Poslanecká sněmovna N. S. R Č. 1931,
III. volební období.
5. zasedání.
Překlad.
1534.
Návrh
poslanců Krumpe a druhů na zařazení města Litoměřic do činovného skupiny míst B.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Vláda se vyzývá, aby podle § 12, odst. 7, zákona čís. 103/1926 Sb. z. a n., zařadila město Litoměřice do činovného skupiny míst B.
Odůvodnění:
Město Litoměřice je nyní zařazeno do činovného skupiny míst C, čímž tamější státní zaměstnanci i město samo jsou velmi poškozováni, poněvadž náklady na živobytí v Litoměřicích nejsou menší než v jiných městech zařazených do čmovného skupiny míst B.
Podle posledního sčítání lidu mají Litoměřice 18. 600 obyvatelů, ale se sousedními místy tvoří jednolitý celek, hospodářské území s více než 30. 000 obyvatelů.
Podle úředních zpráv jsou tam tržní ceny téměř vesměs tytéž jako ve městech Děčín-Podmokly, Teplice a Ústí nad
Labem. Příčinu toho nutno hledati v rozvrstvení obyvatelstva, které se většinou skládá z veřejných zaměstnanců. Neobyčejně drahé jsou tam byty.
Podle úředních šetření činilo nájemné v Litoměřicích dne 1. července 1931: Obytná kuchyně měsíčně 100 až 120 Kč,
1 pokoj a kuchyně měsíc. 300 až 350 Kč,
2 pokoje a kuchyně měsíc. 400 až 450 Kč,
3 pokoje a kuchyně měsíc. 550 až 600 Kč. V Litoměřicích byly vždy zvlášť vysoké činže, což souviselo s tím, že město bylo sídlem velké posádky. Této věci bylo vyhověno, když město bylo zařazeno dne 14. února 1911 vyhláškou minister-
štva zemské obrany a ministerstva financí do V. třídy nájemného tarifu vojenského nájemného. Tím zaujímaly Litoměřice mezi posádkovými městy výjimečné postavení. V Litoměřicích jako ve velké posádce je divisní velitelství, pěší a dělostřelecký pluk. Poněvadž město podle zákona o ubytování posádky je zatíženo velmi značnými obětmi podle zá-
kona o ubytování vojska, bylo by slušné, aby i z tohoto důvodu bylo opět obnoveno výjimečné postavení města, pokud jde o činorvné.
Podepsaní tedy navrhují, aby tento návrh byl přikázán výboru sociálně politickému a rozpočtovému.
V Praze, dne 30. listopadu 1931.
Krumpe,
Bobek, dr. Mayr-Harting, Scharnagl, Greif, Fritscher, Kunz, dr. Luschka, Schubert, Knirsch, Simm, Köhler, dr. Schollich, dr. Hanreich, Horpynka, Matzner, inž. Kallina, dr. Hassold, Geyer, dr. Keibl, Krebs, Kasper, inž. Jung, Zajíček,
dr. Petersilka, Oehlinger.