Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931.
III. volební období
5. zasedáni
1475.
Naléhavá interpelace
poslance Štětky a soudruhů ministru zahraničních věcí
o japonsko-čínské válce a o válečném ohrožování Sovětského Svazu imperiali-
stickými státy.
Japonsko zahájilo imperialistickou válku proti Číně a obsazuje Mandžusko. Překročilo i východočínskou železnici a poškozuje tak úmyslně zájem Sovětského Svazu, který se ve správě tohoto podniku (postaveného Ruskem) dobrovolně rozdělil s Čínou a který vůbec jediný provádí mírumilovnou politiku.
Provokací Japonska proti Sovětskému Svazu stále přibývá. Z těchto provokací je zřejmý úmysl vyvolat válku celého kapitalistického světa proti Svazu Sovětských Socialistických Republik.
Svaz národů a obzvláště Francie podporují tuto imperialistickou válečnou politiku Japonska všemi prostředky. (Komise vyslaná Svazem národů do Číny je pouhou fraškou k zastírání této skutečnosti). Kapitalistické státy dohodují se o rozdělení čínského území.
Hlavní jejich útok je však namířen proti Sovětskému Svazu, prvnímu státu dělníků a rolníků, který úspěšně buduje socialismus a právě v příštím roce chce splnit svůj pětiletý plán. Hrozící útok Japonska proti Sovětskému Svazu má býti signálem k všeobecnému přepadení Sovětského Svazu kapitalistickými státy. Sociálně demokratické strany všech stá-
tů tyto válečné plány imperialistů podporují.
Sovětský Svaz podal už nesčetněkrát důkazy o své naprosté mírumilovnosti. Sovětská vláda prohlásila také tentokrát svou naprostou neutralitu ve válečném konfliktu Japonska proti Číně a prokazuje největší trpělivost proti japonským provokacím. Proletariát celého světa je na stráži.
Je ochoten všemi prostředky bránit svou jedinou vlast: Svaz Sovětských Socialistických Republik proti válečným útokům imperialistů.
Československo dodává - jak známo - ve velkém měřítku druhým kapitalistickým státům zbraně a podporuje tím přímo válečné pikle. Bělogvardějci chystají se na celém světě zasáhnout po boku kapitalistických států při válečném útoku na Sovětský Svaz. Také v ČSR zbrojí horečně, jak jsme už v dřívějších interpelacích dokázali, a čsl. vláda je štědře podporuje.
Tážeme se proto pana ministra zahraničních věcí:
1. Je ochoten zahájiti bezodkladně všechny kroky, aby byl okamžitě zastaven vývoz válečného materiálu?
2. Je ochoten zastaviti neprodleně všechny přímé i nepřímé podpory bělogvardějcům a dát je vykázati z území ČSR?
3. Jak odůvodňuje pan ministr svou politiku, kterou ve spolku s Francií a ostat-
ními imperialistickými státy provádí hlavně proti SSSR?
4. Uvědomuje si pan ministr, že proletariát ČSR jeho válečnou politiku co nejostřeji odsuzuje a hodlá ji všemi prostředky nadále znemožnit?
V P r a z e dne 23. listopadu 1931.
Štětka,
Kliment, Śliwka, Gottwald, dr. Stern, J. Svoboda, Kuhn, Rjevaj, Krosnář, Juran, Hruška, Kopecký, Zápotocký, Dvořák, Hrubý, Vallo, Steiner, Hodinová, Kubač,
K. Procházka, Čižinská.