Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1951.
III. volební období
5. zasedání.
1427.
Návrh
poslanců Stejskala, Šeby a druhů,
aby ihned byla poskytnuta pomoc obcím Miletínu, Zdobinu, Dehtovu v Podkrkonoší v soudních okresech Hořice v Podkrkonoší a Dvůr Králové nad Labem, které byly postiženy velikými škodami způsobenými krupobitím.
Dne 24. června t. r. zastihlo veliké krupobití jakého není pamětníka kraj kolem Miletína, Zdobína, Dehtová až ke Dvoru Králové nad Labem. V krátké chvíli před tím kvetoucí kraj proměněn v žalostnou spoušť.
Obilí, které skýtalo slibnou naději na úrodu bylo na poli vymláceno, bramborová nať rozbita, řípa zatlučena a zničena, ovoce serváno se stromů a přívalem vod odplaveno. Tvrdé ovoce potlučeno padajícími kroupami tak, že není vůbec k potřebě.
Žito zničeno bylo na 40%, pšenice na 40%, brambory a řípa na 50-60%, oves na 95-100%, ječmen na 95-100%. Ovoce na stromech zničeno úplně. O několik týdnů později klidili postižení drobní rolníci prázdnou slámu.
Zvláště postiženi krutě jsou vedle jiných:
František Šulc, majitel cihelny v Miletíně č. 275. Zde ještě vichr odnesl střechu,
při čemž vznikl požár kruhové cihelny. Škoda činí obnos 105. 000 Kč, na níž je pojistka pouze 40. 000 Kč.
Jan Míča, nájemce hospodářství v Miletíně všechno obilí má zničeno.
Václav Zrno, malorolník v Miletíně, všechno obilí zničeno.
Flégl Josef, rolník v Miletíně, převážná většina obilí zničena.
Jan Erbrt, rolník v Miletíně, všechna polní úroda zničena, škoda dle odhadu činí 20. 000 Kč.
Jakub Nosek, sadař, nájemce, všechno zakoupené ovoce na stromech úplně zničeno, se stromů strháno a vodním přiválem odplaveno.
Vedle těchto jmenovaných veliká řada jiných byla postižena přímo katastrofálně, jako na příklad p. Josef Hlavatý, rolník v Miletíně, p. Josef Dubenecký, rolník v Miletíně, kteří jsou tímto neštěstím přímo ruinováni. Jest proto přímo povinností
vlády, aby těmto postiženým krajům i občanům vydatně bylo pomoženo.
Proto se vláda vybízí:
1. Aby těžce postiženým, kteří úředně jako postižení byli zjištěni, byla poskytnuta státní subvence.
2. Aby postižený kraj byl prohlášen po tři roky za nouzové území.
3. Aby berní správy ve Dvore Králové nad Lab. a v Hořicích v Podkrkonoší poskytly rozsáhlé daňové úlevy a osvobození a aby jim byly odepsány splatné daně a dávky.
Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh přikázán byl výboru zemědělskému a rozpočtovému.
V Praze dne 14. října 1931.
Stejskal, Šeba,
B. Procházka, dr. Patejdl, Netolický, dr. Moudrý, Lanc, Fiala, Richter, Jos. Tůma, Tykal, Vaněk, Solfronk, dr. Stránský, Šmejcová, Zeminová, Špatný, Bergmann, Hatina, Sladký, Pechmanová-Klosová, Tučný.