Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.

III. volební období.

5. zasedáni.

1593.

Zpráva

výboru zahraničního

a výboru živnostensko-obchodního

o vládním návrhu (tisk 1561),

kterým se předkládá Národnímu shromáždění ke schváleni obchodní dohoda mezi

republikou Československou a republikou Spojených Států Brazilských, sjednaná

výměnou not v Rio de Janeiro dne 27. listopadu 1931 a uvedená v prozatímní

platnost vládní vyhláškou ze dne 22. prosince 1931, č. 215 Sb. z. a n.

I.

Koncem minulého roku opustila Brazílie tradiční celní systém, který znal jen jeden autonomně stanovený tarif, a zavedla místo něho trojí tarif: generelní pro země, s kterými nemá obchodní smlouvy, ale které brazilské zboží nediskriminují; minimální pro země se smlouvou, zaručující vzájemné zacházení dle klausule o nejvyšších výhodách, a maximální (trestní) pro země, které s brazilským dovozem zacházejí hůře než s dovozem z jiných zemí.

Z dřívější doby mělo jen sedm zemí s Brazílií smlouvy, které jim zaručovaly na podkladě vzájemnosti zacházení dle zásady nejvyšších výhod: byly to Čína, Japonsko, Francie, Spojené Státy, Španělsko, Polsko a Egypt. Aby se vyhnuly diskriminování, ujednaly s Brazílií na to mnohé země dohody na základě klausule nejvyšších výhod, a to Velká Britanie, Nizozemsko, Švédsko, Irsko, Německo, Švýcarsko, Finsko, Itálie, Dánsko, Kana-

da, Mexiko. Jiné země v polovině prosince m. r. ještě vyjednávaly, a to:

Norsko, Portugalsko, Belgie, Maďarsko, Argentina, Uruguay, Peru, Paraguay, Lotyšsko, Čile a Kuba.

Aby po zavedení nových tarifů nebyl na naše zboží uvalen tarif generelní, kdežto zboží z jiných zemí, které mají s Brazílií obchodní smlouvy, by bylo vyclíváno dle minimálního tarifu, o 35% nižšího než tarif generelní, byla sjednána dne 27. listopadu t. r. obchodní dohoda notami, vyměněnými mezi ministrem zahraničních věcí Spojených Států Brazilských a vyslancem republiky Československé v Rio de Janeiro. Touto dohodou zaručují si oba státy navzájem nejvyšší výhody při vyclívání zboží přicházejícího z druhého smluvního státu. Dohoda je sjednána na dva roky, načež může býti vypověděna na půl roku.

Smluvní úpravou našeho obchodně-politického poměru k Brazílii dostává se na-

šim přímým obchodním stykům s tímto rozsáhlým odbytištěm pevného podkladu a podpory.

Styky ty nejsou stále ještě té intensity, která by odpovídala československým výrobním možnostem a spotřební kapacitě Brazílie, která má dnes přes 30 milionů obyvatel.

Dle našich výkazů činil náš

vývoz do Brazílie dovoz z Brazílie

r. 1928

85, 985. 000 Kč

117, 658. 000 Kč

r. 1929

91, 156. 000 Kč

109, 340. 000 Kč

r. 1930

49, 115. 000 Kč

60, 018. 000 Kč

Dle brazilských statistik obnášel celkový vývoz brazilský v Československých korunách v r. 1929 14. 869, 000. 000, dovoz 14. 211, 000. 000, z toho připadá na dovoz z republiky Československé dle našich statistik 91, 156. 000 Kč (0. 64%). Z brazilského vývozu připadá 71 % na kávu; vedle kávy je důležitým též vývoz bavlny, koží, zmrzlého masa a kakaa.

V celkovém dovozu do Brazílie jsou důležitý stroje, pšenice, železo a ocel, automobily, benzin, uhlí, bavlněné zboží, mouka, chemikálie a papír.

V našem vývozu zaujímají nejdůležitější místo slad, výrobky ze železa, sklo, bavlněné zboží, výrobky z obecných kovů, zboží zlacené neb stříbřené, zboží hliněné, chmel, šperky a vlněné zboží.

Obraty ty v budoucnosti mohou býti při intensivnějším zpracování tohoto trhu, před válkou ve srovnání s trhy východními neprávem zanedbávaného, značně zvětšeny - jsme v dovozu do Brazílie daleko na př. za Portugalskem, Švédskem, Švýcarskem, Španělskem, Finskem a Dánskem. Je to zejména průmysl bavlnářský, který na brazilském dovozu, činícím celkem 522, 000. 000 Kč v r. 1929, participoval pouze 11, 657. 000 Kč, tedy pouze 2. 2%.

Výbor zahraniční navrhuje proto poslanecké sněmovně schválení následujícího schvalovacího usnesení:

Národní shromáždění republiky Československé schvaluje obchodní dohodu mezi republikou Československou a republikou Spojených Států Brazilských, sjednanou výměnou not v Rio de Janeiro dne 27. listopadu 1931 a uvedenou v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 22. prosince 1931, č. 215 Sb. z. a n.

V Praze dne 22. ledna 1932.

Frant. Tomášek, v. r., předseda.

Frant. Světlík, v. r.,

zpravodaj.

II.

Výbor živnostensko-obchodní projednal předloženou obchodní dohodu mezi republikou Československou a republikou Spojených Států Brazilských a usnesl se

připojiti se k návrhu výboru zahraničního, aby schvalovací usnesení bylo přijato ve znění vládního návrhu.

V Praze dne 28. ledna 1932.

F. Pechman, v. r.,

předseda.

Inž. dr. Toušek, v. r.,

zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP