Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931.
III. volební období.
5. zasedání.
1513.
Zpráva
výboru ústavně právního a branného
o usneseni senátu (tisk sn. 1459) k vládnímu návrhu zákona (tisk sen. 458 a 607)
o překládání vojenských soudců, kteří dosáhli určitého věku nebo nejsou schopni plniti úřední a služební povinnosti, do výslužby a o zprošťování jich od vykonávání služby pro trestní řízení.
I.
Článek IV zákona ze dne 19. prosince 1918 číslo 89 Sb. z. a n. ustanovuje, že pokud jde o sezazení z úřadu prozatímního oproštění služby a přeložení na odpočinek, platí pro důstojníky justiční jako soudce táž ustanovení jako pro soudce civilní. § 99 ústavní listiny obsahuje ustanovení, že soudcové z povolání mohou býti dáni do výslužby na základě pravoplatného nálezu také, když dosáhnou stáří zákonem stanoveného. Podrobnosti má ustanoviti zvláštní zákon.
Předložená osnova zákona splňuje program výše uvedeného článku IV., pokud již jinými normami mu nebylo učiněno zadost, a provádí také výše uvedené ustanovení ústavní listiny.
Pro soudce vojenské platí podle § 1. předložené osnovy především povinnost odchodu do pense při dosažení 65. roku věku [§ 1., lit. a)]. Dále musí býti vojenský soudce přeložen do výslužby tehdy, není-li pro tělesnou nebo duševní vadu schopen plniti své úřední a služební povinnosti a nebo je-li tato způsobilost tak podstatně
snížena, že by tím trpěl zájem služby [§ l, Kt. b)].
K § l, lit. b) nutno poznamenati, že původní osnova vládní pro případ způsobilosti podstatně snížené měla ještě další podmínku a to dosažení 60 let. V tomto bodě byla vládní osnova usnesením senátu změněna a podmínka 60-ti let vypuštěna. Senát vycházel z logického názoru, že podstatné snížení způsobilosti ohrožující vážně zájem služby musí býti důvodem k přeložení do výslužby bez ohledu na věk žadatelův a zejména když zvláštní služba vojenského soudce v mimořádných případech klade na něj zvýšené požadavky bez ohledu na jeho věk. Tím ovšem byla vypuštěna jedna podmínka nuceného přeložení vojenského soudce na odpočinek, ale proti námitce, že tím by snad mohla býti zhoršena soudcovská neodvislost a trvalost ustanovení ve smyslu ústavy, možno plným právem uvésti, že o přeložení do výslužby rozhoduje vždy kárný senát Nejvyššího soudu, tedy kolegium ve svém rozhodování nezávislé.
Pokud jde o řízení v případě dosažení 65 let, kárný senát Nejvyššího soudu omezuje se na zjištění věku a skutečnosti, že žádost za pensionování podána nebyla. Nález jeho je konečný (§ 2). Jde-li však o případy § u 1 písmena b), potom je řízení, nepožádá-li soudce na výzvu ministerstva národní obrany do 30 dnů za přeložení do výslužby nebo podal - li žádost s výhradami, upraveno tak, aby důvod k přeložení byl bezpečně zjištěn. Nařízeno jest obligatorně vyšetřování, které provádí vojenský soudce, nepatřící mezi členy nebo náhradníky kárného senátu. Senát sám může vyslechnouti i vojenského soudce a stejně svědky a znalce (§ 3). Vojenskému prokurátoru v tomto případě přísluší právo písemného vyjádření (§ 5).
§ 4 ustanovuje, kdo je příslušný suspendovati vojenského soudce, proti kterému se vede řízení trestní. (Kárný senát Nejvyššího soudu, a v případech neodkladných přímý resp. každý vyšší představený obviněného s povinností okamžitého ozná-
mení kárnému senátu Nejvyššího soudu). I v tomto případě přísluší generálnímu vojenskému prokurátoru právo, aby se o věci písemně vyjádřil (§ 5).
§ 6 interpretuje pojem vojenského soudce.
Součinnost kárného senátu Nejvyššího soudu i v případech přeložení vojenského soudce do výslužby z důvodu dosaženého věku je založena v § 99 ústavní listiny.
Současně s předlohou zákona týkající se soudců vojenských byl předložen senátu dosud neprojednaný návrh zákona o soudcích civilních, v němž jsou také uvedeny podmínky přeložení do výslužby. Do jisté míry tímto zákonem se už prejudikuje úpravě dotyčných poměrů u soudců civilních, neboť není ústavního rozdílu mezi soudci civilními a vojenskými.
Ústavně-právní výbor navrhuje, aby osnova zákona s nápisem a uvozovací formulí byla poslaneckou sněmovnou schválena ve znění usneseném senátem.
V Praze, dne 9. prosince 1931.
Dr. Mičura v. r.,
předseda.
Ferd. Richter v. r.,
zpravodaj.
II.
