Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.
III. volební období.
5. zasedání.
1615.
Naléhavá interpelace
poslance Dvořáka a soudr.
ministru spravedlnosti o případu Antonie šmídové z Dobřan.
Před třemi měsíci byla dána do ústavu chromyslných do Dobřan u Plzně Antonie Šmídová. bývalá obchodnice střižním zbožím, o které jsme již jednou. podali interpelaci tisk 851/III., zodpověděnou tiskem 1098/II.
Její utrpení, které trvá již několik let, jest tak veliké, že se nedá vše vypsati. Různými spory s příbuzenstvem přišla o veškerý svůj majetek. Jediná její vina spočívá v tom, že se domnívala, že musí v demokratické republice dojíti spravedlnosti.
Nejprve byla zbavena svéprávnosti a pak daná byla do ústavu choromyslných, kde jest již 5 měsíců. Na dotaz u ústavních lékařů o jejím stavu bylo sděleno,
že jest zdráva, že jest jen trochu nervosní.
Na žádost jejího muže, aby byla propuštěna, odpověděno, že správa ústavu nesmí ji propustiti, že o tom rozhoduje okresní soud v Plzni.
Po informaci u okresního soudu v Plzni, byl prý dán vyšší rozkaz k tomu, alby jmenovaná byla dána do ústavu choromyslných.
Podepsaní se táží pana ministra spravedlnosti, je-li ochoten dáti celý případ Antonie amidové důkladně vyšetřiti a zjednati spravedlnosti průchod?
Test pan ministr ochoten všechny vinníky, kteří jsou příčinou tak velkého utrpení ženy, matky a celé rodiny, dáti přísně potrestati?
V P r a z e. dne 5. února 1952.
Dvořák,
Barša, Kubač. Krosnář. Zápotocký, Babel, J. Svoboda, K. Procházka, Hruška, Śliwka. Kliment. Gottwald, Juran, Hádek, Höhnel, Hrubý, Novotný, Török,
Steiner, Vallo, Čižinská, Hodinová.