Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931.

III. volební období.

5. zasedání.

1420.

Návrh

poslance Václava Jaši a soudruhů,

aby obcím Šanovu. Rokytnici, štítné, osadě Sv. Štěpán a obci Jestřábí, postiženým průtrží mračen, povodní a zátopami, neprodlené byla poskytnuta dostatečná

pomoc.

V uvedených obcích okresu uh. -brodského na Moravě dne 31. srpna ráno došlo k takové průtrži mračen, že všechny horské bystřiny se velmi rychle rozvodnily u natropily mnoho škod. Místy bystřiny si vyhledaly nové koryto. Povodní, jež měla bouřlivý průběh, byly jen v Samově všechny cesty prorvány, ve všech obcích většina mostů stržena a některé odplaveny. Odneseno bylo nejen stavební dříví, ale poškozeny těžce také budovy, a to obytné i hospodářské. Škoda nebyla způsobena jen v dědinách, ale také na polích i lulkách. Velké plochy jich byly zaplaveny štěrkem, jinde odplavena úrodná prsť do značné hloubky, zejména v Rokytnici. Nejvíce škody způsobil Šanovský potok, Rokytenka. Vlára a potok ve Sv. Štěpáně. Rokytenka odnesla mlynářský jez. Obilí ve stodolách bylo namnoze úplně zkaženo, zaplaveno bylo hlínou a ihned porostlo, takže nehodí se ani ku zkrmení. V Rokytnici povodeň poškodila velmi silme meliorační zařízení, které se právě provádí. Zatopeno bylo na 28 domků. Ve

Štítné rozvodněnou Vládou byl odnesen silniční most. Ve Sv. Štěpáně bylo místnímu obchodníku úplně zničeno jeho zboží ve skladišti, kam pronikla náhle voda, i jiné budovy byly poškozeny velmi citelně v základech i ve zdivu. Místní bystřina podobné škody natropila za rok 1931 už po třetí. Hrozí i další nebezpečí povodně, poněvadž koryto je úplně zaneseno a voda běží povrchově, takže při větším dešti dojíti musí opětně k ohrožení obydlí i životu. Rovněž domek č. 218 byl velmi těžce poškozen na zdivu a odplaveno u něho 75 m plochy, a to dvorku i zahrady.

S ohledem na stálé nebezpečí nových povodní podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Vládě se ukládá:

1. Aby státní správa přikročila neprodleně k regulaci tamních bystřin, a to v první řadě potoka Šanovského, Vláry a Bystřiny ve Sv. Štěpáně. také potoka Roky tenký. Žádosti za regulace jich jsou podány.

2. Aby jak obcím, tak i jednotlivcům, kteří utrpěli škody, byla neprodleně poskytnuta pomoc jak peněžní, tak i na osivu, a to jednak z osivové akce i z fondu pro živelní pohromy.

5. Aby nařídila, by se v postižených obcích zastavilo vymáhání daní.

4. Aby postiženým byly poskytnuty daňové úlevy a odpisy.

V Praze, dne 22. září 1931.

Jaša,

Tayerle, Chalupa, Biňovec, dr. Mareš, Prokeš, Chalupník, dr. Winter. Klein,

Benda, Bečko, Polach, Koudelka, inž. Nečas, Brožík, V. Beneš, Remeš, Pik,

dr. Markovič. Staněk, Vácha. Nový, Husnaj. Jurnečková-Vorlová, Seidl.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP