Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.
III. volební období.
5. zasedání.
1578.
Zpráva
výboru rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 1574),
kterým se ministr financí zmocňuje k úvěrním operacím až do výše
1. 000, 000. 000 Kč.
Již při projednávání rozpočtu pro rok 1932 bylo zjištěno, že výsledek státního finančního hospodářství za rok 1930 skončil pokladním schodkem v obnosu 666, 108. 602 Kč.
To bylo směrodatným pro rozpočet r. 1932, který byl upraven tak, že veřejné výdaje byly obmezeny co nejvíce, a že preliminář očekávaných příjmů byl snížen a ohlášena nutnost zvýšení příjmů dosavadních.
K posledním opatřením patří přirážka k dani důchodové a zvýšení daně ze zapalovadel platnými zákony již zavedená.
Přes tato opatření a přes úsporné hospodaření státní, prováděné s největší úzkostlivostí, jeví se nezbytná potřeba, aby opatřeny byly mimořádnou cestou mimořádné příjmy ve formě státní půjčky. Mimořádnost příjmů jest odůvodněna tím, že nynější hospodářská krise jest rovněž rázu mimořádného a doufejme, že také přechodného. Podle předběžných dat bylo za prvních 11 měsíců přijato na veřejných příjmech všeho druhu oproti prelimináři rozpočtu o 568, 891. 000 Kč méně; na druhé straně jeví se při klesající tendenci příjmů nutnost zvýšených výdajů: tak nezaměstnanost vyžádá si zvýšeného nákladu okrouhlou částkou 300, 000. 000 Kč a na krytí platů učitelských nedostává se obnosu
okolo 200, 000. 000 Kč až 300, 000. 000 Kč, a také lze očekávati schodek, byť ne tak veliký jako roku minulého, hospodářství státních drah, dále pří provozu košicko-bohumínské dráhy a místních drah. Oproti dřívějším létům schází potřebná reserva, z které se hradily nezbytné výdaje v případech, kdy běžné příjmy, zejména daňové se opožďovaly. Vláda mohla si zatím vypomoci vydáním nových pokladničních poukázek, splatných v roce 1932, ale opatření to bylo pouze opatřením přechodným a nouzovým.
Všeobecně byla si vláda vědoma, že k léčení dočasné hospodářské krise je zapotřebí mimořádných příjmů ve formě půjčky a proto podala příslušný vládní návrh. Vládní návrh je svou povahou návrhem zmocňovacím, ukládajícím ministru financí, aby k překonání obtíží způsobených mimořádnými hospodářskými poměry opatřil úvěrními opatřeními peníz až do výše 1. 000, 000. 000 Kč. Zmocňovací forma zákona odůvodněna je v daném případě tím, že k podrobnému projednávání a ujednání zápůjčky je třeba jednání s druhou smluvní stranou, je třeba dohody s ní o výši úroků, o způsobu umořování, o žádané jistotě, o přepočítacím kursu a j. Má-li takové jednání skončiti úspěšně a bez dlouhých průtahů, nelze použíti jiné formy než zmocňovacího zákona. Je-li zmocňovací
zákon otázkou důvěry k vládě, projevil rozpočtový výbor právě tuto důvěru v pevném přesvědčení, že podmínky této zápůjčky budou takové, že zájmy státu budou v nejvyšší míře respektovány. Také použití výpůjčky jest otázkou důvěry a rozpočtový výbor jest přesvědčen, že ministr financí i vláda použijí výnosu zápůjčky k účelům v důvodové zprávě jasně vysvětleným a je také přesvědčen o tom, že realisace zápůjčky přispěje k nutné plynulosti našeho peněžního trhu a tím k oživení výroby a ke zmírnění nezaměstnanosti.
Přes hospodářskou depresi, kterou náš stát prožívá, stejně jako stály druhé, je hospodářství finanční našeho státu a úvěrová schopnost jeho taková, že není pochybností o tom, že uzavřená zápůjčka bude splacena za dodržení všech převzatých závazků a že bude splacena v dohledné době.
Rozpočtový výbor projednav osnovu uznal její nutnost a doporučuje slavné sněmovně, aby vládní návrh zákona byl přijat ve znění vládou navrženém beze změny.
V Praze, dne 21. ledna 1932.
Dr Josef Černý v. r.,
předseda.
Dr Josef Patejdl v. r.,
zpravodaj.
Zákon
ze dne......................................................................... 1932,
kterým se ministr financí zmocňuje k úvěrním operacím až do výše
1. 000, 000. 000 Kč.
Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:
§ l.
(1) Ministr financí se zmocňuje, aby opatřil úvěrními operacemi peníz až do výše 1. 000, 000. 000 Kč.
(2) Dojde-li k úvěrním operacím v cizích měnách, bude pro určení výše tohoto zmocněni rozhodnou zlatá parita podle platných měnových zákonů.
§ 2.
(1) Peníze takto opatřeného použije se k překonání obtíží způsobených mimořádnými hospodářskými poměry.
(2) O jeho použití podá vláda Národnímu shromáždění zprávu.
§ 3.
Ministr financí se zmocňuje, aby zajistil zúrokování a umořování úvěrů sjednaných podle tohoto zákona určitými státními příjmy.
§ 4.
Kapitál a úroky půjčky sjednané podle tohoto zákona budou vypláceny beze srážky jakýchkoli československých daní a poplatků, ať přítomných nebo budoucích.
§ 5.
Zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr financí.