale v každém případě domácí výrobu a konsumenta.
Účelem zákona jest řádná regulace a kontrola dovozu a vývozu zelinářských
produktu, usměrniti obesílání trhu a tím umožniti regulérní vývoj cenový a zabrániti cenovým výkyvům, škodlivým nejen spotřebiteli, ale i reelnímu obchodu a producentům.
Vedle toho musí organisace v ladním nařízením určená pečovati, aby veškeré naše produkty, jež bude možno umístiti na trzích zahraničních, byly z našich tržišť odčerpány a umožněn tak čilejší styk s cizinou. Vyspělé naše zelinářství a rané bramborářství může dnes velmi dobře konkurovati i nejlepším výrobkům cizím a schází nám jen činitel, jenž by plánovitě podporoval i akce vývozní. Nápravu poměrů v obchodu zelinářskými produkty vzala si mimo jiných úkolu clo svého programu celostátní organisace Centrozelina«, sdružující pěstitele, obchodníky a zpeněžovací družstva ze všech oblastí ČSR, které budiž v rámci tohoto zákona úspěšná činnost umožněna.
Podotýká se, že každoročně dovážíme za desítky milionů jednotlivých druhu zeleniny, ač na druhé straně velké množství produktů domácí výroby pro nemožnost odbytu podléhá zkáze, čímž způsobovány jsou velké ztráty národohospodářské.
Řádnou regulací dovozu lze s úspěchem omezili nadbytečný dovoz zeleniny z ciziny, škodlivý i naší měnové a finanční politice státní.
Význam zelinářské výroby jest široký. Kultura zeleniny vyžaduje velký počet ručních pracovních dnů a poněvadž pěstitelé jsou z velké většiny drobní zemědělci, má zelinářský obor i značný význam po stránce sociální. Zelinářství v nynější době vyžaduje od podnikatele vysokých investic do výrobních prostředků, jako umělá závlaha, zařízení k rychlení, pěstění sadby, uchování sklizně a pod. Přihlédneme-li dále k vysoké hodnotě produkce a k významu zeleniny a ovoce pro výživu a zdraví obyvatelstva, jest z uvedeného velký národohospodářský význam zelinářské výroby pro stát zřejmý a jest proto povinností povolaných činitelů všemi prostředky pracovati k udržení a posílení tohoto důležitého odvětví zemědělského podnikání.
Finanční zatížení návrhem tímto nevznikne. Po stránce formální budiž návrh tento přikázán výboru i n ic i a t i v n í m u a pak z e m ě d e l s k é-
m u.
V P r a z e, dne 11. února 1932.
Dubický, dr. Kalaš, Rozdílek, Marek, Teplanský, Blažek, Zajíc, Janček, Honzl, Jan Tůmu, Dorič, dr. Zadina, Vančo, Vencl, Haupt, Křemen, Skopal Procházka, Chloupek, Pelíšek, dr. Černý, dr. Suchý, Mašata, dr. Staněk.