Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931.
III. volební období.
5. zasedání.
Překlad.
1432.
Naléhavá Interpelace
poslanců Hádka, Höhnela a soudruhů ministrovi vnitra dr Slávikovi a ministrovi spravedlnosti dr Meissnerovi,
že četnictvo a policie chová se zcela netečně při stíhání a zjišťování fašistických vrahů dělníka Gödela v Proseči nad Nisou.
Dne 29. srpna 1931 konala se v dělnickém domě v Proseči n. N. veřejná schůze mládeže, která byla přepadena ozbrojenou formací německých národních socialistů. Při tomto přepadu hakenkrajcleři útočili na shromážděné dělníky zabijáky, noži, holemi atd., které s sebou přinesli. Z nástupu, vojensky organisovaného, a poněvadž přineseny zbraně, jest jasno, že jde o přepadení záměrně připravené.
Při tomto přepadení, při němž byl zpustošen dělnický dům, bylo 7 dělníků zraněno, někteří těžce, jiní lehce. 61-letý dělník Gödel, který více než 40 let činně bojuje pro práva dělníků, dne 7. září zranění podlehl.
Ačkoli od přepadení uplynulo již přes 6 neděl a od smrti dělníka Gödela přes 5 neděl, příslušné orgány, policie a četnictvo, nic neučinily, aby vypátraly a zjistily Göde-
lovy vrahy. Četnictvo a policie, zavírající každého dělníka, pronese - li slovo proti vládnoucí třídě nebo Žádá-li a háji - li svého práva, nepovažovali za nutné, zahájiti ani nejnepatrnější kroky proti vrahům z řad hakenkrajclerů; úřední orgány naopak učinily všechno, aby vrahům poskytly čas ututlati vraždu. Četnictvo a policie, státní zastupitelství a soudy tím dokazuji, že jsou úzce spojeny s vražednými organisacemi hakenkrajclerů, že činí vše na ochranu této obranné gardy německého kapitálu a aby jí zajistily beztrestnost při jejich zločinech proti pracujícím.
Tážeme se pánů ministrů:
Souhlasíte s netečností státních orgánů při pátrání po vrahu dělníka Gödela?
Souhlasíte, že státní orgány trpí a podporují fašistické vrahy dělníků?
Co zamýšlejí páni ministři učiniti, aby vrazi byli ihned vypátráni a pohnáni k odpovědnosti?
Co zamýšlejí učiniti, aby se zodpovídaly státní orgány, odpovědné za to, že trpí vrahy dělníků a fašisty?
V P r a z e, dne 15. října 1931.
Hádek, Höhnel,
Gottwald, Hodinová, Dvořák, Čižinská, Tyll, Barša, Kuhn, Babel, Hrubý, Novotný, Rjevaj, Zápotocký, Kopecký, Štětka, Vallo, Krosnář, Kubač, Hruška,
J. Svoboda.