Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931.
III. volební období.
5. zasedání.
Překlad.
1446.
Návrh
poslance Windirsche a druhů na zřízení zdravotního obvodu se sídlem ve Vítkovicích v okrese jilemnickém.
Podepsaní poslanci navrhují: Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Vláda se vybízí, aby nařídila zřízení zdravotního obvodu se sídlem ve Vítkovicích, v okrese jilemnickém.
O d ů v o d n ě n í:
Po válce v létech 1918 až 1924, tedy v době, kdy byla ještě v paměti strašlivá světová válka a život a zdraví lidí byly hodnoceny poněkud výše byl již ve Vítkovicích zdravotní obvod. Ale obvodní lékař tehdy ustanoven nebyl. Když se pak ve státním hospodářství projevovaly úsporné snahy, ministerstvo zdravotnictví tento zdravotní obvod opět zrušilo, poněvadž tenkráte byla vydávána nařízení úplně mechanicky, bez ohledu na zvláštní potřeby. A právě Vítkovice zaslouží zvláštního zřetele, poněvadž - odříznuty od dopravy - se svými více než 1500 obyvateli potřebují zdravotního do-
hledu právě tak jako jiná místa. Vítkovice leží mezi vysokými vrchy a potřebu je-li člověk lékaře, musí vykonati dlouhou a obtížnou cestu, aby se dostal do sídla nejblíže bydlícího lékaře. Nejbližší lékaři jsou v Rokytnici nad Jizerou a v Jilemnici. Do každého tohoto místa jest 21/2hodiny cesty pěšky. Zvlášť obtížné je však opatřiti lékařskou pomoc v zimě, kdy jsou cesty úplně neschůdné pro spousty sněhu a závěje. Pak se nelze do Rokytnice nad Jizerou dostati vůbec.
Za takovýchto okolností je stonání také velmi nákladnou věcí, poněvadž se za lékařskou návštěvu platí 200 až 500 Kč.
Tyto vysoké lékařské honoráře jsou velmi často také příčinou, že se s přivoláním lékaře neustále vyčkává, až je často příliš pozdě.
Zatím co v mnohém směru vidíme nadměrnou ochotu, aby se pro udržování zdraví, pro ošetření a pro blaho lidí činilo vše (poradny pro matky, péče o kojence, lékařské ošetřování ve škole, podpora sportu a turistiky, osmihodinná pracovní doba, 40hodinný pracovní týden atd. ), na druhé straně se zanedbávají nejprimitivnější opatření a se zdravím a životem lidí se hazarduje. Nesmí se tedy nikdo diviti, jestliže leckdo dává přednost tomu, že jde tam, kde je o něj postaráno lépe a že se tedy mnohá místa stále více a více vylidňují. Také vládě musí záležeti na tom, aby obyvatelstvo zůstalo na venkově, aby utlumila útěk z venkova. To je však možno jen tehdy, jestliže se také po stránce zdravotní poskytnou nutné záruky. U obyvatelů venkovských obcí nesmí vzniknouti dojem, že jsou v obořit zdravotním odstrčeni. U vítkovického obyvatelstva však tento dojem vznikne.
zůstane-li trvale bez obvodního lékaře a musí-li na druhé straně viděti, že v sousedním údolí Jizery od Jilemnice až do Rokytnice nad Jizerou jest jeden obvodní lékař vedle druhého.
Vítkovice si nezaslouží tohoto trvalého odstrčení a také ho nemohou již déle snášeti, poněvadž se snaží, aby také jejich osada byla zařazena mezi osady s cizineckých turistickým ruchem a zimním sportem. To je však možno jen tehdy, jestliže cizinci, kteří přijdou do tohoto místa, budou míti záruku, že budou-li potřebovati, najdou tam lékaře. V katastru obce Vítkovice leží také osada Mísečky, do které velmi rádi docházejí turisté a zimní sportovci. Onemocnění a úrazy těchto návštěvníků vždy jsou připomínkou, že v nejbližší blízkosti má býti obvodní lékař. Je tedy naléhavě třeba, aby byl co nejdříve zřízen a obsazen zdravotní obvod vítkovický.
Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh byl co nejdříve přikázán výboru zdravotnickému.
V Praze, dne 3. listopadu 1931.
Windirsch.
Platzer, Böhm, Zierhut, Gläsel, Böllmann, Hodina, Wagner, Schäfer, Kirpal, Roscher, Heeger, Leibl, Taub, Schweichhart, Katz, Hackenberg, Blatný, Pohl, Vier-
eckl, Heller, Halke.