Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931.

III. volební období

5. zasedáni

1475.

Naléhavá interpelace

poslance Štětky a soudruhů ministru zahraničních věcí

o japonsko-čínské válce a o válečném ohrožování Sovětského Svazu imperiali-

stickými státy.

Japonsko zahájilo imperialistickou válku proti Číně a obsazuje Mandžusko. Překročilo i východočínskou železnici a poškozuje tak úmyslně zájem Sovětského Svazu, který se ve správě tohoto podniku (postaveného Ruskem) dobrovolně rozdělil s Čínou a který vůbec jediný provádí mírumilovnou politiku.

Provokací Japonska proti Sovětskému Svazu stále přibývá. Z těchto provokací je zřejmý úmysl vyvolat válku celého kapitalistického světa proti Svazu Sovětských Socialistických Republik.

Svaz národů a obzvláště Francie podporují tuto imperialistickou válečnou politiku Japonska všemi prostředky. (Komise vyslaná Svazem národů do Číny je pouhou fraškou k zastírání této skutečnosti). Kapitalistické státy dohodují se o rozdělení čínského území.

Hlavní jejich útok je však namířen proti Sovětskému Svazu, prvnímu státu dělníků a rolníků, který úspěšně buduje socialismus a právě v příštím roce chce splnit svůj pětiletý plán. Hrozící útok Japonska proti Sovětskému Svazu má býti signálem k všeobecnému přepadení Sovětského Svazu kapitalistickými státy. Sociálně demokratické strany všech stá-

tů tyto válečné plány imperialistů podporují.

Sovětský Svaz podal už nesčetněkrát důkazy o své naprosté mírumilovnosti. Sovětská vláda prohlásila také tentokrát svou naprostou neutralitu ve válečném konfliktu Japonska proti Číně a prokazuje největší trpělivost proti japonským provokacím. Proletariát celého světa je na stráži.

Je ochoten všemi prostředky bránit svou jedinou vlast: Svaz Sovětských Socialistických Republik proti válečným útokům imperialistů.

Československo dodává - jak známo - ve velkém měřítku druhým kapitalistickým státům zbraně a podporuje tím přímo válečné pikle. Bělogvardějci chystají se na celém světě zasáhnout po boku kapitalistických států při válečném útoku na Sovětský Svaz. Také v ČSR zbrojí horečně, jak jsme už v dřívějších interpelacích dokázali, a čsl. vláda je štědře podporuje.

Tážeme se proto pana ministra zahraničních věcí:

1. Je ochoten zahájiti bezodkladně všechny kroky, aby byl okamžitě zastaven vývoz válečného materiálu?

2. Je ochoten zastaviti neprodleně všechny přímé i nepřímé podpory bělogvardějcům a dát je vykázati z území ČSR?

3. Jak odůvodňuje pan ministr svou politiku, kterou ve spolku s Francií a ostat-

ními imperialistickými státy provádí hlavně proti SSSR?

4. Uvědomuje si pan ministr, že proletariát ČSR jeho válečnou politiku co nejostřeji odsuzuje a hodlá ji všemi prostředky nadále znemožnit?

V P r a z e dne 23. listopadu 1931.

Štětka,

Kliment, Śliwka, Gottwald, dr. Stern, J. Svoboda, Kuhn, Rjevaj, Krosnář, Juran, Hruška, Kopecký, Zápotocký, Dvořák, Hrubý, Vallo, Steiner, Hodinová, Kubač,

K. Procházka, Čižinská.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP