Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.
III. volební období.
5. zasedání.
Překlad.
1589.
Návrh
poslanců Eckerta, Stenzla, Prause a druhů
na vydání zákona o úlevách při placeni nedoplatků přímých daní jakož i daně
obratové a přepychové.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Zákon
ze dne ................
o úlevách při placení nedoplatků přímých daní jakož i daně obratové
a přepychové.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Poplatníkům, kteří mají nedoplatky pravoplatně předepsaných přímých daní, tudíž daně obratové a přepychové z minulých let do r. 1930 včetně, povolují se k jejich zaplacení tyto úlevy:
Poplatníkům, jejichž roční příjem nepřesahuje 10. 000 Kč a kteří mají nedoplatky podle odst. 1, odpisují se tyto nedoplatky úplně.
Všem jiným poplatníkům, kteří do 60 dnů od vyhlášení tohoto zákona bez zvláštního vyzvání zaplatí 25 %, a po dal-
ších 60 dnech 25% všech dlužných daní včetně přirážek, promine nebo odpise se zbytek nedoplatků.
V případech zvlášť odůvodněných může finanční správa trvati na zaplacení celého dluhu, zjistí-li se, že majetkové poměry poplatníkovy jsou příznivé a že přes to pravoplatně předepsaných daní nezaplatil.
S prominutím nebo odepsáním daňových nedoplatků jest spojeno také škrtnutí úroků z prodlení, rovněž poplatků exekučních, upomínacích atd. z celého nedoplatku.
§ 2.
U poplatníků, u kterých revisní orgány finanční správy zjistily, že podali nesprávná přiznání k dani výdělkové, důchodové, obratové nebo přepychové, a proti nimž z tohoto důvodu bylo zahájeno trestní řízení pro zkrácení daní, zastaví se trestní řízení jakož i vymáhání peněžní pokuty a zkrácené daně, když tito poplatníci bez zvláštního vyzvání do 60 dnů od vyhlášení tohoto zákona zaplatí 50%, a do dalších 60 dnů 50% nezkrácené daně.
§ 3.
Odst. 2 § 293 zákona č. 76/1927 Sb. z. a n. se ruší.
§4.
Těm poplatníkům daně důchodové, kteří jsou povinni zaplatiti přirážku k dani důchodové podle zákona č. 177/1931 Sb. z. a n., a kteří tuto přirážku za rok 1930 zaplatí ještě před vydáním příslušného platebního příkazu do 15 dnů po vyhlášení tohoto zákona, bude tato přirážka snížena o 5% úhrnné její výše.
§5.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Jeho provedením se pověřuje ministr financí.
Odůvodnění.
Přímo katastrofální poměry v živnostech a obchodu se poslední dobou hrozivě zostřily. Následky hospodářské krise: nezaměstnanost širokých vrstev lidu a tím podmíněné snížení potřeby, skoro úplný pokles cizineckého ruchu, nedostatečná stavební činnost atd. neodvratně způsobily, že většina živnostníků a obchodníků sotva již může vyhověti běžným daňovým závazkům, tím méně pak zaplatiti nedoplatky z dřívějších let. Proto dosáhly daňové nedoplatky hrozivé výše.
Přes zostřená exekuční opatření není možno tyto nedoplatky vymoci, poněvadž nouze jest denním hostem ve většině rodin živnostníků a obchodníků. Provede-
né exekuce neuhradí tedy ani povstalých výloh.
Jest tedy jak v zájmu finanční správy, tak i v zájmu poplatníků, aby povolením úlev dosáhlo se depurace daňových nedoplatků.
Právem lze očekávati, že těmito úlevami získá státní pokladna zakrátko volné hotové peníze, že berní úřady budou uvolněny od většinou marných exekučních opatření a budou schopny řádně vésti daňové účty.
S druhé strany zrušením knihovních zajištění a zastavením jiných exekučních opatření upevní se také existence jednotlivých poplatníků často jimi ohrožená a ustane oprávněné rozhořčení poplatníků nad zostřeným vymáháním daní.
Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh byl přikázán výboru rozpočtovému.
V Praze dne 22. ledna 1932.
Eckert, Stenzl, Prause,
Inž. Kallina, Matzner, dr. Peters, dr. Rosche, Oehlinger, Bobek, Greif, Krumpe,
dr. Mayr-Harting, dr. Petersilka, Scharnagl, Horpynka, Fritscher, Kunz, Jelínek,
dr. Keibl, dr. Bacher, dr. Schollich, dr. Hanreich, dr. Hassold.