Branný výbor poslanecké sněmovny Národního Shromáždění jednaje ve své schůzi dne 10. prosince 1931 o usnesení senátu k vládnímu návrhu zákona o překládání vojenských soudců, kteří dosáhli určitého věku, nebo nejsou schopni plniti úřední a
služební povinnosti, do výslužby a o zprošťování jich od vykonávání služby pro trestní řízení, usnesl se doporučiti poslanecké sněmovně, aby schválila tento zákon ve znění usneseném senátem N. S. R. č.
V P r a z e, dne 10. prosince 1931.
David v. r.,
předseda,
Ant. Srba v. r.,
zpravodaj.
Zákon
ze dne. __________________________
o překládání vojenských soudců, kteří dosáhli určitého věku nebo nejsou schopni plniti úřední a služební povinnosti, do výslužby a o zprošťování jich od vykonávání
služby pro trestní řízení.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Vojenský soudce musí býti přeložen do výslužby,
a) dosáhne-li věku 65 let nebo
b) není-li pro tělesnou nebo duševní vadu schopen plniti své úřední a služební povinnosti, nebo je-li jeho tělesná nebo duševní způsobilost plniti úřední a služební povinnosti tak podstatně snížena, že by tím vážně trpěl zájem služby.
§2.
(1) Přeložení vojenského soudce do výslužby z důvodu uvedeného v § l, písm. a) se může proti jeho vůli státi jen na základě pravoplatného nálezu kárného senátu nejvyššího vojenského soudu.
(2) Nález, který musí býti vydán do osmi dnů po dni, kterého vojenský soudce dosáhl věku 65 let, zjistí, kterým dnem vojenský soudce tohoto věku dosáhl a že do toho dne nepodal žádost o přeložení do výslužby, a vysloví, Že se z toho důvodu provede jeho přeložení do výslužby z moci úřední.
(3) Nález se dodá vojenskému soudci do vlastních rukou a není proti němu opravného prostředku. Přeložení do výslužby a propuštění v. činné služby se provede nejpozději koncem měsíce následujícího po měsíci, v kterém byl vydán pravoplatný nález, a připadne-li den vydání nálezu na první den v měsíci, koncem téhož měsíce.
§3.
(1) Nastane-li u některého vojenského soudce okolnost uvedená v § l, písm. b) a nepodá-li sám žádost o přeložení do výslužby, vyzve ho ministerstvo národní obrany, aby tak učinil nejpozději do 30 dnů od dodání vyzvání.
(2) Vyhoví-li vojenský soudce vyzvání, třeba dále postupovati tak, jako kdyby zažádal
o přeložení do výslužby dobrovolně.
(3) Nevyhoví-li vojenský soudce vyzvání nebo podá-li sice žádost o přeložení do výslužby, ale činí-li v ní jakékoli výhrady nebo podmínky, oznámí to ministerstvo národní obrany, kárnému senátu nejvyššího vojenského soudu.
(4) Jakmile dostane kárný senát oznámení, nařídí vyšetřování a ustanoví některého vojenského soudce, který není ani členem ani náhradníkem kárného senátu, vyšetřujícím soudcem, jenž má vyšetřiti okolnosti, kterými má býti přeložení do výslužby odůvodněno [§ l, písm. b)]. O tomto vyšetřování platí obdobně ustanovení vojenského trestního řádu (zákona ze dne 5. července 1912, č. 131 ř. z. a zák. čl. XXXIII/1912) o vyhledávacím řízení.
(6) Po ukončení vyšetřování rozhodne kárný senát nejvyššího vojenského soudu nálezem, má-li býti vojenský soudce přeložen do výslužby; před rozhodnutím může senát ještě vyslechnouti jak vojenského soudce, tak
i svědky a znalce.
(6) O dalším řízení platí ustanovení § 2, odst. (3).
§ 4.
Je-li proti vojenskému soudci zavedeno trestní řízení, může kárný senát nejvyššího vojenského soudu zprostiti obviněného od vykonávání služby, vyžaduje-li toho služební, zájem; v neodkladných případech může prozatím naříditi takové zproštění i přímý a každý vyšší představený obviněného, musí to však ihned oznámiti kárnému senátu nejvyššího vojenského soudu, jenž bez odkladu rozhodne, zda zproštění potvrzuje či zrušuje.
§5.
Rozhodnutí uvedená v § 2, odst. (2), v § 3, odst. (4) a (s) a v § 4 činí kárný senát nejvyššího vojenského soudu v neveřejném zasedání; před rozhodnutím podle § 3, odst. (5) a § 4 zašle kárný senát spisy generálnímu vojenskému prokurátoru, aby se o věci písemně vyjádřil.
§6.
Vojenskými soudci se rozumějí důstojníci justiční služby, kteří konají službu soudce u některého vojenského soudu.
§ 7.
Tento zákon nabude účinnosti prvním dnem měsíce následujícího po jeho vyhlášení.
§ 8.
Provésti tento zákon se ukládá ministru národní obrany.