Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931.
III. volební období.
5. zasedání.
1440.
Návrh
poslanců inž. J. Záhorského, F. Langra, dra Patejdla a druhů na změnu zákona o stavebním ruchu.
Zákon
ze dne.................
kterým se pozměňuje a doplňuje zákon č. 45 Sb. z. a n. ze dne 10. dubna 1930
o stavebním ruchu.
Národní shromážděni republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
Čl. I.
§ 52. zákona č. 45 Sb. z. a n. se mění a bude zníti takto:
§ 52.
Dočasné osvobození od domovní daně a přirážek přísluší:
1. Stavbám uvedeným v § 134 zákona č. 76/1927 na dobu 20 let.
2. Stavbám domů s malými byty a malými provozovnami uvedeným v § 136 cit. zákona na dobu 30 let, budou-li skončeny do konce roku 1933.
Čl. II.
§ 54. cit. zákona se částečně mění a bude napříště zníti takto:
§54.
1. Stavby osvobozené od daně domovní podle § 1. jsou osvobozeny od dávky z nájemného nebo z používaných místností na dobu 15 let, jde-li o stavby uvedené v § 134. zákona číslo 76/1927, a na dobu 25 let, jde-li o stavby uvedené v § 136 cit. zák.
Odst. 2) beze změny.
Čl. III.
§ 55. citovaného zákona se mění a bude zníti takto:
§ 55.
Převody pozemků, uskutečněné v letech 1926-32, kterých bylo nebo bude použito v plné výměře podle rozhodnutí stavebního úřadu přípustné ke stavbám domů s malými byty a malými provozovnami a ke stavbám budov určených pro veřejnou potřebu, dokončeným do konce roku 1932, jsou osvobozeny od dávky z přírůstku hodnoty nemovitostí.
CL IV.
§ 81. citovaného zákona bude zníti takto:
§ 81.
Provedením tohoto zákona pověřují se ministři sociální péče. financí a veřejných prací v dohodě se zúčastněnými ministry.
Čl. V.
§ 80. cit. zákona se mění a bude zníti takto:
Ustanovení hlavy druhé a sedmé tohoto zákona pozbudou účinnosti dnem 31. prosince 1933.
Odůvodnění.
Živý stavební ruch je právem pokládán za jeden z nejpůsobivějších činitelů konjunkturních. V době hospodářské tísně stává se však stavební ruch faktorem, téměř rozhodujícím o zaměstnanosti. Stavební ruch nepůsobí totiž pouze na zaměstnanost živností ve vlastním slova smyslu, ale jeho reflexy zasahují hluboko do všech oborů hospodářského života. V době čilého stavebního ruchu jsou dobře zaměstnány nejen podniky, vyrábějící stavební materiál, jako jsou cihelny, kamenné lomy, pískovny, cementárny, vápenky atd., ale stejně dobře zaměstnány jsou podniky dřevozpracující, ať jde o pily, truhlárny, parketárny či o sklárny, živnosti strojnické, železárny a pod. Ve svých důsledcích zaměstnanost stavební má pronikavý vliv i na další obory, neboť s novými byty je třeba také nových zařízení bytových atd. V normální době rozvinutí stavebního ruchu jde souběžně s celkovým tempem hospodářského života, v dobách mimořádných je však nutno dáti stavebnímu ruchu podnět. Stát už po léta podporuje stavební ruch v nejrůznějších formách. Základem veškeré podpory je však osvobození od daní a dávek. S touto formou podpory také docíleno bylo nejlepších výsledků. Sluší vzpomenouti zejména roku 1928, kdy pro zvýšení stavebního ruchu povoleno bylo 35, resp. 25leté osvobození od daní a 25, resp. 20leté osvobození od dávek. Stavební ruch v tomto roce vybujel až do forem, které nebyly zcela v zájmu hospodářského života. V roce 1929 a následujících bylo od tak vysokého daňového osvobození upuštěno a podle platných zákonů činí nyní osvobození 25 resp. 15 let. pokud jde o daně a 20 resp. 10 let pokud jde o dávky. V nynější situaci, kdy lze očekávati další snížení aktivity hospodářského života, zůstává otázka rozvinutí stavebního ruchu kardinální otázkou hospodářskou. Na rozvinutí stavebního ruchu nelze však počítati, jestliže nebyla vytvořena příznivá situace pro tento druh podnikání. Objektivně vzato je mnoho důvodů
pro činnost stavební. Ceny stavebních materiálu jsou značně pokleslé, takže kalkulace činží z nově postavených domů staví se proti minulým letům velmi příznivě. Také poměry na hypotékárním trhu nejsou takové, aby znemožňovaly dosažení úvěru, zejména lze vypočítati, že v dohledné době úrokové sazby budou opět sníženy. Po stránce subjektivní vadí rozvoji stavebního ruchu trvající nedůvěra a obavy jako u každého podnikání. Nelze-li však u jiných oborů dáti tak vhodně impuls k další činnosti, je to možné právě u stavebního ruchu poskytnutím mimořádných výhod po dobu krise.
Z toho důvodu navrhují podepsaní změnu zákona o stavebním ruchu v tom smyslu, aby daňové a poplatkové osvobození bylo zvýšeno na 30, resp. 20 let a osvobození od dávek na 15, resp. 25 let. Smysl návrhu tkví v tom, že se tímto osvobozením vytváří subjektivně příznivé podmínky pro podnikání. Není možno žádati, aby stát za dnešní situace stupňoval svou investiční činnost, je však možno dáti impuls soukromé stavební činnosti právě mimořádným zvýhodněním. Týž smysl má i navrhované osvobození převodů pozemků z let 1926-32, neboť těžké jest rozhodnutí k stavbě tam, kde vysoká dávka z přírůstku hodnoty je tomu na překážku.
Návrh nevyžaduje zvláštních opatření finančních a jeho cílem je právě podnítiti stavební činnost v nastávající ještě obtížnější době. Právem bylo ve vládním nařízení zdůrazněno, že třeba nejprve starati se o práci pro nezaměstnané.
Návrh, který podáváme, pohybuje se v intencích vládního prohlášení a je nepochybno, jak ostatně svědčí zkušenosti z roku 1928, že je s to oživiti obor, na který je vázáno několik tisíc podnikatelů a několik set tisíc zaměstnanců ať přímo či nepřímo. Bez mimořádných opatření nebude možno oživiti stavební ruch a změna zákona číslo 45/1930 námi navrhovaná jest takovým opatřením, kte-
ré může splniti žádaný vliv na rozvoj stavebního ruchu a tím také opatřiti zaměstnání velkému počtu lidí, kteří by jinak byli odkázáni na podpory v nezaměstnanosti.
S provedením zákona nevzniknou státu žádné výdaje; odpadá tedy potřeba přiložení rozpočtu a návrh na úhradu potřebného nákladu podle § 41 ústavní listiny.
Po stránce formální navrhujeme, aby návrh byl přikázán výboru iniciativn í m u a pak výboru sociálně-politickému a rozpočtovému.
V Praze dne 23. října 1931.
Inž. Záhorský, Langr, dr. Patejdl,
Zeminová, David, Hatina, dr. Moudrý, Richter, Vaněk, Hrušovský, B. Procházka, Pechmanová-Klosová, Stejskal, Bergmann, Mikuláš, Netolický, Sladký, Šeba, Slavíček, Láne, Fiala, Malý, Polívka, Solfronk, Šmejcová.