Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931.
III. volební období
5. zasedání
1496.
Návrh
poslanců Barši, Hádka. Kubače, Töröka a soudruhů
na vydání zákona k zmírnění následků kříse, postihující maloživnostníky a
drobné obchodníky.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Zákon
ze dne ................
o zmírnění následků krise, postihující drobné živnostníky a malé obchodníky.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ L
Maloživnostníci a drobní obchodnící, jichž roční příjem nepřesahuje 16. 000. Kč, jsou osvobozeni ode všech přímých daní.
§2-
Maloživnostníkům a drobným obchodníkům, jichž roční příjem obnáší nejméně 16. 000. - Kč, nepřesahuje však 30. 000. Kč, snižují se všechny přímé dané na polovinu.
§3.
Proti maloživnostníkům a drobným obchodníkům zastávají se daňové exekuce a všechny jejich daňové dluhy se škrtají.
§4.
(1) Stát poskytuje z vlastních prostředků 75 milionů Kč jako první část k bezodkladné sanační akci existenčně ohrožených maloživnostníků a drobných obchodníků, uvedených v § 1.
(2) Z obnosu 75 milionů Kč přiděluje se zemi české 20 milionů Kč, moravsko-slezské 15 milionů Kč, Slovensku 25 milionů Kč a Podkarpatské Rusi 15 milionů Kč.
(3) Podpory ze sanační akce vyplácejí obecní úřady podle usnesení obecního zastupitelstva a za stálé účasti a kontroly výborů maloživnostníků a drobných obchodníků, veřejné volených na jejich schůzích.
§5.
Oznámí-li maloživnostník nebo drobný obchodník živnostenskému úřadu, že nemůže dočasně provozovati živnost a nemůže-li nalézti jiného zaměstnání, má nárok na podporu v nezaměstnání podle komunistického návrhu tisk č. 1417.
§6.
Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Tímto dnem pozbývají platnosti všechna zákonná ustanovení jemu odporující.
Provedením jeho pověřují se ministři financí, sociální péče a vnitra.
Odůvodnění.
Maloživnostníci a drobní obchodníci trpí nebývalou bídou. Jsou konkurencí velkých kapitalistických podniků (na př. Baťa), kterým se vedle přirozených výhod dostává také štědrých podpor a úlev od státu, zatlačováni tak, že jsou mnohdy přímo připravováni o existenci.
Jsou jim ukládány tak vysoké daně, dávky a poplatky, že je nemohou zaplatit a pak jsou na nich vymáhány s největší brutalitou, zatím co kapitalisté jsou také v tomto směru co nejvíce šetřeni. Za případné výpůjčky musí malí dlužníci platit kapitalistům lichvářské úroky. Zkrátka jsou kapitálem a jeho státem soustavně ochuzováni a stlačováni na životní úroveň dělnické třídy.
Mají proto s hlediska své budoucnosti živelní zájem na svržení kapitalistického řádu, v jehož rámci nemohou zachránit své sociální postavení a na vítězství proletariátu, které jim v podobě kolektivisace zajišťuje existenci a blahobyt.
Naše návrhy směřují k tomu, aby se maloživnostníkům a drobným obchodníkům dostalo aspoň nejnaléhavějších úlev a podpor.
Navrhujeme proto, aby ti z nich, jichž roční příjem nepřesahuje ani 16. 000. - Kč, byli osvobozeni ode všech přímých daní.
U těch, jichž roční příjem obnáší nejméně 16. 000. - Kč, ale nepřesahuje 30. 000. Kč, navrhujeme snížení všech přímých daní na polovinu. Kromě toho navrhuje-
me přirozeně zastavení všech exekucí proti maloživnostníkům vedených a škrtnutí jich daňových dluhů.
Kromě těchto úlev potřebují však nejnuznější maloživnostníci a drobní obchodníci okamžité peněžité podpory. Navrhujeme proto, aby stát poskytl 75 milionů Kč jako první část k bezodkladné sanační akci existenčně ohrožených maloživnostníků a drobných obchodníků.
Rozdělení tohoto obnosu navrhujeme tak, aby se na Slovensko a Podkarpatskou Rus dostalo poměrně více, protože v těchto zemích je lid v důsledku národnostního útlaku nejvíce zbídačen.
Podpory ze sanační akce mají dle našeho návrhu vypláceti obecní zastupitelstva, poněvadž v obcích lze nejlépe rozhodnouti o tom, kdo nejvíce podporu potřebuje. Aby však i v tomto směru byla zaručena stálá účast těch, kterých se věc týká, navrhujeme účast a kontrolu výborů maloživnostníků a drobných obchodníků veřejně volených na jich schůzích, neboť jen tak lze zaručiti, že podpory budou skutečně vypláceny spravedlivě.
Mnozí maloživnostníci vzhledem k svému zbídačení pracovali by jako zaměstnanci, kdyby jim byly zaručeny lidské podmínky a mzdy (nikoliv tedy takové »podmínky« jaké jim nabízí pan Baťa), nemohou však nalézti zaměstnání.
Navrhujeme proto, aby se také jim dostávalo podpory v nezaměstnání, když nemohou provozovat živnost a ucházejí se marně o jinou práci. Taková podpora v nezaměstnání předpokládala by ovšem zcela jiný systém, než je systém gentský: systém spravedlivý, podle něhož by každý, kdo je skutečně bez zaměstnání, do-
stával podporu; takový systém, který navrhují komunističtí poslanci na účet státu a kapitalistů.
Nezaměstnaní maloživnostníci a drobní obchodníci dostávali by pak podpory ve výši nemocenského plus rodinných přídavků, které dostávají dělníci za jejich kvalifikaci (nezaměstnaný maloživnostník obuvník, jako kvalifikovaný obuvnický dělník, nezaměstnaný drobný obchodník jako obchodní příručí stejné kvalifikace).
Náklady spojené s úbytkem daňového výnosu, který by provedením tohoto zákona nastal a který odhadujeme na circa 200 milionů Kč, a náklady na okamžitou sanaci v částce 75 milionů KČ, budou hrazeny vymáháním dlužných daní, dávek a poplatků od velkých kapitalistů (Baťa a jiní), které dostupují miliard, nehledě k miliardovým odpisům kapitalistům poskytovaným.
Náklady spojené s podporou maloživnostníků a drobných obchodníků v nezaměstnanosti budou hrazeny cestou a v rámci uvedeném v návrhu komunistických poslanců tisk č. 1417, takže s provedením, této části našeho návrhu nevzniknou zvláštní výdaje ani státu, ani maloživnostníkům a drobným obchodníkům samým.
Maloživnostníci a drobní obchodníci, kteří jsou si vědomi svého sociálního postavení a budoucnosti, která je v rámci kapitalistického řádu čeká, vědí ovšem z vlastní zkušenosti dobře, že i prosazení těchto jejich minimálních požadavků lze docíliti jen tehdy, když massy maloživnostníků a drobných obchodníků budou bojovati bok po boku a za stálé podpory proletariátu.
Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh byl přidělen výboru rozpočtovému a sociálně-politickému k bezodkladnému projednání ve lhůtě jednoho týdne, poněvadž bída maloživnostníků a drobných obchodníků nestrpí odkladu.
V Praze, dne 1. prosince 1931.
Barša, Hádek, Kubač, Török,
Höhnel, K. Procházka, Vallo, Juran, Hodinová, Zápotocký, Kuhn, Krosnář, Tyll, dr. Stern, Dvořák, Babel, Čižinská, Štětka, Hrubý, Gottwald, Śliwka.